*

şükela:  tümü | bugün
 • artık tv'lerde ciddi programlarda çıkmaya da başlamış olan türk asıllı rusya vatandaşı.

  türk rus ilişkilerindeki en kilit isimlerden birisi. rusya milli güvenlik akademisi başkan yardımcısı. ısmi bile pek çok şeyler ifade eden birisidir.

  anlaşılan türkiye'nin yeni ekseni tamamen belli olmuş. talat çetin türkiye'ye gelip programa çıkıyorsa , bu boşuna değildir.
 • çok ilginç bir trolleme vakasının kahramanı. bu şahıs bir süredir, özellikle hükümete yakın basın kanallarında epey itibar görmekte, özellikle türkiye - rusya ilişkilerine dair konularda otorite olarak sunulmakta.

  kendisini "rusya federasyonu milli güvenlik akademisi başkan yardımcısı" olarak tanıtıyor ve korgeneral rütbesine sahip olduğunu belirtiyor:

  http://talatcetin.com/
  https://i.hizliresim.com/no5opr.png

  ancak sıkıntı şu:

  rusya'da böyle bir kurum yok! (*)

  korgeneral rütbesinde olduğunu söylemiş ancak tek bir üniformalı resmi yok.

  asiapol adlı bir uluslararası polis işbirliği teşkilatı kurmuş güya. ancak bu teşkilatın faaliyetlerine ilişkin kendi sitesi ve facebook sayfası dışında doğru dürüst bilgi yok.

  kurucularından olduğunu iddia ettiği asiapol'ün diğer kurucuları kim, bilgi yok. merkezi nerededir, ne yapar ne eder, bilgi yok.

  bu kadar yüksek bir mevkiye gelmiş bir kişiye ait yalnızca türkçe ya da rusça değil, diğer dillerde de röportaj, alıntı, makale, biyografi vb beklersiniz ancak o da yok.

  sonuç olarak, hayali bir kurumun olmayan bir pozisyonundaki bir şahıs. neden ve nasıl olduğunu anlayamadığım bir şekilde kamuoyunu yönlendirebilecek bir etkiye sahip olmuş, itibar görmüş. çok ilginç.

  *: biraz araştırınca, bu hayali kurumun adının başka bir yerde daha geçtiğini daha görüyorsunuz. ufolarla ilgili sitelerde sıkça adı geçen, valeri uvarov adlı bir rus, kendini rusya federasyonu ulusal güvenlik akademisi'nin ufo, paleobilim ve paleoteknoloji bölüm başkanı olarak tanıtıp epey bir konferans, seminer vb gezmiş, isim yapmış kendine. ancak yalanı kısa süre içinde ortaya çıkmış. (bkz: https://skeptics.stackexchange.com/…ed-ancient-civi)

  ek: 2013 tarihli bir röportajında kurumun web sitesini http://www.uacadnb.ru/ olarak vermiş ancak siteye girdiğinizde, rusça bilmeseniz bile resmi bir kurum web sitesi olmadığını anlıyorsunuz. zaten en altta "created by play" diye bir ibare var. whois kaydında da alan adının bir şahıs üzerine olduğu görülüyor.

  ek2: yıldıray oğur bir yazısında kendisi ile ilgili epey ilginç bilgiler vermiş. yazının aslına ilginç bir şekilde ulaşamıyorum, arşiv versiyonu: https://archive.fo/4pcdi