şükela:  tümü | bugün
 • hoca yazmış da biraz geç kalmış gibi...
 • ümit özdağ'ın şaşırttığı, başarılı analizi.
 • çok başarılı tespitler içeren bir yazı. 28 mayıs günü orada olan insanlarla aynı duyguları paylaşan herkesin bu yazıyı açık yüreklilikle okuması gerekmekte bence.
 • her kesimin "ak" ların, "ata" ların, "t.c" lerin okuması gereken tespitler.

  ayrıca profesör şu konuyu da çok iyi kaleme almış.

  http://www.21yyte.org/…ina-neleri-ve-nasil-gizliyor
 • süper analiz. tane tane ne yapılması gerektiği özetlemiş. özetin özeti de :

  1- güç kullanımına kesinlikle güç ile cevap vermemek. bu zaten bir güç.
  2- sembol türk bayrağı olmalı
  3- komünist-marjinal gruplardan keskin biçimde ayrışmalı
  4- din istismarı yapılmasına karşın mutlaka müslüman grupların yer alması
  5- her zaman yapılan ötekileştirme politikasını bu kez yutulmamalı. birlik beraberlik vurgusu yapılmalı
  6- taksim-kuğulu-gündoğan dan öteye yayılmalı
  7- demokratik talepleri daraltılmalı ve somutlaştırmalı. hatta sadece parka herhangi bir bina yapılmamalı denmeli. bu şekilde kitlelerde kazanma, başarıya ulaşma duygusu olacaktır.
 • yerinde tespitlerin konu edildiği yazı.

  ayrıca

  1- cahil, öteki demeden, ayrıştırmadan, bihaber olan ve kandırılmış olanlara anlayacakları dilden ikiyüzlülüğü, yalanları, kurumların katlini, sansürü, kuvvetler ayrılığına tecavüzü, güvenilirliğin neden gerekli olduğunu, biz bunlarla uğraşırken apar topar çıkarılan yeni petrol yasasını kapı kapı dolaşarak anlatmak. (olaylardan haberi olup bunlara çıkarı için oy vermiş ve vereceklere yapacak bir şey yok. onlar nasıl olsa iktidar değişirse yeni iktidara dönecek.)

  2-seçim sisteminin güvenilirliğini kesin olarak temin etmek.

  başka türlü bir yol mümkün görünmüyor.

  kemik kitlenin (burdaki trollerin, radikal dincilerin vb) fikri değişmez; ama gerçekten medyadan olayları takip edip başbakandır diye sayıp sırf saygıdan ya da saflıktan inanan insanlara a'dan başlayarak her şeyi anlatmaya çalışmak. internet kullanıcısı olmayan biri neyin ne olduğunu nasıl bilecek? (bkz: yavşak türk medyası)
 • solu tamamen marjinal ilan etmesi dışında katıldığım yazı. en büyük haklılığı pasif direniş kısmındadır. ancak, marjinal sol gruplar lafı sizce de artık baymadı mı? kabul ediyorum, polise molotof ve taş atmak kadar hatalı, anlamsız bir iş yok. ama bu marjinal gruplara söz gelimi "öğrenci kolektifleri" de ekleniveriyor. tgb atatürk bayraklı olduğu için sıyrılıyor. oysa biz bir çok ilde tgb polis işbirliğini de gördük. güzel, ama bazı noktalarda hatalı bir yazı olduğunu düşünüyorum, hataların bilinçli yapıldığına yönelik şüphelerim olsa da, öyle olmamasını umuyorum.
 • çok başarılı ve derin bir analiz. tüm direnişçilerin okuması gerekir.
 • kesinlikle katıldığım analiz. istanbul dışında da kocaman bir anadolu olduğunu ve yandaş medya sayesinde oradaki insanların gezi olaylarını nasıl anladığı (ya da onlara aktarıldığı) gözden kaçmamalı. gezi sandığı etkilemez diyenlerle taşşak geçmek yerine türkiye'nin bir de o tarafına kafa yormalı bence. gezi milletvekili seçimlerini bence de çok etkilemez. ama yerel seçimlerde eğer chp sarıgül gibi herkese hitap eden (sarıgülcü filan değilim ama bu adama muhafazakarların da oy verebileceğini düşünüyorum, halka yakın bir imajı var) birisiyle çıkarsa aradaki 480.000 oyluk farkı kapatabilir. 300.000 oy çalması yeterli gibi görülüyor 2009 seçim verilerine bakınca. seçim propogandası olarak da avm değil yeşil, birlikte ben yaptım oldu değil birlikte yönetim gibi janjanlı laflar da kullanılabilir. istanbul'daki 20 yıllık refah-akp iktidarını yıkmak da acayip bir psikolojik kazanım olur bence.

  doğmamış bebeğe don biçtik burada ama hadi bakalım.
 • ben de cok begendim. altina imzami atabilecegim kadar dogru analizlerle dolu oldugunu dusunuyorum.
hesabın var mı? giriş yap