*

şükela:  tümü | bugün
 • thalidomide adlı ilacın gebelikte kullanımı sonucu ortaya çıkan ve binlerce bebeğin sakat doğumuna neden olan facia.

  1950'lerde alman ilaç firması chemie grünenthal hamilelerdeki bulantı ve uykusuzluk sorunları için thalidomide adlı ilacı piyasaya sürer. ilaç sakat doğumlara neden olur.

  firma büyük tazminatlar ödemeye mahkum olur.

  edit: (bkz: #28332882) ile birlikte okunmalıdır. (katkısı için ornette'e teşekkürler)
 • (bkz: thalidomide)
 • ülkemizde görülmemiş olan faciadir. (bkz: süreyya tahsin aygün)
 • ilk olarak almanya'da ucuz antibiyotik araştırması yapılırken (1953-1956)bulunuyor. sedatif ve trankilizan etkisi keşfediliyor ve bu amaçla kullanılmaya başlanıyor. hayvan testlerinde yüksek dozda öldürücü olmadığı görülüyor. iki yıl içinde ingiltere'de kullanılmaya başlanıyor. amerika ilaca'' troid yetmezliğine yol açıyor'' şüphesiyle izin vermiyor.

  ilaç epilepsi hastalarında da derin uyku oluşturduğu için kullanılıyor. bir yandan cüzzamlı hastaların yaralarının iyileşmesini hızlandırıcı etkisinden bahisle burda da kullanılıyor.

  asıl önemlisi ilaç 1957 den itibaren hamilelerde sabah bulantısını önleyici olarak kullanılmaya başlanması.hamileler ilacı aldıktan sonra halsizlik, sinirlilik, kulak çınlaması, titreme gibi şikayetlerde bulunsa da ilaç tüketilmeye devam ediliyor.

  ilaç, ilk contergan sonrasında dünya genelinde distaval, asmaval, tensival, valgis gibi isim ve forte benzeri formlarla 40 ülkede tüketiliyor.

  1961 yılına gelindiğinde dünyada 10 000 den fazla sakat, kolsuz ve bacaksız yani uzuvları gelişmemiş (dönemin deyişiyle yüzgeçli bebekler) çocuk doğuyor.

  tarihe ve literatüre ilaç talidomide faciasi diye geçiyor.
  türkiye o yıllarda ekonomik darboğazda olduğu için (ikinci devalüasyon 1958) ilacı ithal edemiyor. bu tehlikeyi böylece ucuz atlatmış oluyor.

  önceleri radyasyon ve benzeri kirliliklere bağlanan doğumların, bu ilaçtan olduğu anlaşılınca aralık 1961'de ilaç toplatılıyor. ilacın sonraki dönemi için 30 yıl zaman geçmesi gerekiyor.

  1990'lı yıllarda ilacın etkisini damarların ve hücrenin oluşumunu engelleyerek gösterdiği sonucundan ilaç mentle hücreli lenfomada, multipl myelom'da denenmeye ve kullanılmaya başlanıyor.

  multıple myelom'da tek ajan olarak 200-800 mg kullanıldığında yanıt oranı %37,2 yıllık sağkalım oranı % 60 olduğu çalışmaları yayınlanıyor.

  ilaç adı;thalıdomıde pharmıon 50 mg kapsül

  üretim yeri;ingiltere

  31/05/2004-116/6 ruhsat tarihve no ile er-kim ilaç tarafından ithal ediliyor.

  ilaç fiyatı 708,96 tl kamu fiyat 545,90 tl depocu fiat 569,91 üretici fiat 551,29

  tozlanmış raflardan alınan bir ürün patent (buluş ?)hakkı ödenerek çok ince hesaplanmış fiyatıyla ülkemizde satışa sunulurken ilaç prospektüsünde;

  bu ilaç 'risk kayıt yöntem programı denetiminde sadece programa kayıtlı hekimler tarafından fatura edilebilir ve programa kayıtlı eczacılar tarafından verilebilir '!!! ibaresi ile sunuluyor.
  ilaç uzmanı eczacıyı(programlılar hariç ) bilgilendirme yok.ama proglamlı programsız diye yeni bir ayırıma tabi tutma var. seçkin eczanelerden sonra bunu da gördük.

  kanadalı talidomid kurbanları derneği'nin bidirisiyle sizi yoran yazıyı noktalıyorum.
  ''içinde talidomidin olduğu bir dünyayi asla kabul etmeyeceğiz''

  alıntı- manisa eczacı odası.
 • ilacın karanlık yüzü isimli kitapta detaylarıyla anlatılan facia.
  kitabın ingilizce adı dark medicine. türkçe çevirisinde hatalar olmakla birlikte okunabilir.
  içinde çok vurgulayıcı noktalar var beni ençok şaşırtan ilacı bulan kişinin nazi ordusunda çalışmış biri olması. hayvanlarda denemeden ilacı direkt insanda kullanmaya başlamış.
  ikinci nokta savaş sonrası almanya ve ingiltere'deki uykusuzluk ve stress problemi nedeniyle ilacın çılgınlar gibi kullanılması. tabi firmanın yaptığı "çocuklarınıza bile içirin, hiçbir yanetkisi yok" reklamlarının etkisi de çarpıcı olmuş. üstelik bu reklamları hiç bir bilimsel kaynağa dayandırmadan tamamen bir taraflarından uydurarak yapmışlar.
  ilaç/tıp dünyasının karanlık geçmişinden bir kesit görmek için okumak gerek.
 • ilacın s formu güvenli olduğu gerekçesiyle kullanılmıştır zamanında. ki aslında s- talidomide'in teratojen etkisi yokken, vücuda alındığında r-talidomide'e dönüşmesi tetatojenite nedenidir. basitçe enantiomer denilen bu kimyasal olay birbirinin ayna görüntüsü olan fakat zıt etkiler ortaya çıkarabilen maddeler için kullanılır.
 • ülkemizde bu facianın görülmemesinin en büyük etkisi tahsin aygün dür ayrıca bu kişi dünya da ilk kök hücre fikrini ortaya atmış insandır ama türkiye de kıymeti bilinmemiş güzide insandır kendisi yurt dışından gelen teklifleri red etmiş vatanıma hizmet etmeliyim diyerek bu topraklarda kalmıştır....amerika da taldomid faciasını önleyen kişiye madalya verilmişken kahraman ilan edilmişken türkiye de bu insan hiç gündeme gelmemiştir
 • (bkz: #65246063)
 • eczacılık fakültesinde organik kimya derslerinde izomeri konusunun en taşaklı örneği olan ilaç.
  izomeri denen nane ilaçların kapalı formülleri* aynı olmasına rağmen üç boyutlu düzlemde farklı dizilmeleri ile gözlenen durum. talidomit de bu özelliğe sahip ilaçlardan r ve s olarak iki ayrı izomerisi var. bunlar optik izomerler olarak adlandırılır. ışığın düzlemini sağa(r) ve sola (s) çevirmelerine göre. neyse bu ilacı geliştiren arkadaşlar bundan bihaber piyasaya sürerler ilacı ve bu farklı izomerlerin birinin antiemetik yani bulantı önleyici etkisi olmasına rağmen diğerinin teratojenik yani embriyoda kalıcı hasarlara yol açan bir etkin madde olduğu ortaya çıkar. fakat artık çok geçtir çünkü hamile kadınlar ilacı kullanmışlar ve çocukları fokomelili yani uzuvlarda deformasyonla doğmuştur. üst uzuvlar fok balığındaki gibi kısa olduğu için sanırım böyle denmiş emin değilim.
  akabinde ilaç hemen piyasadan toplatılır ve bu da tarihe talidomit faciası olarak geçer.
hesabın var mı? giriş yap