şükela:  tümü | bugün
 • bir anayasayı yine o anayasada öngörülmüş usûllerle (asli kurucu iktidarin belirlemis oldugu sinirlar icinde) değiştirme yetkisine sahip iktidar.
 • asli kurucu iktidar'ın ön gördüğü kurallara göre, daha önce yapılmış olan anayasaya göre, anayasayı değiştiren iktidardır.

  fakat, asli olandan farkı devleti yeniden kuran veya eskiyi hiçe sayarak yeniden yapan iktidar olmamasıdır.
 • asli kurucu iktidar'ın yancısıdır. kuralları asli koyar; turev bu kurallara baglı kalmak suretiyle degisiklikler yapabilme hakkına sahiptir.
 • türev kurucu iktidar da denir.

  özetle, anayasayı oluşturan irade olan asli kurucu iktidarın koyduğu kurallar çerçevesinde anayasayı değiştirendir.

  asli kurucu iktidar, anayasada bulunan bazı maddelerin değişmesini zorlaştırmak için değişik koşullar ortaya koymuştur. bunlar şu şekilde sınıflandırılabilir:

  1-görüşme ve kabul için oran belirleme: ülkemizden gidecek olursak, anayasa değişikliği teklifi için üye tamsayısının üçte biri şarttır. kabulü için beşte üç şartı aranır.

  2-halkoylaması koşulu: isviçre, danimarka ve irlanda'da anayasa değişiklikleri zorunlu olarak halka sorulur.

  3-ohal, sıkıyönetim, savaş halinde anayasanın değiştirilememesi: belçika, ispanya ve portekiz gibi ülkelerde anayasanın bu hallerden herhangi birinin varlığında değişmesi mümkün değildir.

  4-zaman sınırı: bazı ülkelerin anayasaları, asli kurucu iktidarın anayasayı yaptığı tarihten başlayan bir süre içerisinde değiştirilemez. örneğin yunanistan'da anayasa, asli kurucu iktidar anayasayı yaptıktan 5 yıl sonrasına kadar değiştirilemez.

  5-değiştirilemez hükümler: ülkemizde ilk 3 madde örnektir. ek olarak fransa'da cumhuriyet, almanya'da federe devlet biçimi, portekiz'de üniter devlet biçimi değiştirilemez.

  ek olarak, 6-hukuk ötesi etmenler: hiçbir tali kurucu iktidar, halktan ve onun yapısından, kültüründen aykırı bir şekilde anayasayı değiştiremez. bu yalnızca kağıt üzerindeki bir değişiklik olur, anayasacılığa hizmet etmez.
 • şaka gibi işler yapan iktidardır.
  ülkemizde tali kuruculuğa ilişkin işlemlerin nitelikli çoğunlukla gerçekleştirilmesi esastır.
  ama referandum uygulamaları ile gerçekleştirilen ve salt çoğunluk ile gelinen sonuç da ortadadır.
 • anayasa sınavı sorusu.