şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikali muhafazakar sosyolog, 1950'ler amerikan burjuvazisinin geleneksel entellektueli.
 • fonksiyonel (görevselci) yaklaşımın kurucusu ... toplumun bir fonksiyonlar bütünü olduğunu savunur ...
 • askerdeyken kendisine ait bi metni cevirmek zorunda kalip bolca sovdugum sosyolog kisi..
 • küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın cingözlüğü, eserlerinde güç anlaşılır bir dil, anlaşılana kadar göbek çatlatan terimler, deyimler kullanayım da çok şey biliyorum sansınlar olarak tezahür eden, americanocentric sosyolog.

  yerin dibine batırılması vietnam savaşı ile olsa da, ikinci dünya savaşı sonrası yapısal işlevselci sosyal kuramı ile adından sıkça bahsettirmiştir.
  insanları toplumdan onay almak uğruna, uyum içinde yaşayan sevgi pıtırcıkları olarak değerlendirmekte beis görmemiş, çatışma ve anlaşmazlıkları, daha da önemlisi bunların dönüştürücü gücünü görmezden gelmiştir. bireylerin, toplumun dayattığı kimi kalıpları kendi durum ve çıkarlarına göre esnetip,
  yenilemesini, yineleyerek devamlılığını sürdürmesini umursamamış, insanın yaratıcı gücüne o ne ola? diye bakmıştır.

  bütünleyici bir kuram kurabilme peşinde özellikle max weber'in izlerini sürmüş,karl marx'ın anti tezi adledilen weber'in dahi kapitalizmin geleceğine dair karamsar düşüncelere sahip olmasına rağmen, kendisinde bunun izine bile rastlanmamaştır.

  ona göre kapitalizm, "bireylerin sergilemeye gönüllü oldukları çabalarına göre ödüllendirildikleri, özünde adil ve meritokratik bir sistem."dir. üstelik ideal şekline doğru bir gelişme göstermektedir.
 • "social system" adlı klasik kitabı vardır. toplum, bireyin toplumun değerlerini paylaştığı bir sosyal sitemdir.
 • the social system kitabında toplumsal sistemi 4 alt-sisteme bölerek geliştirdiği agil şeması yapısal-işlevselci sosyolojinin beylik şemalarındandır.
  a-adaptation
  g-goal attainment
  i-integration
  l-latency
 • günahım kdar sevmediğim teori kusucusu. bir şekilde kendisine maruz kaldıysanız charles wright mills ilaç gibi gelir. ayrıca max weber ile ilgili ilk izlenimlerinizi bu adamın yorumlarının oluşturmasına kesinlikle izin vermeyin.
 • tam bir hayın. bi de weber seviyorum diyor. yavşak. madem seviyon umutsuz olsana lan dalyarak!
 • çağdaş sosyal teori kendisi ile başlar. ne yazık ki okurken mide bulandırır epeyce, yani en azından bende hissettirdiği bu oldu. ancak öyle şeyler yapmıştır ki sosyal bilimler bir daha asla eskisi gibi olamamıştır. uyum ve entegrasyon konuları ile ilgilenenler için yine bu yolda robert merton vardır ki aman diyeyim.