şükela:  tümü | bugün soru sor
 • [edit]yerdeniz uclemesinde oldukca farkli bir noktada bulunan kitaptir,
  serinin 4. kitabi tehanu dan 10 kusur yil sonra yayimlanmistir; ancak yanilgiya ugramamak lazim, 3lemenin devami olan 5. kitap the other wind dir. [/edit]

  roke taki buyuculuk okulunun kurulmasi ve sonrasinda yerdeniz takimadalarinin etrafinda olanlari anlatan 5 masal barindirmaktadir.. bu masallar:
  bulucu
  karagül ile pırlanta
  yerin kemikleri
  bataklık yayla
  ejderböceği

  [edit]kafa karismasini en aza indirmek icin seriyi bkz ile hatirlatmak da lazim:
  (bkz: a wizard of earthsea) *
  (bkz: the tombs of atuan) *
  (bkz: the farthest shore) *
  (bkz: tehanu) *
  (bkz: the other wind) *
  -----
  (bkz: tales from earthsea)

  [/edit]
 • roke okulunun başlangıcına ve sonuna ilişkin bilgiler edinilebilecek, serinin ilk üç kitabından oldukça bağımsız sayılabilecek eser. yerdeniz atmosferini bir kez daha koklayabilmek için verilmiş bir şans.
 • artik yerdeniz uclemesinin besinci kitabi da degildir. cunku besinci kitap the other winddir, serinin ilk dort kitabinin devami niteligindedir...
 • bulucu rokedaki okulun kurulusunu anlatir. biraz sikicidir baslari. karagül ile pırlanta hos bir ask hikayesi. the other windden once ejderbocegi okunsa iyi olur. cunku irialidan bahseder.
 • yerin kemikleri'nde yerdeniz için (ged'i keşfetmesi nedeniyle) önemi büyük olan büyücü ogion anlatılır. ilk kitaptan sonra kişinin aklında hep bir soru işaretidir ogion. ondan hep depremi durduran büyücü olarak bahsedilir. işte bu noktada yerin kemiklerini açıp okumak lazımdır. ogion (kapalı ağız - sukunet) burda ellerini uzatarak durdurur depremi. hayalde inanılmaz etkili bir sahnedir bu. ama asıl önemli olan ve tüm seri boyunca gizli kalan şey ogion'un depremi tek başına durdurmamış olmasıdır. ona ustası olan deniz yosunu (enhemon) yardım etmiştir. ondan bir daha bahsedilmemesinin nedeni ise gerekli büyüyü yaparken ölmesidir. enhemon adayı kurtarmak için kendini feda etmiş ve ogion'dan da yardım etmesini istemiştir. cesaret ve iyilik adına serinin kilit olaylarından biridir bu.
 • ejderbocegini de okuduktan sonra agzimi acik, sevincimi kursagimda birakan oyku kitabi. "nerde bunun devami?" nidalari ile hop oturup hop kalkmama neden olmustur. tabi sonradan ogrendik ki devami varmis aslinda*.
  yerin kemikleri ise cok uzun suredir bekleyip durdugum, sevincle karsiladigim oykucuk oldu. oyle ya, hepimiz merak eder olmustuk, ogion the silentin gecmisini. cok bahtiyar oluyor ve seriye devam ediyoruz.**
 • sözlükçülerin uyarılarını dikkate alıp, öteki rüzgar'dan önce okumaya başladığım, ilgi çekici ve sürekleyici hikaye kitabı.
 • julian barnes'ın onbuçuk bölümde dünya tarihi kitabındaki buçuk bölüm gibi, ursula teyzenin yerdeniz beşlemesinin ara bağlantı kitabı. bütün yerdeniz hikayelerinin öncesi ve sonrasını birbirine bağlayan, "hm... demek ki bunun nedeni buymuş.." filan dedirten, o ana kadar yayınlanan kitaplarda merak edilen birçok şeyi açıklığa kavuşturan kitap.
 • (bkz: gedo senki)