şükela:  tümü | bugün
  • "önce öl, sonra öde"
  • "ölümle şaka olmaz" diyenleri kıyasıya yanıltan roman.
  • (bkz: mort a credit)
  • edebiyat insanı iyileştiriyor, bir şeylere tutunma gücü veriyor. müzik ruhun gıdasıdır derler ama hayır değil. müziği vakit geçirmek, kafa dağıtmak, bazen de hislerine tercüman diye dinlersin. sebep ne olursa olsun bir süre sonra dinlediğin sözlere kulak vermezsin, düşüncelere dalarsın. ama edebiyat böyle değildir. edebi bir eseri okurken ya da dinlerken o andan kopmazsın eğer o andan kopacaksan kitabı kapatır öyle düşünürsün.

dün akşam fransız kültür merkezinde bu kitapla ilgili konferans vardı. kitaptan bölümlerin okunduğu, yazarın hayatının ve düşüncelerinin irdelendiği 2 saati geçen bir edebiyat şöleni. kitabın anlattığı tüm iç karartıcı ve mide bulandırıcı şeylere rağmen o salondan gülerek ayrıldım ve ruhumu edebiyatsız bırakmış olmama kızdım.

cansel elçin kitabı okurken dostoyevski karanlık bir odada yeraltından notları okuyor gibi hissettim. tiyatrocu olmanın artısı düz bir metni bile bir oyunun içine sokacak güçlü okumasına neden oldu.
  • (bkz: hayat)
  • louis-ferdinand céline’in ikinci romanı.

iki üç kitap alacağım vardı sayesinde siparişi verdim.
    céline uçur abi bizi.
  • yolculuktan sonra inişe geçeriz diyordum ama celine yine tokat üzerine tokat atıyor. izi kalıyor. simla ongan çevirisi yiğit bener önsözü falan iyiki varsın yapı kredi yayınları beni işe almamış olsanda.

tasvirler, insanları ve olayları ele alış biçimi kalıcı hasarlar bırakabilir. dikkat etmek gerek, bile bile lades olmaktır bu kitabı okumak. tabii anlayabilene.

bu arada ekim 2017 birinci baskı tüm kitapçılarda. tavsiye etmiyorum, tavsiye üzerine okunduğunda en fazla 50 sayfa sonra kitaplıktaki yerini alıp tozlanmaya başlar. okumayın, anlayın celine'i.