şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türklerin, akıbetinin temelden değişmesine sebep olan süreçtir. türkler, islamiyetle beraber kendi gelenek ve göreneklerini unutup, arap kültürünün himayesine girdi. ve bu süreç türkleri asimile etti. şu an ülkemizin bulunduğu konuma gelmesi, yani merkez sağ ve din kisveli yöneticilerin ülkeyi bataklığa sürmesinin yegane sebebi talas savaşıdır. aksini iddia eden fetöcüdür.
  • savaşa "alla allaalla" nidasiyla giren bir kişi yüzünden koca bir uygarlık heba olup gitmiştir.
  • asimile edilmişmiş yok efendim kendi benlikleri unutulmuş savaşmışmış. yok öyle bir şey. element uydurmayınız mabadınızdan.

    talas savaşı dönemin emperyal gücü olan araplarla yapılmıştır. bugün nasıl emperyal güç amerika ve ingiltere ise o günde araplardı. edebiyat ve dini söylemler orada alevlenmiş, gelişmiş ve neticede ordan pek çok yere yayılmıştı. talas savaşından öncesinde, müslüman olmuş bir iran vardı ve türkler islamiyeti iranlılardan biliyorlardı, onlardan öğrenmişlerdi zaten. pek çok oba, kabile islamiyeti kabul etmişti. hatta pek çoğu iran boyunduruğu altında asker iken daha çok para veya itibar için müslüman olmuşlardı.

    türkler bu savaş sayesinde müslümanlığı araplardan öğrenmediler. biliyorlardı. ha, derseniz ki hadis ilmini, peygamberin söylediği sözlerin dinde bir yeri olduğunu öğrenmiştir, eyvallah derim; ama türkler araplardan pek bir şey öğrenmemişlerdir islamiyet adına.

    zirâ elçiye peygamber değil “resul”, abdeste “wodu”, namaza “salli/salât” diyor olurduk.