şükela:  tümü | bugün
 • dayanışmanın çağrılarıyla taksim'e gelip, sonra fena halde "gaz"a gelip,
  sokakta iktidar yıkma hevesine kapılan eylemciler yüzünden fiili olarak meydana gelen fiili durum... (küçük ya da büyük) esnaf artık susmuyor ve hakkını arıyor! sürekli hale gelen işgal eylemleri yüzünden iş yapamıyor ve artık

  "yeteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer!!" diyor....

  milliyet'in aşağıdaki haberinde bu kavga belgelenmiş:

  "taksim’de dün müdahelesi sırasında bir grup gösterici imam adnan sokak’a kaçtı. buradaki esnaf bir kadın, eylemcilere “yeter artık, bıktık sizden. kaç gündür para kazanamıyoruz” diye bağırdı.
  göstericiler ile kadın arasındaki tartışmaya otel sahibi a.s.’de katıldı. kendisinin de zarar gördüğünü belirten a.s., “dağılın ulan, kadını rahat bırakın” diyerek göstericilere çıkıştı. eylemcilerin etrafını sarması üzerine a.s., belinden silahını çıkardı ve havaya 4-5 el ateş etti."

  kaynak milliyet

  durum çok tehlikeli bir hal almaya başladı... kaygılıyız.

  taksim esnafını önce batırdılar, çoluğuna çocuğuna ekmek götüremez, iş yapamaz hale getirdiler sonra da niye palalandı, silahlandı, celallendi diye bık bık bık bık.... adamlar cinnet getiriyor! bu mu "halk"tan yana olmak? iktidarı, beyoğlu'nda, taksim'de, gezi'de mi yıkacaksın!? yıka yıka esnafı yıktınız, yazıklar olsun.... (hangi taraftan olursa olsun; silaha, şiddete ve her türlü baskıya hayır! ama bu iş artık tehlikeli olmaya başladı...)

  buraya tarih düşüyorum.

  esnafın boğazı sıkılmaya devam edilirse esnaf ölecek.

  edit: ulan ispiyoncular! milliyet'in haberi mi "zarar verici nitelikte dezenformasyon" ? neyin kafasını taşıyorsunuz siz!?
 • kavga çıkaran taksim esnafının kafasının pek de çalışmadığını gösteren kavgadır. huzursuz taksim esnafı bir zahmet üşenmesin, gitsin bir kadıköy esnafıyla görüşsün, sorsun kadıköy esnafı pazar günü* normal cirosunun kaç katı satış yapmış. çünkü kadıköy pazar günü varını yoğunu sattı o kalabalığa. demek ki neymiş? polis müdahale etmeyince senin işlere bir zarar gelmiyormuş. sorun müdahaledeymiş.

  ulan gerizekalı, sen hangi tüketici kitlesine hitap ettiğini bile düşünmekten aciz misin? taksim'e çıkan kalabalığın zaten bu zamana kadar mutlu mesut senin mekanlarını dolduranlarla aynı kitle olduğunu anlayamıyor musun? polis müdahale etmese, insanların eylemlerini yapıp, arada yemeye, içmeye, dinlenmeye senin mekanına geleceğini fark edemiyor musun? polis müdahalesi olmadan dağılan bir kalabalığın, illa ki istiklaldeki mekanlara uğrayacağını düşünemiyor musun? hadi omurgasızsın da, somut gerçekleri değerlendirmekten de mi acizsin lan? illa menfaatini düşünüyorsan, senin yararına olan da o eylemcinin yanında yer alıp polis müdahalesine karşı çıkmak.

  taksim esnafı batmışmış. ticari zekadan bu kadar yoksunken ticari işletme açıyorsa batsın lan. bu zamana kadar direnişçilere destek veren cefakar taksim esnafını tenzih ediyorum.

  hala, çoluğuna çocuğuna ekmek götüremedi, deyip palayla sokağa çıkanı aklamaya çalışan var. ya sen nasıl bir evrende, nasıl bir çevrede yaşıyorsun da palayla, satırla sokağa çıkmayı rasyonalize edebiliyorsun? mad max dünyası mı lan burası? sen şuna, direnişçilere saldırılması hoşuma gidiyor, esnaf battı diye de kılıf uydurdum, içim rahat, desene. he canım, diyelim biz de, tophane'de de çok yoğun müdahaleler olduğu için tophane esnafı silahlanıp polisten kaçan insanlara saldırıyor değil mi, diyelim.

  tek akıllı sizsiniz.
 • olmayan kavgadır ve esnafların zarar etmesinin tek nedeni polisin orantısız güç kullanmasıdır ve bu işte tek sorumlu polislerdir.

  hafta sonu kadıköydeki gösteride esnafın 3-4 kat fazla ciro yaptığı söyleniyor. peki neden? çünkü orada polis yoktu.

  ayrıca sormazlar mı, beyoğlu belediyesi 2011 de dışarıdaki tüm masaları kaldırdığında bu esnafları düşünen tosuncuklar neredeydi diye?
 • öyle esnafı sikeyim, net.
  iş yapamıyormuş, suçlusu halkmış.
  pazar günü kadıköy'de yapıldı bir miting, oturup 2 bira içecek bir yer bulamadık, mekanlarda sıra bekleniyordu. polis müdahale etseydi herkes dağılsaydı, mekanlar boşalsaydı suçlusu oraya gelen halk mı olacaktı?

  polise "defol git" diyemeyen, günah keçisi arayan, hem köftem dursun hem karnım doysun diyen sikik insanların sahip oldukları mekanlar para kazanamıyormuş...
 • bar ve cafelerin dışarısındaki masalar kaldırılırken hiç ses çıkarmayan şakirtlerin kanını kaynatan olaydır efendim.

  sahi, o zaman hiç zarar etmemişlerdi değil mi? evet.
 • aynı zamanda esnafında hakkını savunmak için taksimde olan bizler için en büyük hakaret yine bizim esnafımızdan gelmiştir.
 • güya mağdur olan esnafın tartışmasıdır.

  tahrir meydanında mübarek devrilsin diye eylem yapılırken "esnaf mağdur oluyor, lütfen ama" denildi

  mursi protesto edilirken "tamam beyler eylem yapıyorsunuz ama bakın esnaf mağdur" açıklaması yapıldı

  gezi parkı eylemlerinde uzun süredir hükumet tarafından kasıtlı olarak "esnaf mağdur" şeklinde açıklama yapılıp kamuoyu oluşturulmaya ve mevcut kamuoyu güçlendirilmeye çalışıyor. sonra bu esnaf kişileri çıkıp "aaa evet mağduruz lan" şeklinde sözlerle saçma sapan açıklamalar yapılıyor.

  taksim gibi her gün yüzbinlerce insanın geçtiği bir yerde, 1 aylık eylemlerin ardından bana kimse "esnaf mağdur" diyemez. yada tamam hadi diyelim ki mağdur olmuş esnaf: zerre sikimde değil. çünkü, doğru veya yanlış tartışılır tabi ama, "cayır cayır ciro yapıp paranın amına koyarken 3-5 kenara atsaydın amın evladı" diyesim geliyor o esnafa.

  aklıma gelmişken; jöle kafa başka bi mevzu için söylemişti ama olsun aynen o'nun dediği gibi "doymuyorlar"
 • sebebi ve sonucu çok belli olan kavga aslında. insanlar sokaklarda toplanıyor. esnafın iş yapmaması için herhangi bir sebep yok. aksine kalabalık oldukça daha çok iş yapacak. çok basit mantık ulan polis ortada hiçbirşey yokken sırf sikinin keyfine insanlara saldırıyor ve sokaklar karışıyor . açık bir şekilde bunun suçlusu polis. çok basit mantık ulan çok basit. ağır mal olmanız gerekiyor bunu anlayamamak için, ya da ağır yalama. afedersin ama savunmasız insanlar gözünün önünde her türlü şiddete maruz kalıp saldırıya uğrarken hala para kazanma derdiyle uğraşan esnafında götüne koyayım çok açık. dini imanı para olan adamlarda geliyor devlet her türlü pisliği yaparken kimse sesini çıkarmasın sokaklara dökülmesin diye esnaftan umut bekliyor. yazık lan size.
 • avm gibi bir şey yapılmış olsa ebesinin amını tersten net bir şekilde görecek olan esnafın rte gibi mağduru oynamasından başka bir şey değildir bu kavga. tabii ki bu da taksim'i polisin hemen arkasına saklanarak çekim yapabilen yandaşcık medyanın ülkeye dayanışmayı tu kaka göstermesine ve direnişin zarar görmesine neden olmakta. hoş bunun yine direnen farkında..
hesabın var mı? giriş yap