*

şükela:  tümü | bugün
 • eskiden şu an taksim meydanı'nın bulunduğu yerde olan, birçok büyük futbolcunun top koşturduğu, zemini yağmur yağınca balçık olan, kuru havada ise kaskatı bir toprak haline
  gelen stad.kapasitesi ise değişik kaynaklarda, 12.000, 15.000 ve 18.000 olarak gösterilmiştir.
 • yuzyil baslarindan 30'larin ortalarina tum onemli futbol karsilasmalarina ev sahipligi yapmis stad. 1930'larda istimlak edilerek taksim parki yapildi.
  26 ekim 1923'de romanya ile oynanan ilk milli macin da mekani olarak da onemi var.
 • taksim kislasi'nin ic avlusudur. gezi parki'nin ortasindaki dusuk seviyeli mekanda genel botuylari hakkinda fikir edinilebilir.
 • aek klubünun atinaya taşınmadan önce kullandığı stadyumdur.
 • türkiye futbol tarihinin ilk gece maçının yapıldığı stad.
 • 9 eylül 1939 tarihinde ilk gece maçının yapıldığı stadyumdur.

  maçın hakemi $azi tezcan, maçta ilk golü atan futbolcu ise fenerbahçe'li (küçük) fikret kırcan'dır.
 • bugünkü taksim parkı'nın yerinde 1921 - 1939 arasında var olan taksim kışlası'nın avlusunda yapılan istanbul'un ilk stadı.
  osmanlı döneminde uzun yıllar i. topçu alayı'nın elinde kaldı. istanbul'un işgali sırasında önce senegalli askerler burada kalırken, daha sonra rus göçmenlerin at yarışları düzenlediği bir mekan oldu. futbola karşı artan ilgi ve bu kışlanın karşısındaki talimhane alanında yapılan maçların topladığı büyük kalabalık, o sıralarda bir spor dergisi yayımlamakta olan çelebizade said tevfik bey'i taksim kışlası'nın avlusunu bir stadyum haline getirmeye teşvik etti. 1921'de açılan stad, bazı türk kulüp idarecilerinin uyguladığı boykot yüzünden said bey'in elinde daha fazla kalamadı. said bey stadı bork adlı bir maltalı işadamına devretmek zorunda kaldı. özellikle türk takımlarının ingiliz ve fransız işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yaptıkları maçlar büyük ilgi gördü.
  istanbul'un kurtuluşundan sonra stadı tekrar devralan said bey bu sefer stadı menazırzade abdülaziz bey adında bir tüccara bıraktı. 26 ekim 1923'te türk milli futbol takımı ilk maçını bu stadyumda romanya'ya karşı oynadı. 1923-1936 arasında türkiye millî futbol takımı'nın 9 maçına evsahipliği yaptı. zamanla futbol'un dışında güreş, atletizm ve bisiklet yarışlarıda düzenlendi. 1939'da dönemin istanbul valisi lütfi kırdar tarafından başlatılan taksim meydanı'nın düzenlenmesi çalışmasında bu kışla yıkılarak yerine taksim parkı düzenlendi. taksim stadı iki ahşap tribünü ile yaklaşık 8,000 kişi alabiliyordu.

  kaynak: vikipedia
 • söylenenler şöyledir ki galatasaray spor kulübü'nün bu stad ve arazisi üzerinde %50'lik bir payı varmış. sonra stad yıkılıp arazi park olunca da gümleyip gitmiş. kaç allah kuruşuna alınmış merak ediyorum o hisse?
 • 13 kasım 2012 günü medyanın iddia ettiğinin aksine, temelleri taksim'i yayalaştırma projesi hafriyatı esnasında bulunmamış olan, tekrar edelim, bulunmamış olan futbol sahası.

  ilgili havadis şöyle,

  http://www.dha.com.tr/…on-dakika-haberi_387066.html

  haber ajansları cidden saçmalıyor. bir kere, taksim stadı diye bir bina yoktu; taksim stadı olarak bilinen yer, taksim kışlası'nın futbol sahası olarak kullanılan avlusuydu. ikincisi de, o saha, taksim projesi dahilinde kazılan yerin uzağında, şimdiki gezi parkı'nın ortasındaydı. o bulunan duvarlar, tarlabaşı caddesi genişletilirken yıkılan binaların temelleri, bodrumları vs.