şükela:  tümü | bugün
  • girdap, filmiyle ilk uzun metrajlı filmine imza atan 1972 trabzon doğumlu yönetmen. sinema eğitimini londra’da yaptı. çeşitli reklam ve televizyon filmleri çevirdi.
  • milyon dolar verseler inanmadığı projeyi çekmeyen, inandığı projede ise titizlikte kimsenin eline su dökemeyeceği yeni türk sinemasının yüz akı yönetmenlerden biri. ingiltere'de eğitimi esnasında çektiği filmler yeni öğrencilere ders olarak okutuluyor. bu yüzden ingiliz misafirleri eksik olmuyor. daha fazla bir şey söylemeye gerek yok sanırım...
  • emre altuğ'un iyi bir oyunculuk sergilediği mezarcı filmi ile 2018 londra uluslararası film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü almış yönetmendir. duyduk ki nice'e de davet etmişler. alçak gönüllü bir arkadaştır. büyüdükçe küçülenlerdendir. set yemeklerini oyuncuları ile değil teknik ekibiyle yer. ilk tanıştığınızda insanda 40 yıllık arkadaşınmış hissi uyandırır. türk sinemasına ürettiği, üreteceği filmlerle renk katacak yönetmen insanıdır. iyi yönetmen ve iyi insandır vesselam sözlük.
  • yönetmen talip karamahmutoğlu'nun çektiği mezarcı filmi, “nice uluslararası film festivali’nde iki ödüle layık görüldü. başrollerinde emre altuğ, nilay erdönmez ve rahmetli turan özdemir’in yer aldığı “mezarcı” filmi, nice'deki festivalden iki ödülle birden döndü. 5-12 mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivalde, yönetmen talip karamahmutoğlu 'en iyi yönetmen', filmin görüntü yönetmenliğini üstlenen feza çaldıran ise 'en iyi görüntü yönetmeni' ödülüne layık görüldü. talip karamahmutoğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmada ödülünü kısa süre önce aramızdan ayrılan usta oyuncu turan özdemir'e ithaf etti.