şükela:  tümü | bugün
  • tazyikli suyu tek 1 insana karşı kullanmayı "orantılı güç" olarak tanımlayacak devlet yetkilileri görmemize sebep olacak adam. adam gibi adam!
  • insanın kanını donduran görüntüler. orantılı güç yok, insanlık yok. vicdanı nasıl rahat ediyor bu insanların(!) anlamak gerçekten güç.
  • adamcağız yere yıkıldıktan sonra kahkaha atan vicdansızın ruh sağlığını sorgulatan video.
    bu adamın başına gelen düpedüz suçtur, hem de polis tarafından işlenmiş bir suç.
  • kime ne zarar verdiği anlaşılamayan vatandaş.
    polis sabırlı olacağına düşmanca tavrına devam ediyor.
  • araba yıkamaya merakım olduğu için bundan iki sene önce babamların bahçeli evine bir adet basınçı yıkama makinesi aldık. aldığım alet öyle profesyonel birşey de değil. 100 bar basınçla su püskürtüyor. ben bu aleti denerken bir ara elimdeki küçük fırçayı da temizlemek için tabancayı fırçaya da doğru tutuyorum. sonra anlık bir dalgınlıkla tabanca iki santim yana kaydı ve su elime geldi. su elime değer değmez çok keskin bir bıçakla ani bir darbe almışım gibi elim yarıldı. üstüne bant, flaster derken kanama durdu ama elimde hala izi kaldı.

bu olayı şunun için yazdım; videodaki adama sıkılan su, benim basit makinenin basıncının elli katı filan olabilir. zaten cüsseli bir adamın ayaklarını yerden kesmesinden de bu anlaşılıyor. dolayısıyla toma aracı adama ciddi zarar vermiş olabilir.

amcanın oğlunu polis meslek yüksekokuluna sokup doğru düzgün eğitim vermeden istanbula salarsan olacağı budur. sanki ortakokul çağında, sokaktaki arkadaşıyla kavga ediyor şerefsiz, sorsan o da bana "hadi sık" dedi diye savunma yapar.

önerim ise -belki yazdıklarımla çelişecek ama- o adama su sıkan polisin eline 100 barlık bir araba yıkama makinesi verip beş saniyeliğine eline suyu tutmasını sağlamak. bundan sonra daha insaflı olacağına eminim.
  • (bkz: tank man)
  • felç geçirme olasılığı olan eylemci. allah bin türlü belanı versin polis. kaskatı kesildi, o bir insan.
  • sinirlerine hâkim olamayan türk polisini bir kez daha gördüğümüz olayın kahramanı olan eylemci.

dünyanın her yerinde, halk ve polis karşı karşıya geldiğinde müdahale olursa, polise tahrik de olur. bu doğaldır. birisi size vurursa, o an haklı ya da haksız diye düşünmezsiniz, karşılık vermeye çalışırsınız, insan-ı kâmil değilseniz.

bu eylemci de, günlerdir maruz kalınan orantısız güç kullanımından dolayı kontrolünü kaybediyor o an. toma'yı tekmeliyor, yumrukluyor. polis, bir süre bekleyip, adamın üzerine su sıkıyor, adam düşüyor. ardından aynı tomadan, yere düşen arkadaşlarına yardım etmeye gelen insanlara da su sıkıldığını görüyoruz.

eğer ki toma'daki polis, basit bir tahrikle böyle saldırgan bir tutum alabilecekse, neden polis olmuştur? çünkü ortada polise ve araca yönelik ciddi bir tehdit yok, oyuncak araba değil ki toma, bir tekmeyle yıkılsın. ama karşıdaki toma değil, insan. polisin sıktığı suyla, belki de ciddi zarar görmüş bir insan.

eğer bu olayı komik, polisi de haklı buluyorsanız, aynı polisin elinde gerçek mermili bir silah bulunduğunu düşünün. bu da komik olur muydu?
hesabın var mı? giriş yap