şükela:  tümü | bugün
 • evlerin damina yada etrafina yaz sicagindan kurtulmak icin kurulan, çoğunlukla asma ağacından olan gölgelik. altinda icilen ayranlarin, caylarin, yenilen yemeklerin dadina doyulmaz. mersin ve cevresinde cok kullanilan bu kelime urfani turkusunde de gecmektedir.
 • cinayet mahalini panayır yerine çeviren polis yüzünden drama dönüşen bir cinayet vakasının anlatıldığı hint filmi.
 • izledikten sonra sonucu hakkında arada kaldığım, acaba sözlük ahalisi gerçek katiller hakkında ne düşünmüş, belki mantıklı açıklamar vardır diye buraya koştuğum film. hakkında bu kadar az entri girilmesine şaşırdım.
 • gerçek bir olaydan uyarlanmış polisiye hint filmi. kesinlikle bollywood işi değil.

  "guilty" ingilizce adı. tarval ile aynı anlamda mı bilmiyorum ve bilmeyi de istemiyor, aramaya üşeniyorum!

  filmin olay örgüsünün kurgusal yansıtması, sinema tarihinde ilk kez rashomon'da görülen bir biçemin biraz değiştirilmiş ve geliştirilmiş hali. yeni gelişmelere ve elde edilen delillere, zanlılara yapılan sorgulamalara göre farklı şekillerde sunulan aynı olay işleniyor. elbette bunların tamamı gerçek değil. bir kısmı, gerçekliğin bir parçası veya yalan, iftira, yanlış deliller üzerinden kafalarda canlandırılan olayın bizlere, zavallı birer kurban* olan biz izleyicilere görüntüsel olarak yansıtılması.

  finale doğru olan bir sahnesi, ki polis müfettişleri, emniyet şefleri vesaire, bir toplantı odasında, bakan başkanlığında, iki ayrı kampa ayrılmışlar tartışıyorlar, bana 12 angry men'i anımsatıverdi.

  kaliteli bir yapım. uzun süresi sıkmıyor. akıcı veya bana öyle geldi.

  film biterken, filmin esinlendiği gerçek olaydan gazete kupürleri, fotoğraflar vb. görüyoruz.

  hint filmi tutkunlarından ziyade, polisiye türü sevenlerin daha çok zevk alacaklarını düşünüyorum. her iki türe de ilgi duyanlar varsa, tadından yenmez. lakin unutulmamalı, bu, bildiğiniz hint filmlerinden değil.
 • talvar filminin konusunu oluşturan gerçek olay şudur: wikipedia - 2008 noida double murder case
 • (bkz: irrfan khan) ın başrolünü oynadığı bollywood filmidir. --- spoiler ---
  evin 14 yaşındaki kızı ve evin 50 yaşlarındaki uşağının katledilmesiyle başlayan bir filmdir. olay yerini ilk inceleyen polis ekibinin çuvallamasıyla onların uydurduğu hikaye ile davanın bir çok delilleri yok olmuş veya hasar görmüştür. davanın tekrar araştırılması için daha daha deneyimli bir ekip görevlendirilmiştir. ve by ekip davayı sonuca ulaştırmıştır. fakat üst amirin okul arkadaşının yiğeninin bu cinayetleri işlediği ortaya çıkınca dava ekipten alınıp baika bir ekibe devredilmiştir. sonuç olarak cinayet anne ve babanın üzerine kalmış ve müebbet yemişlerdir. gerçek iki katil sadece kefaret cezası alıp tahliye edilmiştir.
  --- spoiler --- adaletin kefesinin tersine olan eğriliği kanıtlanmıştır.
 • (bkz: irrfan khan)'dan bir başyapıt gayet güzel bir film iyi seyirler.
 • --- spoiler ---

  ashwin baskan rahat olsun beni ikna etti; katil kesinlikle o iki arkadas. kocaman adamla o kız hayatta cinsel bir ikişki yaşamazlar. hadi adam yakışıklı olsa anlarım, kızın gönlü kaymıştır derim ama adam bildiğin kocaman bir dayı. mümkün değil öyle bir ilişkinin olması. cinsel münasebeti geçti m gönül kayması bile olmamıstır.

  --- spoiler ---

  güzel bir hint filmi. normalde hint filmlerini çok sevmem. gerçi hint filmleri dediğim aamir khan fimleri. sürekli bir mesaj verme kaygısı olunca sıkıcı buluyorum. ama bu film öyle değil.

  ayrıca bu adam şu ana kadar herhangi bir filmde gördüğüm en itici karakter olabilir.