*

şükela:  tümü | bugün
 • ölü gömüldükten sonra mezar başında imamın dinî sözler söylemesi.
 • ölü defnedildikten sonra hocanın dualar okuması, dini sözler söylemesi asıl anlamıyla talkın vermek değildir. hocanın talkın verebilmesi için ölünün yakınlarının dağılmış olması, sadece hocanın mezar başında olması gerekir. bu safhada hoca ölüye "kabirde nasıl davranacağından, nelerin başına geleceğinden" dem vuran sureler okur, daha doğrusu ölüye yol gösterir, rivayet buyrulur.
  kırsal bölgelerde daha çok görülür zira şehirli insana bunu anlatıp da mezardan uzaklaştırmak zordur, dil dökmek gerekir.
 • yaygın islam inancına göre, mevta gömüldükten kısa bir süre sonra sorgu melekleri (münker ve nekir) kendisini ziyaret ederek bir kısım sorular soracak ve böylece mevtanın kabir hayatı başlamış olacaktır. talkın verme, çoğu müslüman mevtanın büyük bir korku yaşadığı bu spesifik an ile ilgilidir.

  şöyle ki, islami mistik geleneğe göre, maneviyata açık olan bir kişinin yapabileceği ilk şeylerden biri, mezarların içerisinde olup bitenleri görmektir. bir başka deyişle, keşfi açılmış bulunan bir insan, başka hemen hiçbir şey yapamasa bile, mezarların içini ve mevtaların durumunu görebilir. (bkz: keşf-i kubur/@derinsular)

  talkın verme işi, böyle bir kişinin, defin işleminin ardından mezarın başında bekleyerek bu süreçte mevtayı teskin etmesi ve sorgu melekleri ile olan karşılaşmasını daha ıstırabsız hale getirmeye çalışmasıdır.

  talkın, birden fazla kişi ile de verilebilir. ancak bu iş günümüzde, işin ehli olmayan bir hocanın mezar başında konu ile ilgili birkaç duayı kendi kendine okuyup bahşişini alması durumuna gelmiş olduğundan, definlerden sonra mezarlıklarda talkın veren hoca görüntüleri, bu işin bir kişi tarafından yapıldığı şeklinde bir intibanın yaygınlaşmasına neden olmuştur.

  tema:
  (bkz: islam dinine göre defin işlemi/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
 • bu gibi şeylerin ortalık yerde konuşulması doğru olmasa da, dar dairede yapılan kimi teatilerde, kabir hayatına gözlerini açan çoğu müslümanın dahi büyük bir korku yaşadığı ve çoğu kişi için kabir hayatının korkunç çığlıklarla başladığı ifade edilmiştir.

  kimi rivayetlere göre, bazı kimseler, definden sonra yaşanacakların niteliğini daha mevtanın gassallığını yaparken önceden anlamaktadırlar. (bkz: keşf-i kubur/@derinsular)

  tema:
  (bkz: islam dinine göre defin işlemi/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
 • (bkz: talkın vermek)

  edit:defin sonrası hocanın mevta ile konuşması/#60874955 entry'niz talkın vermek başlığına taşındı

  08.11.2018 21:47
 • herkes tek parça ölmüyor ama, demezler mi adama.
 • talking'den gelmektedir. "mevta ile sohbet, muhabbet etmek" anlamına gelir. ayrıca (bkz: modern talking)
 • talking'den geldiği iddiası ciddi mi yazıldı, pek sanmıyorum ancak aslı telkin vermektir.

  kabirde sorulacağı iddia olunan soruların cevaplarını kabire doğru okur birisi, ki bu kişi genelde hoca olur.

  işte "kalu beladan beri müslümanım, dinim islam, peygamberim hz muhammet" gibi sözleri söyler. hatta ilk önce hoca kabire sen de benimle birlikte tekrar et der.

  ilk gördüğümde öyle bir hava oluşmuştu ki sanki sorgu melekleri kabre inmiş, biz de rahmetliye yardım etmeye çalışıyoruz gibi bir ortam vardı, insan hafif garip bir tırsma yaşıyor.