• talip özkan - denizlili halk müziği ve baglama üstatlarından..
    uzun yıllar trt'de çalıştıktan sonra yurt dışına çıktı..
    selpeninde piriymiş (hasret gultekin'le beraber)
  • baglama virtuozlugune hele yagar yagmur turkusune diyecek yoktur tabii, ama okudugumuz bir roportajinda arabeski , arap muzigini ve hatta araplari toptan silen yaklasimiyla siki bir purist oldugunu anlayarak, oldukca sogudugumuz bir halk muzigi insani. fransada yasar epeydir.
  • yaşayan bir efsane.kalan müzikten albümü çıktı.
  • mogollarin kesisleme adli yorumunda kaynak teskil eden baglama üstadidir.
  • fransada cikan albümleri tereddütsüz alınası müzik insanı.
    ciddi... vakur!
  • baglamasini hic dinlemedigimden yorum yapamayacagim (supermis oyle diyorlar, baglamadan da anlamam pek zaten herhalde dogrudur) ama tanbur calis tarzi gercekten ayiplanasidir. tanburu baglama gibi calmaktadir ki butun zerafetini kaybettirmektedir. zaten tanburun kotu calinisi icin genelde yapilan benzetmeler ud gibi ya da baglama gibi dir.
  • talip özkan dünya üzerindeki en büyük bağlama virtüözüdür, bağlamayı yerel bir çalgı olmaktan çıkarıp uluslar arası boyuta taşımıştır.
  • alaninda gelmis gecmis en iyilerden, acipayamli muhtesem muzisyen. lakin sanattaki yetkinliginin yaninda ozel hayatindaki problemler yurek burkar. hep baglama calsa, baska bir seyle ugrasmasa dedirtir. halihazirda paris'teki evinde ozel baglama dersleriyle yasamini surdurmektedir.
  • türküler konusundaki katı yaklaşımı yüzeysel bir tutuculuktan ziyade, bir gelenek üzerine tefekkürün, sahip çıkma gayretinin ve adanmışlığın neticesidir sanıyorum. hele ki sahip çıktığı giderek unutulan, uzaklaşılan, yitirilen bir gelenekse, bu gayretle çalışan ve düşünen talip özkan'ın katı tutumuna hak vermemek mümkün değil. talip özkan derleme yapmaya, düz horon çalmaya, pınarın başında destin varımış söylemeye devam edecek ki, biz de halk müziğinin, sektörün popüler yanık seslerinin yorumlamaktan bıkmadığı o aynı beş on türküden daha fazla ve daha başka bir şey olduğunu bileceğiz. dünya dönüyor, deviniyor, değişiyor evet. ama kendini bu dönüşlülüğün bir parçası olarak görüp burada olan insanların yüzüsuyu hürmetine dönüşüyor. "buralar böyle olmuştu, ben de ne yapaydım böyle durdum" diyen insanların değil.
  • bu akşam crr konser salonunda verdiği harika konserde ilk kez canlı dinleme imkanı bulduğum, sanatçılığı kadar sevimli kişiliğiyle de hayranlığımı kazanan usta.
hesabın var mı? giriş yap