• türk baharını da başlatır mı acaba? yeni tahrir meydanı olur mu? diye sorduğum park.
  • okan bayülgen kitap okuyacakmış. canlı olarak şurdan izlenebilir.
    http://goo.gl/wepff
  • ak faşizme karşı direnişin adresi olması gereken park. nihat genç'in konu hakkındaki yazısı şöyle.

gezi parkı başka bir şey oluyor

taksim gezi parkı olayları ağaçlar kesilmesin diyen yurttaşların direnişiyle başladı, üç gün geçmedi, gezi parkı bir direnişe döndü, aydınlar sanatçılar halk sivil kurumlar akın akın gezi parkı’na koşuyor, gezi parkı başka bir şey oluyor.

gezi parkı’nda ağaçlar kesilmesin avm yapılmasın diyen bir avuç genç yola çıktı, bugün gezi parkı bütün avm’lere karşı bir hal aldı, gezi parkı hızla hesabı sorulmayan roboski oldu, gezi parkı reyhanlı oldu, gezi parkı bütün yasakçılara yasaklara karşı yer oldu, gezi parkı dünyanın bütün yok olan ağaçları oldu..

gezi parkı başka bir şey oluyor..

gezi parkı polisin attığı bütün gaz bombalarına, iktidarın belediyelerin ben yaptım oldu dediğim dedik talimatlarına topyekun nihai bir karşı koyma, gezi parkı elma oluyor, gezi parkı sabaha doğru demlenen çay oluyor, gezi parkı yeni fısıltılar, yeni kulaktan kulağa konuşmalar, yeniden tanışmalar, bozulan ezberler, gezi parkı başka bir şey oluyor?

gezi parkı iktidarın hukuksuzlarının yalanlarının iftiralarının iki yüzlülüklerinin iktidarın bütün kibrine karşı bir hal alıyor.

gezi parkı susmuşların küsmüşlerin umudunu kesmişlerin arada derede kalmışların uyutulmuşların silkinip cesaretini topladığı başka bir yer oluyor..

bir tarafta dediğim dedik başbakan, yanında gaz bombaları yanında polisleri ve yanlarında gezi parkı’nın kalbine sivri uçlarıyla saplanmış kepçeleri, hepsi bir küçük park içinde. diğer tarafta bugüne kadar kandırılan oyalanan yalan söylenen insan adam yerine hiç koyulmayan yurttaşlar ve etrafa doluşmuş, iktidarın korkusuyla dizlerinin bağı çözülmüş insanlarımız aynı sahne içinde..

görelim halk neyler? gezi parkı uyanış mı, direniş mi, bir yeni başlangıç mı? son bir imdat sos çığlığı mı?

gezi parkı ‘neşeli bir yer’ oluyor!

bu üç günlük direniş, iştahımızı hevesimizi büyüten bizim için yepyeni insanlık için büyük bir adım mı, halkı yurttaşları aydınları sanatçıları hor görenlerin sonu mu, sonun başlangıcı mı, bir devrin bittiği, ayran mı bira mı yoksa sana ne kardeşim kararının alındığı yer mi?

yoksa gezi parkı kalbimizin ta içinde sahiden otlu böcekli çimenli bir yer mi oluyor?

gezi parkı’na koşmak istiyorum, yılgınlığın bitkinliğin yorgunluğun nihai son adresi olsun, ne olursa olsun, ağaçları bir bir canavarca kesilip yerle yeksan dümdüz edilse de, karadeniz’in hes’lerin bergama dağlarını oyan altın şirketlerine kadar gezi parkı hepsinin özeti ve hepsinin ve hepimizin en güzel yeri oldu..

gezi parkı daha üç günlük bebek, adını dünden biliyoruz:

bir daha yenildiğimiz yeni bir başlangıç..

üç günlük bebek, o buldozer kepçelerin demir kazma dişlerini bugünden kırıp döktü bile..

ne diyelim, sonu hayırlı olsun, gezi parkı’nın bir kopyasını çıkartıp ankara’ya bursa’ya adana’ya tez elden ulaştırmalı, tatsız tutsuz değil artık hepimizi gerçek bir heyecan sarmalı..

sizinkisi üç günlük heves demeyin, az mı be, üç gün üç gündür, iktidarın en kıllandığı imar talan yerinden üç kıl çekip kopartmışız, bakarsın yarın beş, yarın başka yerde binbeşmilyonsekiz olur?

nihat genç

odatv.com

http://www.odatv.com/…ska-bir-sey-oluyor-3005131200
  • jammer'lardan dolayı şu an pek iletişim kurulamasa da, canlı yayınlardan görüldüğü kadarıyla şu an kalabalık olan park.

birkaç gün daha devam edecek. medya sanki orada kimse yokmuş ya da insanlar artık vazgeçmişler gibi yayınlar yapacak ya da bunun tam tersi tüm gündemi buraya odaklayacak ve o sırada 3. köprü katliamı, alkol konusunda daha ağır yasaklar ve diğer saçma imar planları aradan geçirilecek. grup en az olduğu sırada dağıtılacak ve bir gece ansızın recep bey'in emelleri gerçekleştirilip, inşaata başlayacak.

son 7 yıldır alınan kararlara, yaşanan olaylara, rezaletlere, hukuksuzluklara, yasaklara, ezilmelere vs. rağmen uyanmayan millet, üzgünüm yine uyanmayacaktır.
  • tarihinde alışveriş merkezi diye ağaçları ile bozulmak istenilen park. ag tarihe bakarsan çoğu yer ağaçtı dünyada, o tarihlere niye dönmüyorsun.
  • ülke gündemini reyhanlı'dan, 3. köprüden, terörden uzaklaştırmak için katletme planıyla öne atılan; ama halktan beklenmeyen, muazzam bir birliğe sebep olan yeşil alan.
  • bir sosyal patlama yaşatan artık en değerlimiz olan parktır.
    sonuçlarını gerçekten çok merak ediyorum. bir geri adım mı olacak yoksa yine halk yok mu sayılacak, yaşayıp göreceğiz. lakin şunu söyleyebilirim ki muhteşem bir direniş örneği var orada. hiç ummadığım kadar büyük, göz yaşartacak kadar içten. ninesiyle, chp'lisiyle, genciyle, yaşlısıyla tek yürek, bu olanlara koskocaman bir direniş. yüreğinize sağlık, biz de yanı başınızdayız.

edit: imla+ tanım doğrultma.
  • koşa koşa gidin. becerebiliyorsanız uçun ama orada olun. gezi parkı son yıllarda kaybettiğimiz her şeyi bize hatırlatan bir sembole döndü bir anda. onu da yağmacılara, gözü dönmüş iktidar sahiplerine yem etmeyin.
  • bir ankaralı olarak bozkırda -bir tane bile olsa- ağaç kaybetmenin ne demek olduğunu iyi biliyorum. atatürk orman çiftliği 1960'lardan beri talan ediliyor ve şu anda da gökçek sağolsun son kalan arazileri de katletmeye devam ediyor. o yüzden bu direnişi çok çok iyi anlıyorum. bizim de burda canımız yanıyor. keşke orada olabilsem ben de. diren gezi parkı. verme kimseye ağaçlarını.
hesabın var mı? giriş yap