*

şükela:  tümü | bugün
 • bir kemal sunal filmi
 • hayata dair olay ve olguları kuş metaforuyla açıklamanın bir diğer versiyonu olarak nitelendirilebilir pekala.çocuğum seni leylekler getirdi veya atmaca gibi dolaşıyor etrafta ya da baykuş gibi bakma bana öyle kalıpları gibi insanların münasip bir yerlerine random bir tavırla konabiliyor bu talih kuşları.şunu da unutmamak gerek ki , talih kuşu birkaç çeşittir.bir tane olsaydı , eş zamanlı iniş kalkışlar için zorluk yaşaması muhtemeldi.bir diğer açıdan baktığımızda , henüz yeni duymuş olduğum ve bana oldukça mantıklı gelen şu önermeyi yapabiliriz.talih kuşunun konması için bir dala ihtiyaç var.bu dal denilen de insan soyunun edimde bulunacağı girişim olsa gerek..
 • (bkz: tarih kusu)
 • bir zamanlar kafaya defi hacetini yapınca kişinin umarsızca piyangocuya koşmasına neden olan kuş gribi meselesi yüzünden tahrip kuşuna dönüşmüş mahlukattır.
 • aile üyelerinin bileti kuranı kerim'in arasında bulduktan sonra sevinçten göbek attıkları şarkı için,
  (bkz: bir düşmeye gör)
 • yoktur böyle bir varlık. ola ki sizin de camınıza veya üstünüze şe ederse bilin ki kati suretle şans oyunlarından bir şey geleceğine kendinizi inandırmamalısınız.

  sıradan bir cumartesi günü, arkadaşla " bu hafta patlatıyoruz hacı!" nidaları eşliğinde iddaa kuponu hazırlıyoruz... maç kodlarını arkadaş yazıyor ben diğer maçlara bakıyorum... o an fiorentina-roma maçı gözüme çarpıyor. içime o an acaip bir his doğuveriyor...* fiorentina banko diyorum ve ekliyorum en az iki fark atacak mor menekşeler...

  bütün bilgiler-hisler doğrultusunda 2 adet sistem kuponu ve 2 adet para çıkarma kuponu diye tabir edilen toplamda dört adet kupon yaratıyoruz. bakıyoruz eserlerimize... " banko patlatıyoruz hacı! " diyoruz, gülücükler saçıyoruz etrafımıza... pılımızı pırtımızı toplayıp cebeci'nin dik yokuşlarından birinden inmeye başlıyoruz, tam iddaa bayii'ne varacakken şarj aletimi kaldığım evde unuttuğum geliyor aklıma... neyse diyorum parayı vereyim de sonra çıkar alırım aleti... o ara sistem kuponumuzda yer alan, trabzon galibiyetine oynadığımız sivasspor-trabzonspor maçının başladığını* görüyoruz ve tüh lan maç kaçtı vs konuşuyoruz. o ara maç söyle diyor arkadaş... fiorentina-roma maçının kuponda yer almadığından bihaber olan ben "sen kafana göre takıl abi ben gidip aliim aleti" diyorum..

  çıkıyorum o dik yokuşu hemen ardından şarj aletini alıyorum... çantama koyacakken bi tane götü boklu kuşun çantama sıçtığını farkedip en yakın bakkaldan ıslak mendil alıp temizliyorum çantayı... zaman kaybetmeden hızlı adımlarla tekrar iniyorum yokuştan... yetişemiyorum o kuponun yazım aşamasına... arkadaş kuponları yatırmış " nerde kaldın hacı ya " diyip kuponları gösteriyor... bir de ne göreyim fiorentina-roma maçına 0* oynamış... n'aptın abi ya falan fişman derken o ara kuş aklıma geliyor ve ısrarlarımı kesmeme sebep oluyor o götü boklu...

  trabzonspor'un da maçı kaybetmesinin ardından, o maça oyna(ya)mamamızın verdiği sevinçle kuşlar kafamın etrafında iyiden iyiye dönmeye başlıyor. kendi kendime "olm bu sefer kuş kondi" diyorum... iç ses de hemen akabinde onaylayıveriyor... " he he iyi kondi!"

  beklenen an geliyor fiorentina-roma mücadelisi başlıyor... ilk dakkalarda gelen fiorentina'nın golüyle moral bozmamaya çalışsam da 60 dakika içinde tüm ümitlerim tükeniyor... fiorentina maçı erken bitiriyor... sonuç fiorentina: 4 roma: 1 ... o an giden para 9000ytl... o an yıkılan hayaller tahmin edilemez...

  anlayacağınız kuşa muşa inanmayın... annemin yıllardan beri dediği gibi bok boktur! o kadar!..
 • hemen koşup ıslak mendil almanız gerektiğini müjdeleyen kuş. piyango bileti almak, sayısal oynamak işe yaramıyor. tecrübeyle sabit.
 • hulki saner' in '74 tarihli komedi-dramı "uyanık kardeşler" in yeniden çekilmiş hali. tek falsosu, gökhan güney ve arabesk tandansının filmi gereksiz biçimde ağırlaştırması.
 • ba$a konmasiyla unlu me$hur bir ku$umuz, bu ulkenin bir degeri.
 • amy tan kitabı "the joy luck club"ın bizdeki yayın adı.

  (bkz: can yayınları)
hesabın var mı? giriş yap