şükela:  tümü | bugün
 • sdg eski sözcüsü talal silo'nun abd'nin işlediği suçları anlattığı itiraflardır. ama dünya ilgi göstermez. hele ki ekşi sözlük'te hiç ilgi görmez çünkü abd'nin suç işleme özgürlüğü vardır.
 • bu başlığı arıyordum. açılmadığını fark ettim şu dakikaya kadar, niye? ışid ile iş birliğini abd yaptı. arap-süryani diye direkt pkk koluna silahı abd verdi. sokaktan geçen adam ışid türkiye ile iş birliği yapıyor dese başlık açacak adamlar bunu es geçmiş. korkuyoruz, endişeliyiz, yeni türkiye falan diyemediniz bu sefer. diyemezsiniz. size ekmek yok burada. omurgasızlar sizi.

  özetle bu açıklamalar ile abd’nin terör örgütü saydığı pkk’ya silah verdiği kesinleşmiştir.
 • sdf eski sözcüsünün suriyedeki pislikleri anlattığı açıklamalar.

  röportajı aa yapmış olsa da yalan söylemesi için bir neden göremiyorum, zaten türkiye kendisi ve ailesinin güvenliği ve geleceği garanti etti, o da saf değiştirdi.

  mcgurk denen türk düşmanı emperyalist onun bunun çocuğunun suriyedeki herşeyin planlayıcısı ve amerika adına uygulayıcısı olduğunu söylemesi önemli.

  onun dışında silahlar ile ilgili söyledikleri yeni şeyler değil. amerikalılar türkiye'nin endişelerini hiçbir zaman ciddiye almadıkları gibi, silahları takip edeceğiz, geri alacağız gibi laflar edip aklımızla alay da etmişlerdi. silo'nun 'silahlarla ne yapıldığını hiç sormadılar' demesi malumun ilanından başka birşey değil.

  amerikan medyasında türkiye'de esir olarak algılanacak olan talal silo'nun devlet medya organı aa'ya vereceği röportaj umursanmayacaktır. kaldı ki genel olarak suriye ile ilgili bizim ne söylediğimizi umursayan da yok.

  edit:imla
 • (bkz: talal silo)
 • önümüzdeki günlerde adının sıkça anılacağını düşündüğüm talal silo'nun açıklamaları.
  http://aa.com.tr/…d-pkk-iliskilerini-anlatti/987777
  (bkz: pyd/pkk terör örgütünün suriye'deki silah depoları)
 • sdg, 10 ekim 2015’te abd’nin girişimleriyle pkk/pyd tarafından kuruldu. içindeki militanların ve yönetiminin tamamını pkk/pyd’lilerin oluşturduğu sdg’de, abd’nin fonladığı paralı askerler de bulunuyor. sözde ışid’le mücadele adı altında kurulan örgüt, 2011’de başlayan suriye iç savaşıyla birlikte esad hükümeti’ne karşı oluşan ‘muhalif’ gruplardan da birçok kişiyi para karşılığı kadrosuna kattı. çobanbey türkmenlerinden olan talal silo da bunlardan biriydi.

  yakınının aydınlık’a verdiği bilgiye göre, suriye hükümeti’ne karşı kuzeni tarık silo’yla birlikte çobanbey’de selçuk tugayı’nı kuran talal silo, ışid’in bu bölgeye gelmesiyle birlikte türkiye’ye kaçtı. türkiye’de yaklaşık bir yıl işsiz kalan silo’yla, abd’nin türkiye’deki ajanları iletişime geçerek sdg’ye katılması teklifinde bulundu. silo’nun akrabası o süreci şöyle anlattı:

  “kendisiyle abd’lilerin iletişime geçtiğini bana söyledi. suriye demokratik güçleri adı altında abd’nin desteklediği bir proje olduğunu, tüm suriye’deki halkları tek çatı altında toplayacaklarını söyledi ve ‘maddi destek de verecekler’ dedi. ‘benim de projenin içinde bir türkmen olarak bulunmamı istiyorlar’ diyerek benim fikrimi sordu. ben de faydalı bir şeyse gir ama dikkat et sizleri kullanmasınlar dedim. çünkü abd’nin orada kimin safında olduğu biliniyor.”

  suriye’nin kuzeyine geçtikten sonra kendisiyle bir kez iletişim kurabildiğini söyleyen silo’nun akrabası, “bana sdg’nin pkk’nın oluşumu olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı. bundan sonra iletişimi kestiğini söyleyen silo’nun yakını “biz kendisinin oradan sağ kurtulup çıkacağına bile inanamıyorduk” diyerek türkiye’nin talal silo’ya değer vermesi gerektiğini ifade etti: “talal silo orada değerli bilgiler edindi, bunları türkiye’ye anlatacaktır. türkiye bunu kendi milli çıkarları çerçevesinde kullanmalıdır.”

  talal silo, edinilen bilgilere göre; çobanbey’den gaziantep’e getirilerek güvenlik güçlerince sorguya alındı. silo’nun ilk ifadesinde “pkk’lılardan oluşan suriye demokratik güçleri’nin çökmesine yalnızca birkaç ay kaldı” dediği iddia edildi.

  aydınlık.