• peyderpey, "bir çırpıda"nın tam aksine, "çok çırpıda".
  • yonca evcimik'in abone albümünde yer alan şarkıdır. sözler aysel gürel'e müzik gora mafyan'a ait.

yalancı mı yoksa
    aşkı biraz fazla
    üç beş günde bağlanamam ki ben ona

başkasına baksa
    yüreğimi yaksa
    vazgeçemem ki sonra

taksit taksit
    hissettirmeden gitsin
    taksit taksit
    üzmeden bitsin

her hali güzel her sözü şeker
    pek havalı hoş bir güzel
    gitse de olur kalsa da olur
    çok sevdalı hem de mağrur

bir nesil bu şarkılarla yetişti....
    (bkz: 80lerin sonunda 90ların başında çocuk olmak)
  • taa 91 senesinden kizlarin efendi adam yerine pic adam tercihini cok guzel bir sekilde anlatmis sarkidir. sarkinin girisindeki,

yalancı mı yoksa
    aşkı biraz fazla
    üç beş günde bağlanamam ki ben ona

dizelerinde efendi adam tasviri vardir. bey oglumuz hanim kizimizi pek bir sevmektedir lakin hanim kizimiz bu ziyadesiyle ask durumundan hosnut degildir. bundan dolayi yani bey oglumuzun bu bitmez tukenmez askindan oturu bu iliskinin yurumeyecegini ima eder.

bir sonraki dizelerde ise istedigi erkegi anlatir.

başkasına baksa
    yüreğimi yaksa
    vazgeçemem ki sonra

burada ise kiz karsisindaki erkege bildigin picligi ogutler. baskasina bakip, yuregini yaktigi zaman kopmaz baglarla baglanacagini anlatir. erkek dedigin deniz feneri gibi olmalidir. kafasi boyun omurlari el verdigince donup etrafi tarayarak mumkun mertebe kari kiz kesmelidir. kizin kalbi kirilip yuregi yandigi olcude bu iliski kiz acisindan makul ve makbul olacaktir.

sarki bir nevi, efendi adami pic adama dondurme ve sonrasinda bu donusumun getirecegi mutlu iliskiyi konu almistir. 90'li yillardan dem vuran cogu kisinin de gozunden kacmis bir sarkidir.
  • yonca evcimik'in en güzel şarkılarından biri olmakla birlikte, son derece tatlı bir melodiye sahiptir.

şarkı ayrıca hakikaten de hatunların efendi adam yerine piç tercihini tam olarak gözler önüne seren sözlere sahiptir.
  • oha ya 90'lar neymiş diye düşündürten yoncimik şarkısı.
  • nakarat kısmı özellikle güzel bir 90'lar parçası.
  • yüzümü buruştursam* peşimi bırakır mısınız?

bak, ne ah, ne oh diyorum*.

tecavüzü zevk alınamaz* hale getirsem.

taksit taksit ömür boyu ödesem ve ödetsem?

neredeyse bütün bir hayat tecavüzdür mü diyorsunuz?

senin anandır yanlış anlayan*!

(bkz: tecavüz/@ibisile)
  • x radyo nostalji yüzünden bugünlerde pek bir dilime dolanan aşmış 90lar şarkısı. insanı neşelendiren kıpır kıpır ettiren bir havası var. şimdi piyasaya çıksa tozunu attırır ortalığın.
  • (bkz: kafada çalan şarkılar)da bu akşam..

seviyorum ben bu kadının atarlı, ayarlı şarkılarını.
  • klasik gitar solosu da vardır. akustik de olabilir. hala dinlerim.
hesabın var mı? giriş yap