şükela:  tümü | bugün
  • birçok sektör ve işçiye ibret olabilecek sürreal öneridir.
    haklarını arayış biçimi bile içinde yolcu bulunan aracı kurşunlamak, sürücülerini pusuya düşürüp öldüresiye dövmek olan bir topluluktan bahsediyoruz bu ülkede. içlerindeki düzgün beyefendi insanların bile "abi önce içimizdeki bu hayvanları temizlememiz şart" dediği barbar bir güruh.
    genelleme yapmıyorum, daha doğrusu yapmayı hiç istemezdim ama benim ve birçok insanın başına gelen olayları şöyle bir düşününce rakam genel yaptırımlar için çok ama çok yeterli görünüyor.

"ulan direksiyon başında hayatın geçiyor, hem de istanbul trafiğinde.. sen bunu kolay mı sanıyorsun?" demeyin. çok zor koşullarda çalışıyor olabilirler ama temel sorun taksicilerin kendi içinde normalize etmiş olduğu birkaç ağır terbiyesiz aksiyon. bunları yapanlara "sen hayırdır?" sorusu sormaya gerek duyulmuyor.

binersin "sigara rahatsız eder mi?!?!?!" diye sorar. bu sorunun altında kısaca "istersen rahatsız eder de!" manası yatıyor. hadi rahatsız eder dedin diyelim; yiceğin tribin, ofun pufun haddi hesabı olmaz. kendini öyle bir sorumlu ve suçu hissettirir ki, çevreye verdiği rahatsızlıktan sen "lan keşke iç deseydim" dersin. lüzumsuz sinir harpleri, kornalar, yol vermemeler, yayaların üzerine sürmeler, kadınlara zulmetmeler, küfürler, müfürler.

acelen vardır, hemen atliyim de gideyim bir taksiye derken...camı açar "ne tarafa???" der. karşıya geçmez, taksime gitmez, trafiğe girmez, bazen uzun der bazen kısa der.. der de der. sana ne arkadaş benim nereye gideceğimden senin işin götürmek değil mi? senin isteğinin ne olduğu değil onun programına ya da mooduna bağlı olay.

bu örnekte hiç şaka yapmıyorum... ben bir taksicinin bitmeyen ısrarları üzerine "hay amk tamam!" diyip, herifle inip yol üzerinde ki evlerinin önünde dut topladım ve ondan sonra yolumuza devam ettik. o ağaca tekme attı ben düşenleri topladım. bu yaşandı... adama "abi acelem var" dedim belki yırtarım diye, "kardeş üç dakikanı istiyorum canını istemiyorum! ne olacak ya?" dedi.

para üstü vermez, bozuğu yoktur bozmaz, varsa da bozuğunu sana vermek istemez, helal et der. bu kısa mesafeye 10 tl ödeme zorunluluğuna rağmen,. 5 tl tutmicak yere dünya kadar poşet var diye taksi durdurduk, 10 tl verdik, küfretmediği kaldı.

iğrenç politik sohbetler, cinsiyet ayrımcısı ithamlar, alakasız alakasız maç,futbol konuşmaları...yahu kedini veterinere götürürsün, abi kedi nedir yaaaaa?!?!hiç sevmemler.

ve şimdi de yeni bir soru/trip daha eklendi "uber kullanıyo musun?" evet kullanıyorum. hatta başlıkta olduğu gibi "hatta bence taksiler kaldırılsın sadece uberler kalsın" dedim. sonra da bu yukarıdakileri anlattım. "yeaaaani şimdi ben buğa bişi diyemem ama yeeaaani bazı arkadaşlar yeaaaaaani tabi.." herif o kadar yani mani dedi bir de inerken bozuk yok diyip 4 tl para üstünü vermedi.

farkındasınızdır ülke olarak herşeyin yanında iletişim ve tahammul anlamında da korkunç bir şekilde geriye gidiyoruz ve bu son 10-15 yılda yaşanan çöküş kadar halka yansıyan bir çöküş gözlemlenmedi bu ülkede. kalite anlamında yediğin içtiğinden, ettiğin lafa kadar memleketçe yerlerde sürünürken benim hayatımda araç rolü oynayan; yani bir işi gerçekleştirmem için bana para karşılığı yardımcı olması anlamında "araç" olan bir hizmet bu kadar kötü verilemez, bu kadar terbiyesizce kimsenin kimseyi buna maruz bırakmaya hakkı yok. o sebeple her ne kadar şakayla karışık bir öneri olsa da, gerçek olması durumunda helalinden bir evet vereceğim öneridir.