şükela:  tümü | bugün
 • istanbul devlet tiyatrosu'nun, eski maksim gazinosu'nun hemen yanindaki sahnesine verilen addir.
 • girisindeki gazete bayii pili pirtiyi toplamistir bile coktan
 • satılacak olması gayet de hayırlı olacak olan binadır...

  oyun sırasında cep telefonu, çağrı cihazı, bilmem ne kadar düdüklü aletimiz varsa kapatmamız istenir... adettendir biliriz... öküz değilizdir kaparız...

  ama kardeşim o binada oyun seyrederken, akşam ezanını duyarız, yoldan geçen arabaların kornalarını, çaldıkları berbat müzikleri, cankurtaranların sirenlerini de duyarız çünkü çıkışlar pat diye giriş kapısının yanınadır ve maalesef arada akustik izolasyon sıfırdır... bina satılsın ve adam gibi başka bir binada devam etsin ne olur...

  turist dediğin zaten taksim'in göbeğinde kalmayı tercih ediyorsa gürültüden uyumamayı da tercih ediyordur... ne hali varsa görsündür...
 • kültür hayatına katılması 1920 yılına denk geliyor. 1920'de majik sineması olarak açılan sahne 60'lı yıllarda, önce yeni taksim, sonra da venüs adını almış. daha sonra adı venüs tiyatrosu olarak değiştirilen venüs sineması, 1969 yılında açılan istanbul kültür sarayı'nın 1970'te 'cadı kazanı' adlı oyunun gösterimi sırasında yanması ve 1978-1979 sezonunda kurulan istanbul devlet tiyatrosu'nun sahne arayışı üzerine yeni bir misafire kavuşmuş. istdt, oyunlarını sahnelemek üzerine venüs sineması'nı kiralamış ve 1970-75 sezonunda bu sahneyi kullanmış. daha sonra tahliye edilen venüs sineması, 1983'te can gürzap'ın müdürlüğü döneminde yeniden kiralanmış ve taksim sahnesi adını almış.

  taksim sahnesi, 28 ekim 1983'te musahipzade celal'in 'istanbul efendisi'yle açılmış.
 • kendisinin degil icindeki zihniyetin degismesi gereken sanat yeri.

  kardesim, oyun baslayali 25 dakika olmus, nerdeyse 4te 1 i bitmis, ve bu anda gec gelen 10 kusur kisi iceri daliyor pat diye. kapilar aciliyor, yuzumuze isik vuruyor, kimbilir sahnedeki oyuncuya nasil ses gidiyor.

  sen benim sahnelenen seyi izlememi nasil engellersin, nasil konsantrasyonumu bozarsin, duyusumu nasil engellersin? kapiyi acan gorevlide degil suc gerci, daha ustte. panayir saniyorlar sanirim bu olayi..

  haa tabi, bizim insanimiz her zaman cok mu normal?
  bu kadar gec kalip, ustune bir de topuklu ayakkabiyla oyun sirasinda tak tuk yuruyeni de var.

  ben mi cok fazla takiliyorum acaba bunlara,
  yoksa hakikaten mi bicok seyimiz yanlis boyle?
 • asla ve asla ikinci balkonundan oyun izlenmemesi gereken sahne. ilk oturduğunuzda doğrudan sahnenin üzerindeki ışıkların arasından gizlice oyunu izleyecekmişim hissi uyandırması yanında ısınan hava yükselir prensibinden hareketle anormal derecede sıcak. allahtan yanımda bir kitap* vardı da* yellene yellene zar zor oyunun* sonunu getirebildim.
 • kulis aynaları vardı kapıda, birkaç dekor parçası, koltuklar, aydınlatma gereçleri, sandalyeler...
  sonunda yıllar önce sahnesinde sahnelediği kıyamet sularında oyunu gibi suya gömülecek canım tiyatro sahnesi...
  içim sızlıyor, ve her önünden geçişimde de içimi sızlatacak...
  yaşar ne yaşar ne yaşamaz, abdülcanbaz, inishmaan'ın sakatı ve daha daha niceleri...
  istanbul'un bir ciğerini daha söküyorlar, şimdiden yeni alışveriş merkeziniz hayırlı olsun.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=230617
 • artık tarih olmuştur... tüketim toplumunun nimetlerini tüm cömertliği ile yaşayan istanbulun ödediği bedellerden biri olarak sahne kapanmış ve alışveriş merkezi olduğunda belki kendisine verilecek yeri beklemektedir.
  http://www.arkitera.com/…n=displaynewsitem&id=20396
 • gıcırtılı sahnesine, amatör terimi damlattığım sahne...

  kulisi, balkonları, görevlileri; ne sıcaktı, ne güzeldi... nur içinde yatsın..