şükela:  tümü | bugün
 • '80'lerden kalma, yine bedbaht bir atıf yılmaz filmidir; zira güdük sansürcüler tarafından makaslanma operasyonuna maruz kalmıştır..

  ne ise, ilyas salman'ın oynadığı mehmet ali, ailesiyle birlik köyünden kente göçer, lakin muadilleri gibi acıların çocuğu kıvamı yakalamaz ve şans eseri bir kampanyadan ev kazanır.. sonrası malum, medya tarafından önce balon gibi şişirilir, sonra bittabii bu balon, na dana kadar iğneyle patlatılır; işte bizimkinin dramı da burada başlar, ayak uyduramadığı bu sisteme dayanamaz ve kafayı üşütür..

  sansürlenme sebebi ise, filmden daha fazla kara mizah barındırır: "anadolu'nun bağrından çıkmış bir delikanlı deliremez" gibi bir önermeyle, mehmet ali'ye deli gömleği giydirilen sahneler bir güzel allem ve kallem edilir velhasıl..
 • "bu evin harcını ben kardım, tuğlasını ben taşıdım, her yanında emeğim var, nasıl olur da biri gelip parayı sayar ve bu evi alır, bu ev benim"

  gibi düşündürücü ve dolu cümleleri bünyesinde barındıran film. ilyas salmana göre toplum sorunlarına parmak basan en iyi iki filminden biri, diğeri de fikrimin ince gülüymüş.

  başına gelen onca sansürden sonra talihsiz amele olarak da anılmaya başlanmıştır bu film. talihli ya da talihsiz pek bir şey fark etmez ama çatır çatır sövmektedir kapitalizme. 1980 de çevrilimiş ve senaryosunu başar sabuncunun yazdığı bu film alkışlanması gereken türk filmlerinden biridir kanaatindeyim.
 • filmin sansüre uğrayan bir diğer sahnesi ise mahmet ali'nin inşaata su taşırken odaların birinde anadan üryan bir kadın gördüğü sahnedir.
 • mehmet alinin odaların birinde anadan üryan bir kadın gordugu sahne sinematurk'te apaçık gosterilmektedir.
 • 1980 atif yilmaz yapimi, ilyas salman ve humeyra nin basrollerini paylastigi ödüllü film.

  film, insanliktan nasibini almamis reklamcilarin, amele mehmet ali'yi reklamlarinda hoyratça kullanmalarini ve ezmelerini anlatirken, içten içe bir siyasi taslama ve sinif bilinci perspektifi üzerinden yesilcam'in esine az rastlanir kara mizah örneklerinden birini verir.
 • filmin alt başlığı "mehmet ali harikalar diyarında"dır..
 • --- spoiler ---
  filmde insaati devam etmekte olan bir sitenin reklami icin adini hatirlamadigim bir bankada hesap actirirsaniz çekilişle bu evlerden biri size cikabilir diye bir kampanya baslatilir. kampanya bununla yetinmez ve insaatta calisan bir amele (mehmet ali) adina sahte hesap acilarak kendi calistigi insaatta yalan bir cekilisle ev kazandirilir ve size de cikabilir diye mesajı vermek istenir. fakat bu caba ters teper cunku insanlar bir amele ile ayni apartmanda oturmak istemezler. bunun uzerine verilen ev mehmet ali'den geri alinir. o zaman amele harcini ben kardim tuglasini ben tasidim neden ben oturamiyorum diye isyan edince insaat sirketi sahibi soyle der: iste bu yuzden.
  --- spoiler ---
 • berlin film festivaline çağrılmış olmasına rağmen gerek maddi gerek diğer sıkıntılardan dolayı gidememiş olan filmimizdir. ilyas salman'ın kendi filmleri arasında en çok sevdiklerindenmiş ayrıca.
 • gazeteci kadının mehmet ali'yi hapsedildiği daireden çıkarmak için indiği alt katta oturan çocuk, kaygısızlar'daki eleman kaygısız'ın çocukluğudur.
 • atıf yılmaz'ın kıyıda köşede kalmış en güzel filmlerinden biridir. özellikle ilyas salman'ın ilk kez televizyon ve telefon gördüğünde verdiği tepkiler muazzamdır.