• bir borcun belli zamanlarda odenmesi gereken parcalarindan her biri
    ortadiregin alisveris yapma sekli
  • çok ağırlaştığında:
    (bkz: taksik)
  • tdkya göre "insanın amına koyan şey".
  • borcu bölme eylemi. ama zararları da var. mesela 8 taksitle aldığınız pantolon 8. taksit bitmeden paralanabiliyor, bu da insanda gasp ediliyor hissiyatı uyandırıyor. bu yüzden taksitle alınan nesne taksidi bitene kadar çok sık kullanılmamalı, eğer ayakkabıysa cumaya bu ayyakkabıyla gidilmemeli.
  • misal bu kavram kış bitene kadar her ay bir kazak almak yerine kışlık gardrobu dizebilmeye yarar. lakin sürekli tüketim maddelerinde (akaryakıt ve gıdada yapıldığı üzere) gereksiz bir eylemdir. netekim haftada bir benzin alan bir arkadaş, bir kaç ay sonra birkaç ayrı akaryakıt taksiti ödemek durumunda kalacaktır. toplamda bir faidesini göremeyecektir kuşkusuz.
    ayrıca bütçeyi aylık değil de altı ila oniki aylık yapabilme yetisi gerektirir patlamamak adına.
  • insanların tüketim eğilimini arttıran bir ödeme yöntemidir. sürekli bir sarmal içine sokar insanı. taksitlerin cazip olması insanı hep alışveriş durumunda bulunmaya iter. o borçlar o taksitler hiç bitmez. uzak durmak lazım
  • taksit arapça kökenli bir kelimedir. kelimenin sonuna -i geldiğinde "t" yumuşamayarak "t" olarak kalır.
    taksidi yerine taksiti haline bürünür.

(ara: taksidi)
  • yonca evcimik sarkılarından birisi, sanırım ilk albumundendi. sozleri su sekilde;

yalancı mı yoksa? aski biraz fazla
    üç beş günde baglanamam ki ben ona
    baskasina baksa, yuregime yaksa vazgecmem ki sonra

taksit taksit, hissettirmeden gitsin
    taksit taksit, uzmeden bitsin
    her hali guzel, her sozu seker
    pek havalı hos bir esmer
    gitse de olur, kalsa da olur
    cok sevdalı hemde magrur!
  • şaşırtıcı derecede batı ülkelerinde hiç yaygın olmayan bir kavram. taksitli kredi kartı hele hele, kimse duymamış bile. amerika'da nasıl ki subprime mortgage krizi çıktı, bizde de bir gün sağlam bir taksit krizi çıkacak sanki. şimdiye kadar çıkmamış olması garip zaten.
hesabın var mı? giriş yap