şükela:  tümü | bugün
  • taksi duragi kartlarinin uzerinde yazan bi ibare.
  • (bkz: taksi duragi)
  • taksi duragı'ndan telefonla, ya da önden çocuğu göndererek getirtilen taksinin duraktan çıkarken değil, müşteriyi adresinden aldığında taksimetreyi açtığını anlatan ibare.
  • bunu bütün taksi durakları uygulamıyor. taksi durağından çağırılanların bazıları taksimetreyi durakta açıyor.

taksimetrenin nerede açılacağı konusu çoğu belediyenin "ticari taksi yonetmeligi"nde yazıyor. ama istanbul belediyesinin yönetmeliğinde yazmıyor.

kısacası eve taksi çağırdınız, adam geldi kapıya baktınız taksimetre duraktan itibaren açık. bu taksinin yaptığı kanunen yanlış mıdır istanbul'da belli değil benim anladığım :s

ps: aradım sordum belediyeye cevap vermediler. mail attım falan sonunda cevap geldi: taksimetre adreste açılır, uymayan taksiciler varsa bize plakayı bildirin hakkında işlem yaparız.

umarım yaparsınız.
  • 2015 senesinde hala bu kurali iplemeyen dallama taksiciler var.

adami cagiriyorum yarim saat sonra geliyo. bakiyorum taksimetre 15 tl yazmis. lan zaten 10 liralik mesafeye gidicem. ne bileyim dolana dolana gelmedigini?

hot zot yapinca hemen geri vitese sariyolar. hakkinizi arayin. gerekirse inin. boyle soygun olmaz.
  • bugün 34thm22 plakalı taksiciyle yaşadığım tartışma. taksimetreyi duraktan açmış. yakın mesafede duraktan taksimetrenin açıldığını söyledi. tartıştık ama aldı ücreti. konu hakkında durağı aradım. yakın mesafede duraktan itibaren ücret alındığını söyledi. konu hakkında bilgili yazarlar lütfen yeşillendirsin. hakkım varsa o artiste paramı bırakmayacağım.
  • bulunduğum bölgedeki taksi durakları adreste taksimetrenin açılmasını talep ettiğim için taksi yollamadı bugün. yolda kaldım. daha önce de bu konuda şikayette bulunmuştum 153'e.
    alo 153 'ün cevabına göre,
    taksimetre adreste açılır şeklinde ukome'nin kararı mevcutmuş. ancak taksiciler sallamıyor. bende ibb zabıta müdürlüğüne şikayette bulundum bugün. bugün taksi çağırdığımı ancak taksi duraklarının, adreste taksimetre açmayacaklarını, duraktan itibaren taksimetreyi açacaklarını bana söylediklerini hatta ses kayıtlarının olduğunu söyledim. yaptırım uygulanmasını talep ettiğimi ifade ettim. sağolsun yetkili bizzat ilgileneceğini söyledi.
    bakalım birşeyler bu sefer düzelecek mi?

153 cevabi