şükela:  tümü | bugün
 • ayak bileği yöresindeki kemiklerden bir tanesidir. talus kemiği tibiadan gelen yükü topuğa ve matatarsal denilen ayak kemiklerine doğru dağıtır.
 • kırıldığında insanı en az 4 ay süründüren kemik.
 • bazı kaynaklarda astragalus olarak geçer.
 • aynı zamanda bir star wars gezegeni.
 • iş bu entryi girdiğimde yazar olmadığımdan eğer bunu görüyorsan sende benim gibi kırıldıktan sonra ne olduğunu neye yaradığını öğrenmişsindir.öncelikle geçmiş olsun kardeşim.bende senin gibi ayağım alçıda yatıyorum.geleceğe mektup faslını geçip hastalık faslına geliyorum.talus göreceğin gibigibi ayak bileğinin alt yapısın oluşturan kemiktir.(bkz: tibia),(bkz: fibula) ve (bkz: kalkaneus) kemikleriyle eklem yapar.genelde yüksek yerlerden atlayan özel harekatçılarda,bot kullanmayan motorcularda yüksek surat nedeniyle oluşan kazalarda ortaya çıkar.bende durum biraz farklıydı tabii , bisikletten düşüncede oluyor(muş).
  sana burada nasıl anlaşıldığını, ne yapılacağını anlatmayacağım. bu entryi tamamen kırıktan sonra birazda olsa hakkında bilgi almak isteyen,araştırırken bu entryi gören insanlar için yazıyorum. öncelikle bilmen gereken şeyler var , kırık biraz pis bir kırık.etrafında sorunlarla gelen bir kırık,avesküler nekrozu ,kireçlenme ve doku kıkırdak zedelenmesi gibi ileri evrelere yol açabiliyor.burada en önemli şey kırığın yeri ve şiddeti tabi ki.. genelde cerrahi operasyon ile düzeltiliyor. talus kemiği ,vücutta bir etin bir yapının tutmadığı ,ayakta hareketi sağlayan özel bir kemik ve üzerinde madde alışverişini sağlayabildiği özel damarlar var ve de kırıkla bunların kopma riski bulunuyor .kılcal boyutta damarlar olduğu için kırıktan hemen sonra anlayamıyorsun , avn denilen sonu kemik ölümüne giden bir hastalık için 2 ay boyunca beklemen gerekiyor(tanı süreci ).
  özellikle devlet hastanesinde doktor-tedavi gibi şeylerden çok çektim.hastanede yanlış tedaviye yönlendirilecektim. doktor bir şeyin olmadığını söyleyip taburcu etmek istedi .daha sonra bilgili bir uzman sayesinde ameliyata alındım. unutmadan;vidaların anatomik olarak uygunluğundan alçının açısına(kesinlikle 90 derece olacak,bak çok önemli bu ,sonradan uğraşmamak için bu açıyı özellikle söyle ,yanlışsa doktorunla konuş yeni alçı için izin iste!! çok çok önemli aşil tendonunda bir tembellik oluşturabilir ve açması çok zor bir oluşuödur) kadar her şeyin önemli olduğu bakım isteyen bir kemik burası.geçen süre malesef uzun ,ama hayat her zaman düz bir yol değil ,ayağa kalktığında neler yapacağını şimdiden tasarlmaya başla :) pek acısı olmayan bir kemik üzme kendini de :)
  edit : hastane olaylarını atlatalı 9 ; ayağa kalkalı 6 ay oldu .kilometrelerce yürüdüğüm oluyor .koşuyorum zıplıyorum .çok ağır yüklerin altında bırakmamaya çalışıyorum fakat eski sağlıklı halimden bir farkı yok . yattığım süre boyunca aklıma koyduğum şeyleri yapıyorum .ortalamam 3.53 geldi bu dönem :) . canını asla sıkma ,kendini üzme .ulaşmak istersende asla çekinme.geçmiş olsun
 • kırıldığında çokça sorun yaşatabilen kemik. türkiye'de bunu tamir ettirmeniz zordur, zira doktorların çoğu sürümü bol olan diz ve kalça üzerinde çalışır. bu kemiğin adını bir şekilde duyduysanız sonraki aşamada duyacağınız isim (bkz: nurettin heybeli)
 • astragalus ya da talus koşan hayvaların aşık kemiği veyahut topuk kemiğidir. bu kemik öyle bir şekle sahiptir ki düz bir yüzeyde yere atıldığında sadece dört şekilde durabilir.

  bu kemik eski mısır vb yerleşimlerde şans oyunlarında veya geleceği tahmin etme (fal bakma ) gibi durumlarda kullanılmıştır. bir bakıma günümüzde aynı durumlar için kullanılan zar'ın selefidir.

  özellikle bir çok önlü matematikçiye göre "olasılık kuramı" talus özerine kuruludur..
 • tarsal kemiklerden en çok 2. kırılandır. baş, boyun, gövde ya da posterior proses kırığı şeklindedir. en hassas bölgesi boyundur ve en sık vertikal kırıkları görülür. talus kanlanmasına dayanan ve kırık iyileşmesi için prognoz anlamında bir rehber görevi gören hawkins sınıflaması vardır. 3 tip vertikal kırık tanımlamıştır. fakat daha güncel olan canale ve kelly tarafından 4. bir tipin eklendiği sınıflamadır. bu dördüncü tipte subtalar ya da tibiotalar çıkık ya da subluksasyon ya da talonaviküler çıkıkla beraber deplase kırık vardır. araba kazalarında zorlu dorsifleksiyon nedeniyle sıklıkla meydana gelen kırıklardır.

  talusun osteokondral kırıkları ile karıştırılabilen bir durum talusun östeokondrit dissekanstır. bu norveç alfabesiyle başlık açan arkadaş yüzünden osteokondritis disekans olarak yazamadığımdan dolayı özür diliyorum.*

  osteokondritis disekans, sıklıkla kronik strese maruz kalan atlet ve bale dansçılarında meydana gelir.