şükela:  tümü | bugün
 • ibb taksim meydanı'nın peyzaj mimarisinin yeniden düzenlenmesi için yarışma açacakmış.

  “mimari yarışma açılacak. öneri projelerin alınabilmesi için de 3-4 ay süre verilecek. bu projeler daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak"

  link

  ekrem imamoğlu’nun seçimde taksim meydanı için sözleri:

  --- spoiler ---

  orada çırılçıplak bir meydan üretildi. beton denizi gibi bir şey. şehrin kimliği olan bir meydan, kimliksiz bir meydana dönüştü.

  --- spoiler ---

  umarım gerçekten istanbul denince akla gelen meydanlardan biri olur.
  belki mimar olan yazarlardan bir el atan da olur. ne güzel olur.

  (bkz: herşey çok güzel olacak)
 • şehrin en meşhur meydanını akp iktidarının yok etmesine tanıklık ettik, yeniden dirilmesini de bu gözler görür inşallah. dar vizyonlarıyla oraya alakasız bir boyutta ibadet yeri de inşa edildi halihazırda. hoş akp’nin taşıma cemaatli gökdelen gölgesindeki ibadet yerleri dikmesine bakarak bu anlamda en yerinde işi sayılabilir.
 • bir meydanın estetiğini belirleyen şey işlevidir.
  taksim meydanı on yıldır işlevini kaybetmiş ruhsuz bir alandır. yapılacak yarışma belki çöl görüntüsünü azaltır; ama bir rönesans yaratamaz.

  eski taksim, dolmuşların ve önemli düğüm noktaları arasında çalışan otobüslerin hareket noktasıydı. yani evine-işine-okuluna giden yerel halkın kesişim meydanıydı.
  yeni taksim, trafiği yer altına alınmış, bu yüzden hareket halindeki yerel halkın adım atmadığı, boş gezen işsiz güçsüz takımına bırakılmış ucube bir alandır.

  eski taksim, bir miting meydanıydı. ülkenin dinamik güçlerinin, işçilerinin, öğrencilerinin buluşma hedefiydi.
  yeni taksim, pek çok yerine girilmesi yasak, işlevsizleşmiş, faşizmin gölgesi altında kalmış bir toprak parçasıdır.

  eski taksim, akm-emek sineması-tiyatrolar-kitapevleri-sergi salonlarıyla kültürel zenginlik sunan bir sanat odağıydı. şarapevleri, canlı müzik yapılan barlarıyla sokakta yaşanan bir bölgeydi. şehrin entelektüel nabzının attığı yerdi.
  yeni taksim, nargileci-kebapçı-sakal implantçılarıyla kültürsüz, arapperver bir anlayışın volta attığı mekandır.

  taksim'in kültürel peysajını restore etmeden meydan düzenlemesi yapmak plastik bir çabadan öteye gidemez. şehrin yeni sahipleri onu yine kendi çirkin çehrelerine benzetmenin bir yolunu bulurlar.
 • meydan boş olan alan değil midir? gereksiz yarışma.
  önce yapılan taşlar eksisin, sonra yap yapacağını.
 • her sey sirayla ve cok guzel olacak.
  su an betonlasmis meydan, yerel halkin bekleme surelerinde bulunmak isteyecegi, bulusmak isteyecegi, veya kisa bulusmalarda oturup bi kahve icmek isteyecegi cehreye kavusursa yavas yavas cevresi de degisir.

  akm'nin yenilenip acilmasi 6 ay icinde hallolur, keza emek sinemasi. yeter ki istensin. bunlar telafisi cok zor seyler degiller. sehrin sahipleri bizleriz, bunu hatirlamamiz yeterli.
  kimse 20 yillik karsi devrimin 2 ayda bitmesini beklemesin, fakat azala azala duzelecek, degisecek.
 • ekrem başkan kendisinden beklenilenleri yapıyor. devam başkan.
 • öyle yetenekli genç tasarımcı ve mimarlarımız var ki, sonunda harika bir iş çıkacağına eminim.

  fakat "sistem" müsade edecek mi, şüpheliyim.
 • beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, taksim meydanı bir dünya masraf edilerek yakın zamanda yenilenmedi mi? şimdi yeni başkan yıkıp baştan yaptığında ne değişecek? lafta herkes bundan şikayetçidir. her gelen kendine göre bir şeyler yapınca eleştirmiyor muyduk? yenilenecek şekliyle 3 5 ağaç olunca her şey çok mu güzel olacak? dolar 2 liraya mı düşecek?

  bizim şu dönemde en çok şikayet ettiğimiz, yapılan gereksiz harcamalardır. eğer imamoğlu da bu şekilde devam ederse ne farkı kalır ki?

  tanım: müsrifliğe yol açaçacak yarışma
 • sadece meydan degil, istiklalin de tunele kadar eski ruhuna kavusmasi icin peyzaj planlanmalidir.
  o eski agaclarina kavussa, meydanda anit eski gorunurlugune kavussa zaten o ruh yavastan geri gelir. meydanda sokak sanatcilarina bir alan olsa, agaclarin altinda dinlenmek icin banklar olsa, yemyesil bir taksim olsa, bizim gencligimizdeki gibi, universiteli genclerle 7/24 yasayan bir yer olsa, guzel olmaz mi
 • vallahi dunyanin cogu ulkesinde meydan dedigin yerler aslinda bos betonlar.

  bakiniz en iyiler listesi: kaynak

  meydanlari guzel yapan etrafindaki yapilar ve kafeler. taksimde maalesef bu yok. cirkin bir marmara oteli, yikilmis bir akm yanindaki diger ruhsuz binalar derken, belediyeyi cok asam problemler var mekanda. etrafina yatirim yapilmali.

  istedigimiz kadar kizalim, eger bastaki yonetim duzgun olsaydi ve agaclar korunarak yapilmis, rant gozetmeyen bir topcu kislasi (orjinaline sadik kalma sartiyla) ve yesil bina olarak yeniden yapilmis bir akm (orjinali cok cirkindi be arkadaslar, yenisini ben begenmistim baya) o meyani cok guzel yapabilirdi...