şükela:  tümü | bugün
  • dünya prömiyerini 30. tokyo uluslararası film festivali'nde yapacak michael onder filmi. festivalin "asian future" yarışmasında boy gösterecek 10 filmden biri olacak. tamamen bağımsız bir yapım. bu sebeple gidip sinemada görülmesi çok güzel olur. türkiye'de ne zaman vizyona gireceğini ve de konusu* itibariyle vizyona girip giremeyeceğini söylemek henüz mümkün değil. yine de türkiye içinde en azından birkaç festivale uğrayacağından ümitliyim.

şu linkten filmin imdb sayfasına ulaşmak mümkün

şuradan da trailer'ını izleyebilirsiniz

--- spoiler ---

filme gelecek olursam ilk aklıma gelen yapılan işin samimiyeti. yönetmenin hikayeyi konformist bir ana karaktere temellendirerek kurması, onun yanına gezi parkı direnişi süresince karşılaştığımız daha "ortalama" tipleri yerleştirmesi güzel olmuş. böyle bir karakterin filmini izlemek alışageldiğimiz "gezici" tipleri görmekten daha çok memnun etti beni.

filmin başlarında biraz akış problemi var ve bazı sahnelerin kadrajı pek iyi ayarlanamamış gibi. bunu da tam bağımsız bir yapım olmasına, yani biraz zaman yönünden kısıtlı olmalarına ve fakirliğe, bağlıyorum açıkçası. onun dışında başroldeki çifti canlandıran kenan ece ile damla sönmez'in ve sözde sivil polis rolünde poker masasına katılan berk hakman'ın oyunculuğu gayet iyiydi. diğer karakterler biraz daha karikatürize kalmış yalnız ama onları da görmek keyifliydi. zaten film genel olarak insana "gezici" günlerini hatırlatması sebebiyle romantik bir his veriyor. karakterler de ondan olsa gerek genel hatlarıyla baya sevimli geldiler bana.

ayrıca ilk uzun metrajını yapan biri için cesur bir deneyiş var. tek mekanda film yapmak kolay değil, gerçekten iyi diyalogların yazılmış olması gerekiyor. ilk 15-20 dakikasında bu sebeple diyalog yönünden de biraz problem yaşamış yönetmen fakat hikaye ve karakterler oturduktan sonra bu diyalog mevzusu da çözülüyor ve hikaye akmaya başlıyor. özellikle hikayenin temelindeki çiftin çatışması ve ruh hâlleri başarılı bir şekilde geçiyor izleyiciye.

--- spoiler ---

şimdi bakınca biraz çok övdüm gibi oldu ama samimi bir ilk film işte. ufak tefek sıkıntıları büyütüp de laf etmek istemiyorum pek. fırsatınız olursa gidin izleyin.