şükela:  tümü | bugün
 • bu yıl istanbul büyükşehir belediyesi'nden beklediğim.

  8 ocak 2002 istiklal caddesi fotoğrafı ile kıyaslayınca açıkça görebileceğimiz gibi beyoğlu ve istiklal caddesi yıllardır çok şey kaybetti, çok sönükleşti. jenerasyonumuzdaki pek çok kişi artık burada vakit geçirmek istemiyor, hele özel günlerde asla. ibb yıllardır taksim'i yeni yıl için süslemiyor. göstermelik olarak koyulan iki üç ışık olurdu önceleri, geçtiğimiz yıl bu bile yapılmadı ve istanbul'un en merkezi, turistik noktası yeni yıla çok sönük girdi.

  bu yıl önceki yılların aksine israfa kaçmadan ancak estetik görünümlü bir ışıklandırma yapılabilir. kastım burada yalnızca yılbaşından bir-iki gün önce yapılacak bir süsleme değil, aralık ayı boyunca meydan ve caddenin süslü kalması. böylece bu bir ay bölgenin ekonomisi hareketlenir. dahası 23 haziran seçimlerinin yarattığı olumlu havanın üzerine bu renkli görüntü de eklenerek yakın ülkelerdeki insanlara "gelin bu kez yeni yılı yüzünü yeniden batı'ya dönmüş olan istanbul' da karşılayın" mesajı verilebilir. özellikle dolar ve euro kuruyla tl arasındaki fark sebebiyle gelecek turistlerden büyük gelir elde edilebilir. hepsinden öte istanbul'da yaşayan insanlara, özellikle çocuklara neşe verir. eski türkiye özlemini eski beyoğlu fotoğrafları üzerinden dile getiren insanlar için bir umut kaynağı olur.

  bunun gereksiz harcama olacağını söyleyecekler olacaktır ancak belediyenin harcadığı onca paranın yanında oldukça ucuza yapılabilecek bir iştir (hele ki gündüz güneş enerjisi toplayan ışıklar kullanılırsa) ancak getirisi masrafından fazla olacaktır. en basitinden yalnızca taksim'e vakit geçirmeye gelen insanların toplu taşıma kullanımı dahi bu parayı karşılayabilir.
 • en kötü ihtimalle turistler için yapılmalıdır.

  başta birleşik arap emirlikleri olmak üzere çoğu arap ülkelerinde bile böyle süslemeler yapıldığını düşünürsek, bunun olmaması çok ayıp bence dünya turizminde önemli bir merkez olan istanbul için.

  sıradan bir örnek verecek olursam, bakırköy’de sıradan bir börekçinin bir duvarını boydan boya yılbaşı süsüyle kaplıyorlar ve insanlar onun önünde selfie çekmek için resmen sıraya giriyorlar. günümüzde zaten herşey instagram için dünyada. bu tip aktiviteler güzel reyting getirir ve insanları mutlu eder.
 • kesinlikle yapılması gerekendir.

  hattâ ben olsam önce taksim'i gelin gibi süsler, sonra billboardlara taksim, bae, katar vs gibi pek çok müslüman(!) ülkesinden görüntüleri de koyarım. bakalım kim ne diyecek?
 • meydanın ortasına edirne’den görünecek çam ağacı bile dikseler kimse sallamayacaktır. arapların çamla falan işi olmaz.
 • güvenlik güçleri kekolarıda almassa tadından yenmez