• her şey zıttıyla kaimdir. bunu hegel de, marx da, yunan filozofları da demiş ve ben de diyorum işte.
    o vakit bunun bir de talihli olanı olmalı. talihli açıklama ne o halde?
    "senin edeceğin lafı sikeyim ben ta"nın kibarcası mı bu "talihsiz açıklama"?

"ekonomiyi bu hale getiren orsbu çocuklarıdır yaa" diyor bir siyasetçi örneğin.
    hemen muhalifinin yutağına mikrofonu sokup soruyorlar: "size orsbu çocuu dedi, ne diyorsunuz?"

"tabiî ki bunlar talihsiz açıklamalar. hiç söylenmemesini isterdik."
    "ta amına goyayım ben onların da demiş ama"
    "şimdii tabii ben kendisini kaaale almıyorum. talihsiz açıklamalar bunlar. isterdik ki hiç denmesin."
    "sonra da eklemiş efendim. özellikle sizi kast ederek 'onun dedesini mezarda kanırtayım ben' diyesiymiş"
    "tabii şimdi bunlar talihsiz açıklamalar. yakıştıramıyorum."
    "sülalesinden isteyen olursa vesika da çıkartırım demiş"
    "talihsiz açıklamaaa. hepsi talihsiz"
    "xp misiniz, windows 7 mi? kafa nasıl işliyor?"
    "tetris var benim kafamda. başka bi şey diyebilmem mümkün değil. talihsiz açıklama veee birkaç blok daha aynı anda yok oldu. hehee çok iyi"
  • bircok konuda demec verip, ileri geri konusup, icini dokup daha sonra yanlislikla olduya getirebilinen veya sorumlulugundan kurtulunan, daha ust makamlarca maksadini asan aciklama olarak da ifade edilen aciklama turu
  • politikacıların en favori kalıbıdır. şahsen ben sinir olurum bu lafa, ne demek lan talihsiz açıklama??açıklamanın talihlisi var mı ki bi de talihsizi olsun!?! piyangoda büyük ikramiyeyi tek rakamla mı kaçırdı, sevdiği kızı son anda başkasına mı verdiler, nedir yani töbe töbe!?!.. bi de bunun kardeşi olan esefle kinamak kalıbı vardır ki o da aynı derece tırt bi laftır ve politikacıların top 5'inde ikinci sıradadır.
  • bildiğin canlı. açıklayıcıyı ele geçirebilmesi açısından uzaylı yaratıklara da benziyor. aslında suçu açıklamayı yapan adama değil de "açıklama"nın kendisine atan kendindeşey kurtarma kalıbı. "açıklama" dediğimiz dalgayı açıklayandan bağımsız olarak, doğabilen, büyüyebilen ve ölebilen bir garip organizmaya indirgeyen ama aynı zamanda onu fenomen haline getiren bu kalıbı kınıyor ve beş dakika boyunca monitöre sırtımı dönüyorum.

-bu arada talihsiz açıklama, onu yapan açıklayıcıyı da biraz moron, ne dediğini bilmeyen bir mal haline getirmiyor mu abidin?
    -kesinlikle getiriyor abi.
    -aferin abidin.
  • gerçek duyguları yansıtan, ancak ulu orta yapılmaması gereken açıklamadır.
  • şanssız açıklama demek oluyor sanırım. niye? bugüne kadar mili piyango vurmamış mı?
  • hemen bir ornek verelim talihsiz aciklamaya:(dsi'ye yeni alinacak insaat mühendilerinde erkek olma sarti araniyor)

“dsi’nin iş yapması lazım, hanımların sıkıntısı ile mi uğraşacağız.... kaçmak isterler, yalvarıp yakarıp rapor alırlar... haa, bu işi yapacak hanım yok mudur? vardır, bir bakıma kadınlıktan uzaklaşmıştır, erkekleşmişlerdir...”
  • talihsiz lafi sirf teselli niyetine basina koyulan, aslen yersiz, yanlis veyahut denyoca verilen beyanatlara isaret eden soz obegi. isin aci tarafi, bu soz edildigi anda soz konusu aciklama isimlendirilmis, kabul edilmis ve boylelikle mesrulastirilmis olur. bu lafin asil kullanim alaninin siyaset olmasi bosuna degildir. zira siyaset, pratikte, nice denyoluklarin mesrulastirilmasina zemin taniyan bir isleyise sahiptir. oysa biz sporcudan ziyade siyasetin ahlaklisini severiz.
hesabın var mı? giriş yap