şükela:  tümü | bugün
 • taksim projesi sırasında bir araya gelmiş çeşitli sivil toplum örgütü ve bireylerden oluşan platform. taksim platformu ile aynı şey mi bilemiyorum.

  dün akşam gerçekleşen eylemle ilgili bir kamuoyu duyurusu yapmışlar:

  "basına ve kamuoyuna,

  taksim dayanışması olarak 9 kasım 2012 tarihinde saat 18.00’de yapacak olduğumuzu duyurduğumuz basın açıklaması öncesinde, kendiliğinden gelişen olaylar neticesinde, esnaf (zaten mahkeme kararıyla da tespit edilmiş hakkı olan) dükkanlarının önünü kesen barikatları yıkmıştır.

  taksim dayanışması, bilgisi ve eylemlilik planı dışında gelişen bu yıkım eylemi sonrasında, bu hukuksuzluğa karşı çıkan esnafa, sahip çıkmak amacıyla, metro çıkışı yanında yapacak olduğu basın açıklaması için, barikatların yıkıldığı alana yönlenmiş ve burada basın açıklamasını yapmıştır.

  burada taksim dayanışması basın açıklaması yapılmasının ardından, esnaf da mahkeme tarafından kendilerine iletilen tahliyelerin durdurulması kararını basına aktarmıştır.

  basın açıklaması, taksim dayanışması’nın istiklal caddesi’nden emek sineması’na kadar yürüyüşü ve burada yapılan kısa bir açıklama ile sona ermiştir. taksim nöbetleri, duyurulduğu gibi bundan sonra da 18.00-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir."

  bu açıklama hakkında iki çift lafım var. bariyerlerin yıkılması eylemini sahiplenemiyorsanız, kendinizi bu insanlardan ayırıyorsanız, bence o sokağa hiç çıkmayın. dayanışma kelimesi bu davranışa yakışmaz.
 • direnişin liderliğini üstlenmiş gibi gözüken grup. yarın (bugün veya, 5 haziran) bülent arınç ile görüşeceklermiş. taksim gezi parkı derneği ile aynı kişileri mi içeriyor bilemedim.

  siteleri şunlar:
  http://taksimdayanisma.org/
  https://twitter.com/taksimdayanisma
  https://www.facebook.com/taksimdayanismasi
 • kim olduklar net bir şekilde bellidir, 80 tane bileşen yazmış, isteyen dernekler zaten girmek için girişimde bulundu, en son destek veren siyasi partiler de katılarak oradaki halkın büyük bölümü kapsanarak oluşturuldu bu dayanışma.
 • direnişi başlatan kişilerden oluştuğuna canı gönülden inanmak istiyorum ve taleplerindeki haklılığı da her bir madde açısından destekliyorum.

  ancak; şahsi olarak, şiddet uygulayan polislerin, emri verenlerin, üstlerinin görevden alınmalarının yeterli olmayacağını ve bu kişilerin yargılanarak en ağır şekilde (adam öldürmeye teşebbüs, kasten yaralama, kasten öldürme suçlarını işlemiş olduklarından / teşebbüs ettiklerinden ve suç teşkil eden eylemleri gerçekleştirdiklerinden / iştirak ettiklerinden / müdahalelerin hiçbir hukuka uygunluk sınırı içerisinde olmadığından, kamu görevlileri oldukları için de bu suçların ağırlaştırılmış şekli ile) cezalandırılmasının da gerekli olduğunu düşünüyorum.

  bakan ve başbakan hakkında cezai ve hukuki müeyyideler uygulanamadığından (dokunulmazlık), içişleri bakanının görevden alınması gerektiğine ve başbakanla beraber özür dilemesi gerektiğine inanıyorum. (sonuncusu tamamen bir beklentidir ve dilerim gerçek olur.)
 • konuşmacıları bülent arınç'la görüştükten sonra bi kafa karıştırmıştır. bakalım bekleyeceğiz.
 • şubat 2012 tarihinde, taksim imar planlarının onaylanmasından hemen sonra bir araya gelerek mart 2012'de bir deklarasyon yayınlamışlardır. bir çok kuruluşun yer aldığı bu platform mart 2012'den bu güne basın açıklamaları, imza kampanyaları, nöbetler gibi eylemlerin yanı sıra hukuki olarak da planların ve projelerin iptaline yönelik davalar açmışlardır.

  taksim dayanışması ortak deklarasyonu için http://www.spoist.org/…yanismasi-ortak-deklarasyonu

  taksim dayanışması'nın tüm etkinlik duyuruları, basın açıklamaları ve davaları için http://www.spoist.org/
 • hazırladıkları talep listesi çok ağır bir katakulliye getiriliyor olabileceğimiz gibi bir his yarattı bende. arınç'la görüşenlerin kim ve hangi örgüte bağlı olduklarının acilen açıklanması lazım.

  hazırladıkları talep listesi tek kelimeyle dandik. en temel istekler yok. baraj bile yok, bu ülkenin diktatörlüğe gitmesine yol açan en önemli sistemin kaldırılması yok. sen ne yüzle baraj düşürülmesi veya kaldırılması talebi olamayan bir listeyi talep listesi diye gider arınç'a verirsin. ölen kardeşlerimiz, ağaçlar için mi feda etti hayatını yoksa bu diktatörlüğün son bulması için mi?

  bu artık genel bir protesto, bu protestoda son 11 yılın hesabı soruluyor. #34298721 taki sebeplerle insanlar sokakta, ağaçlar sadece bir sembol, akp'nin hukuk dinlemeden her istediğini yapabileceğini düşünmesinin sembolü.

  şimdi akp'ye sen bu dandik talep listesiyle gittin, adamlar da tamam dedi. sonra ne olacak, baraj olduğu yerde, tayyip olduğu yerde, yargıcını seçiyor, askerini seçiyor, polisini seçiyor ve ülkeyi yavaş yavaş ele geçirmeye devam ediyor. ve sokaktaki bütün eylemcilere bir anda meşruiyetlerini kaybettirdin.

  çok pis kokular alıyorum, çok pis yetmez ama evet kokuları. aynı beyinsiz tavır, aynı naif ve hümanist kamuflajlı tayyip yalayıcılığı. talep listesi sanki bu protestonun akp için en az zararla kapatılması için hazırlanmış.

  bakalım zaman beni haklı çıkaracak mı?

  ek: hızımı alamadım, çok sinirliyim sövmem lazım. eğer bir şekilde bu direnişin sadece gezi parkının kurtarılması ve hiç bir siyasi kazanım elde edilememesi ile bitmesine yol açarsanız, ölen kardeşlerimizin kanı elinizdedir. kim ve ne olduğu belirsiz değişikler sizi.
hesabın var mı? giriş yap