şükela:  tümü | bugün
 • olayları götüyle yorumlayan birey söylemi.

  burada particilik yapmayacağım fakat sadece şunu belirtmek istiyorum.
  chp nin imzası olduğundan bahsedenler olayı kendince değilde adilce yorumlarlarsa chpnin sadece yayalaştırmaya imza attığını göreceklerdir.
  yazının bu kısmını okuduktan sonra gerisini okumaya gerek kalmadı.
  zaten üç aşşa beş yukarı muhalefete sallayıp hükümeti destekleyeceği belliydi.

  (bkz: bunu yazan bunu da yazdı)

  edit: bu arada eylemciler hata yapmıştır ama bu arkadaşın yazıklarıyla alakası yoktur.
  1) ilk olarak eylemcilerin arasına provakatörler katılmıştır ve eylemcilerin bunlara müdahale etmesi mümkün değildir. bu iş polise düşmektedir lakin polis sivil mivil dinlemeden basmıştır gazı basmıştır suyu.
  2) medya haberlere tepkisiz kalınca olay twitter üzerinden yürümüştür ve bu sebeple bilgi kirliliği olmuştur. ve bu yine bu saf eylemcilerin suçu değildir. inci sözlükteki ergenler olayı proveke edip bundan mutlu olmuşlardır. medyayı sansürleyen hükümet bu konuda da suçludur.
  3) medya araçları darp edilmiş medya nasıl bu olaya sahip çıksın diye iğrenç bir tespit yapılmış. eyy bakar kör 3 gün yayın yapmadı o medya tepki bunun tepkisi görmez misin?
  4) net olarak gördüğüm hükümet yanlıları haklı çıkmak için olayları yarıdan bölüyor. yok göstericiler polise taş atmış. tamam da sabahın beşinde eylemcilerin çadırını yakıp biber yazı sıkan bu polis değil miydi?
  ya da medya 3 gün yayın yapmayıp yayın yapmaya başladı diye tepki vermek suç mudur.
  adil olun, eşit olun, komik olmayın.

  neyse arkadaş sen olayları ince süzdüğünü zannediyorsun ama direk olaya taraf olmuşsun.
  tek taraflı bakarak sonuca varılmaz. sen tvyi izlemeye devam et fazla yorum yapma.
 • taksim eylemcilerinin değil klavye eylemcilerinin yaptığı hatalar benim gozüme çarptı. sosyal medya üzerinden yaratılan bilgi kirliliği en cok zararı meydanlarda bulunan gerçek eylemcilere verdi. aşırıya kaçan eylemlerin altında bu bilgi kirliliği var.
 • vardır elbet. polis şiddetine karşı soğukkanlılığını koruyamamış, sağduyulu davranamamış insanlar olabilir. ama devletin ve polisinin böyle bir lüksü yoktur. devletin ve polisin görevi vatandaşını ne olursa olsun korumaktır.

  krizi yönetenler, olayların büyümeye, insanların akın akın gelmeye başladığı anı süzüp polisi o an da oradan çekseydi olaylar belkide bu kadar büyümeyecekti. iş makineleri ve görevliler çekildikten sonra polisin orada işi bitmişti. çekilmeliydiler. gelen topluluk iki alkış iki bağırışın ardından meydanı terkedecekti. eylemcilerle polisi karşı karşıya getirmek çok büyük bir hataydı. oraya gelen eylemciler için polis bir tahrik unsuruydu. polis çekilse ortada şiddetin yöneleceği bir alan kalmayacaktı. bunu yapmak yerine öfkeli kalabalığa saldırmayı tercih ettiler. daha büyük öfkeli bir kalabalık oluşmasına neden oldular.

  sonuçta polis imajı çok büyük bir yara aldı. artık nasıl düzelir bilmiyorum.
 • televizyonlarda boy boy gösteriliyor. bu çirkinliklere şahit olan yüzlerce kişi eylemi bırakma kararı almış. sanırım yeni yeni anlıyorlar, yapılmak istenenin ne olduğunu. taşkınlığın olmadığı bir protesto yapılabilseydi eğer daha büyük sonuçlar doğurabilirdi. fakat bu dediğim protesto şekli sadece bilinçli toplumlarda yapılır. bizim gibi gaza gelen, holiganlar gibi ortalığa saldıran toplumlar kendi haklarını bile hakkını vererek arayamazlar.
 • tahrir siyasi partiler üstüydü demek, siyasete dair bir bok bilmemektir.

  ihvan-ı muslimin (müslüman kardeşler) 80 yıldan fazla bir süredir, siyasi ya da gayri siyasi olarak ortadoğu'da bir çok ülkede örgütlenmiştir ve bu tarz toplumsal hareketlerde yüksek manevra kapasitesine sahiptir. tahrir olayları ilk başladığında ortada gözükmeyen grup, ordunun ve polisin mübarek'e sırt çevirdiği anda, mısır gençliğinin ve kıptilerin yoğun olarak yer aldığı bu toplumsal hareketi, siyasi harekete çevirmiştir.

  şu an taksimdeki durum hala toplumsaldır ve siyasi olması 4 gündür alandaki gözlemlerime dayanarak edindiğim izlenime göre namümküne yakındır. insanlarda tayyip erdoğan'a ve polise nefretten başka bir düşünce yok, her ne kadar tayyip olay ideolojiktir dese de, ideolojiye dair bir şey yok, bu olay bu haliyle en fazla, boyunsuz muammer'le, hüseyin avni mutlu'ya patlar.

  gerçek bir dönüşüm isteniyorsa, siyasi örgütlerin reklam derdini bir kenara bırakıp, bir araya gelip insanlara neden burada olmaları gerektiğini anlatması, ve burada biriken gücü bir hedefe yöneltmesi gerekiyor. "şerefine tayyip", "katil polis", "mustafa kemal'in askerleyiz"le bir yere varılmaz orada.

  hızlıca, yandaş medya binalarının işgal edilmesi gerekiyor, habertürk çok kolay bir hedef olmasına rağmen kimse bunu aklına dahi getirmiyor, bir güç tutuyor oradaki insanları.

  öte yandan, parktaki insanlar gereksiz yere korkuyor, çok küçük bir gaz bulutu bile dolandığı anda herkes kaçmaya çalışıyor, gerçekten korkacak bir şey yok. bazı ciddi provokatörler var (sivil polis olduğunu düşündüğüm) dün yanan ateşe benzin dökmeye çalışıyordu biri ama siyasi partililer "eylemin sahiplerinden" önce müdahale ediyor o insanlara.

  acil yapılması gereken, bu ülkede yıllardır direnenlerin deneyimlerini oradaki gençlere hızlıca aktarmaları ve küçük ve hızlı hedeflerde diretmeleridir. (en basitinden emniyet müdürünü istifa ettirtmek gibi)
 • sebepleri yanlış belirtilmiş olan hata(msı)lardır. yani yanlış yapılmış mıdır? yapılmıştır belki ama o da kışkırtmayla yapılmıştır, sonuçta polise taş atmak yanlış mıdır? yanlıştır, peki kimyasal silah kullanan polise taş atmak yanlış mıdır?. sebepler ya saptırılmaktadır ya da iyi gözlenememiştir.

  1- orda olan bilir ki chp ile alakalı en ufak bişey yoktu. ufak tefek gruplar vardı ama herkes aynı meydanda kol kolaydı. chp orayı ele geçirdi fln gibi saçma sapan bir varsayım nerden çıktı hiç bir fikrim yok.
  2- öyle cam çerçeve fln indirilmedi, zaten yardım etmeyen esnaf yoktu ki. bir tek ilk gün starbucks vardı onun dışında kimse bize kapısını kapatmadı. zaten dışarıda kimyasal silah yiyen 20 yaşındaki gence kapısını kapatan adamın nesi svunuluyor onu da anlamak zor tabi.
  3- polis şiddet gösterirken medya yok ortada, polis çekilirken medya geliyor. bunca insan medyayla mı birleşti sanıyor birileri? siktirsin gitsin yayın yapmasınlar zaten bundan sonra, kimsenin öyle bir beklentisi yok emin olabilirsiniz.
  4- akp'nin polisi saatlerce üzerimize kimyasal silah sıkıyor ses yok, neymiş akp konteynır'ı yanmışmış. keşke diktatör recop da içinde olaydı...
  5- zamanında yahudiler de hitler'e küfrediyordu sanırım ama kimse yahudiler yanlış yaptı dememiştir!
  6- günler süren direnişten sonra gelen zafer sarhoşluğdu orda olan. kimse su gibi içki fln tüketmedi, bütün gece barikatlar kuruldu, tedbirli davranıldı, sabahın ilk saatleriyle beraber de polisin yarattığı pislik temizlenmeye başlandı.

  bir de şu arap baharıyla burda olan şey karıştırılmasın lütfen. burda birilerinin bahsettiği arap baharı çok daha sancılı çok daha şiddetli olmuştur. dış güçlerden silah temini bile olmuştur. burdaki insanların ise bir arada kalmak için kurduğu barikatlarından başka bir şey yoktur ellerinde. arap baharına çok bilinçli oldu, şiddetsiz oldu, çok da güzel oldu diyip gezi parkındaki olayları gençlerin taşkınlığı olarak görmek kimse kusura bakmasın saf orospu çocukluğudur. bildiğin saf o....luğudur.

  ps: dayanamadım patladım sonunda. her maddeyi tek tek okurken farkettim bayağı bayağı bilgili kişi ağzıyla yazılmış yobaz zihniyeti. hani vardır ya eğitimli cahil daha tehlikelidir diye bi laf, aha bu da öyle bişey.
hesabın var mı? giriş yap