şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir yazar, hoşgelmiş baktıkça beni hatırlasın.
  (bkz: fungikeyone/#32687054)
 • (#48924035)

  şöyle bir yorum yapmıştı arkadaş immanuel kant başlığına. ben de öyle olmadığını mesajla kendisine ilettim. sonra bana kalktı kant'ın ödev ahlâkının islamın ve hıristiyanlığın temel ilkeleri ile çeliştiğini söyledi - ki kendisi hem bu iki dinin kitaplarını orijinal dilinde okumuş, teolojileri hakkında uzman birisi ve kant'ı da yalayıp yutmuş - tabii ki alakası yok, kant'ı dahi anlamıyor, din düşmanlığı ve nefretten uyduruyor ayrıca. ödev ahlâkı dini görüş ve öğretileri reddediyormuş. bu arkadaş felsefe yaparken dini olsun olmasın herhangi bir dogmanın kullanılmadığını, dini argümanların ortaya sunulmadığını bilmiyormuş gibi böyle yapılınca, yapan filozofun dinleri reddettiğini düşünüyor. felsefe tarihi teist ve üç büyük dine mensup filozoflarla doludur. hıristiyan filozoflar felsefelerinde inançlarını felsefi olarak temellendirebilmek için uğraş vermişlerdir dedim. kendisinin yanıldığını anlayabileceği çalışmalardan sadece bir tanesini yolladım, uzun yazınca haklı mı olunuyor dedi. halbuki ben bir kant eleştirmeninin kant'ın din anlayışı ile hıristiyan öğretisinin uyuştuğunu söylediği bir çalışmasına cevaben anthony n. perovich adlı bir adam makale yazmış onu yolladım, bizden birisi de çevirmiş bunu makaleyi.

  " faith and philosophy 'nin son sayılarından birinde stephen palmquist, mantıksal soruna değinmekte ve sonuç olarak kant'ın din anlayışının hıristiyan öğretisi ile tamamen uyuştuğu sonucunu çıkarmaktadır" ...

  http://perweb.firat.edu.tr/…r/fua_469/469_67991.pdf

  (#48937656)

  kendisi bu ve benzeri çalışmalara bakmak yerine, ilk söylediğini değiştirip ve " kant isterse roma'da papalık yapmış olsun ödev ahlakı düşüncesiyle isteyerek veya istemeyerek de olsa dini ritüellerin özündeki çıkarcılığı ve menfaatçi beklentilerin tartışılmasına yol açmış." dedi. bugünün papası bile hıristiyan inancı üzerine birtakım şeyler söyleyip tartışma açabilir, bu dini reddetmek anlamına gelmez. teolojide yığınla tartışma konusu var, islâm kelamında da var, dört mezhebin dayandığı iki büyük kelam ekolü birbirlerinden farklı şeyler söylüyor. konunun bunla ve söylediği başka mantıksız, tutarsız şeylerle alakası yok zaten.

  ve ilk anda fark ettiğim şey olan din düşmanlığını da, kurban bayramında kafa kesip deri yüzmemizden dem vurup ramazanda akşama kadar oruç tutup akşam mantıları mideye götürmemize bağlayıp empatiden yoksun olduğumuzu söyleyerek gösterdi. kurban bayramı dışında her gün hayvan kesiliyor, kesilen hayvan derisi yüzülüyor haliyle, bize özgü değil bu, bunu ateist ve deist olanlar da yapıyor. ayrıca milyonlarca insan kurban etlerini dünyanın dört bir yanında paylaşıyor, ramazan'da milyonlarca insana yardım götürülüyor, ateist ya da deist kardeşlerim kasaptan et alıp hiç düşünmeden yerken empatiden haberleri olmuyor.

  bu yazar arkadaş, akademik ve entelektüel açıdan dayanaksız ve mesnetsiz atıp tutmalarını ortaya koyulan felsefi çalışmalarla karşılaştırdığınızda, konu kant'ın ödev ahlakı iken, kant felsefesi ve ödev ahlakının dediği gibi olmadığı mevzu bahis iken dinlere ve inançlara saldırıyor. hoşgörüden yoksun, inananlara saygısı olmayan bu yazar dindar bir hıristiyan olan kant'a da hakaret ettiğinin farkında değil. isterdim ki kıta avrupasında yapılan felsefe ve kant üzerine uzman birilerine gitsin bu söylediklerini anlatsın da orada cevabını alsın. benim için ödev ahlakı da önemli değil, bununla yaşamıyor dünya. ben doğru olmadığı için yazdım, kim ne isterse onu düşünür yazar mantık çizgisinde bana ne.

  (bkz: immmanuel kant bir hıristiyan filozof)

  felsefeden bihaber, mantıksal tutarlılıktan uzak alakasız ve boş konuşan bir yazar. insanların inançlarına saygısı olmadığı gibi dinlerden de bihaber yaşıyor.
 • özel mesaj ifşası sözlükte yasak olduğu için beni kendisine nickaltı yazma kezbanlığına iten yazar.

  özetle bana #56618448no'lu entrym üzerine kaltağın teki olduğumu söylemiştir. kendisini tanımam etmem. durduk yere insanlara saldıran birisi olduğu aşikar ama.

  sağolsun bir aydınlanma yaşadım.

  böyle bir yazardır işte.
 • metallica'nın kısaltılmışı olarak almayı planladığım "tallica" nickinin önceden alınmasından dolayı +3a ekleyerek zamanında oluşturduğum kullanıcı adı. hiç unutmam arkadaşla yaşanan şu enteresan ve beni aydınlatan konuşmanın konusu olmuştur:

  - "tallicaaaa" nickini neden aldın?
  + metallica'nın kısaltılmışı diye.
  - ee bu daha uzun.
  + hakkaten lan.
 • talisca'dır o tallica olsa duramazsın.
 • (bkz: #73308459)

  önce popolu entrysiyle şukelaları toplayıp sonra uyduruk film eleştirisini aynı entryye ekleyerek ilgi çekmeye çalışan yazarımsı.