şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ağa camii)
 • harrington'ın anılarına göre taksim'deki ilk cami vahdettin döneminde yıkılmış. taksim kışlası istanbul beş yıl işgal altındayken yabancılara satışı yapılan mülklerdenmiş ve cami de onun içinde yer alıyormuş. eğer bu doğruysa bu kadar zamandır uygulanan rövanşist dezenformasyon ayrı bir anlam kazanıyor.
 • vahdettin’in fermanıyla 7.000 liraya gayrimüslimlere satılan cami.

  kaynak: charles harington: sömürge valisi'nin himayesinde vahdettin'in ihanetleri ve işgal istanbul'u - atilla oral - demkar yayınevi - 2014
 • --- spoiler ---
  taksim’e cami yapılmasına ilişkin tartışmalar uzun bir süreden beri gündemde. zaman-zaman davalara da konu olan proje ile ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişmenin yaşandığı öğrenildi. mimar şefik birkiye ve selim dalaman’ın imzasını taşıyan cami projesine “onay” istanbul 2 numaralı kültür varlıklarını koruma bölge kurulundan çıktı.

  cami projesi, kurul’dan, ada pafta parsel numarası ile geçtiğimiz 19 ocak günü geçti.

  edinilen bilgilere göre, kurul’un onayında geçen cami projesi bin 482 metrekarelik bir alanda hayata geçirilecek. caminin taban oturumu 900 metre olarak projelendirildi. taksim camii için planlanan zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre. planlanan yüksekliğin, cami alanına yakın iki kilisenin yüksekliğine denk olduğu öğrenildi. caminin yapılacağı yer ise taksim sular idaresinin hemen arkasında bulunuyor.

  altında otopark da olacak
  vakıflar genel müdürlüğü’ne ait arsa üzerine yapılması planlanan caminin üç kat altına 180 araçlık otopark ve konferans salonu yapılması da planlanıyor.

  taksim cami projesinin kurul onayından geçmesinden sonra, sıra; alanda bulunan dükkânların tahliyesine gelecek. vakıflar genel müdürlüğü’nün yürüteceği süreçten sonra, ruhsatlandırma işlemi için beyoğlu belediyesi devreye girecek.

  ilgili haber
  --- spoiler ---
 • an itibari ile kuruldan onay almış olan camii projesidir.

  kaynak
 • 1482 m2 lik bir alana değil de 1453 m2 olarak düzenlenseymiş daha bir güzel olacağını düşündüğüm proje.

  peşin edit : 1453 de bizim 1923 de
 • etrafıyla bütünlük içerisinde, estetik bir yapı olacaksa neden olmasın?

  akp'nin bu tip icraatlerindeki temel sorun hoyratlık ve zevksizliğinde. çamlıca tepesine mimar sinan çakması beton binayı diktin de ne oldu? ne kattı istanbul'a? şimdi bunlara osmanlı camii formunun, bizans kilise mimarisinden apartma olduğunu söylesen iyice devreleri yanacak.

  bu projelerin asıl işlevi olta olması. sen camiye itiraz edeceksin ki o da "camiye muhalefet ediyorlar" diyerek tabanında safları sıkılaştıracak. cami kışlayla, boş alan parkla değiştirildiğinde aynı etkiyi yaratmıyor tabii.
 • bir mimar olarak, mesela küp şeklinde modern ama beyoğlu'nun mimarisini yansıtacak, oraya özgü malzemelerin kullanılacağı bir cami olsa kesinlikle yapılmasın demem. ama bunların, mimar sinan çakması iğrenç bir bina yapacaklarını düşündüğüm için kesinlikle hayır diyorum. bir de ahmet vefik alp'in projesi vardı. hiç değilse onu yapsınlar, eğer yapılacaksa.
 • 17 şubat 2017'de temeli atılmış. haber sitelerinde daha sonraki hali ile ilgili bir haber yok. şu anki inşaat durumu nedir acaba? inşaat işinden anlamam ama devletin bütün imkanları kullanılarak yapılan bir cami bu kadar zamanda tamamlanamaz mıydı? sokak arası falan olmadığı için 24 saat esasıyla çalışılabilirdi.

  oralardan geçen ya da bölgede oturan biri fotoğraf çekse de paylaşsa. inşaat bilgisi olan yazarlar da yanlışımı düzeltsin.

  yoksa, birileri referandum öncesi beklediği tepkiyi alamayınca boşladı mı işleri? projede mossad, cia ajanı, haçlı fetöcüler olabilir. araştırılsın.

  ilk gündeme geldiğinde karşı çıkan da olmamasına rağmen durduk yere "cehapeliler çatlasın" bilmem ne diye bazı kesimleri tahrik etmeye çalışan çok müslüman arkadaşlardan da merak eden olmamış. hadi yine iyisiniz, caminizi ateist savunuyor.

  not: bu başlığın sansürlenme sebebini biri açıklayabilir mi?
 • geçenlerde taksime inşaa edilen camii konusunda beyoğlu belediye başkanı ahmet misbah demircan'ın bir beyanına denk geldim: "her büyük şehirde, o şehrin en büyük meydanında o toplumun sembol bir mabedi olur, bu sebeple taksim meydanına bu camiyi yapıyoruz" gibi birşey dedi.

  ilk başta doğru bir mantık gözükse de, aslında yanlış bir benzetmedir. istanbul'un merkezi sultanahmet meydanıdır, ve türk islam sentezi tüm güzellikleri ile bu meydan da vucut bulmuştur.

  taksim meydanı ve istiklal caddesi ise "latin quarter", "jewish quarter" gibi o şehrin kozmopolit özelliklerinin ortaya çıktığı bir bölgeydi. o bölgenin karakteristiği olan eklektik mimari de binalar, sanat merkezleri, ve eğlence mekanları vardı.

  ters örnek vermek gerekirse berlin'de kreuzberg 'e devasa katedral yapmak da buna benzer.

  böyle bir bölgeye yapılacak anıtsal yapı malesef eğreti duracaktır.