şükela:  tümü | bugün
 • -muhtemelen- tam bugday unundan mamül ekmek,
  son yıllarda özellikle diyetisyenlerin tok tutuculuk vasfıyla üzerlerinde ciddi ısrar etmeleriyle,
  özellikle büyük marketlerin unlu mamüller reyonlarında yok satan ekmek.
  ha herşey iyi güzel de, saygılıyım diyelim kendilerine,
  yakındır, yumurtalı ramazan pidesi çıksın kendisini tanırsam adam değilim.
 • trabzon ekmegi gibi yogundur.

  ama cabuk sertlestiginden beyaz undan mamul hamurisi gibi bekletmeye gelmez. bayatladi sanilip, yenilmez, sevilmez...

  yogun doygunluk hissi verdiginden daha az yedirtebilir.

  bir de azicik bekletip kofteye katildiginda amanin!!!!
  (bkz: acken entry girmek)
 • (bkz: whole grain)
 • ekmek almaya gittigim firinda, camekanda gordugum devasa ekmegin ne oldugunu firinciya sormam uzerine "tam bugday ekmegi abicim, 4 saatte pisiriyoruz biz onu, kilosu 4 lira, istediginiz kadar kesip tartiyoruz, kolay bayatlamaz" ifadeleriyle anlattigi ekmek cesidi. koyu renkli kabugu hayli sert ama ici yumusak, lezzetli, doyurucu bir ekmek. kuru fasulyeye bandirilarak yeme testi yapilmadi henuz, hanim kuru fasulye yapar yapmaz test edilecek.
 • insalığın yüzyıllarca daha iyisini yemek için çabaladığı ve bildiğimiz francala ekmeği üretilince uzun süre yüzüne bile bakmadığı ekmek türü. halbuki şimdi ne kadar faydalı olduğunu öğrenince yeniden dost olduk.
 • delikanli adam ekmegidir. bunu da boyle filmlerde but yiyen adamlar gibi tumunu ele alip hart diye isirip yemek icab eder.. sonra gidip baltayla tomruk kesmeli kestikten sonra da baltayi omuza atip, gotunu kasiya kasiya ufku izlemeli insan...
 • söylendiğine gore şeker sorunları olanlara tavsiye edilen ekmek turu.. şekeri düzenleyici etkisimi ne varmış .....
 • bunların renginin esmer olmasının sebebi sanırım ki tam buğday ununun renginden dolayı değil, yoğrulmadan önce unun kavrulmasından dolayıdır.
  hakiki bir buğday ekmeği yemek isteniyorsa hakiki köy değirmenine hakiki bir çuval buğdayla gidilip hakiki buğday unu alınıp evin yolu tutulmalı gibime geliyor.
 • kastamonu kuzeykent'te abayoğlu isimli yöresel ekmek satan bir yer var oradan bu ekmeği yapıyorlar. harbi harbi yapıyorlar, 3.5 - 4 lira falan olması lazım tanesi, dışarıdan bakıldığında biraz küçük ama ele aldığında beton gibi, kalın kabuklu, kalın tabanlı, tazeyken kenarından ısırmak göt ister biraz, serttir, içi doludur, istanbul ekmeği gibi kabarık kabarık, boşluklu olmaz. çok lezzetlidir içi kuru değildir, tost makinasında kolay kızarmaz, kolay bayatlamaz. tanıdığınız yada çevrenizde oralara giden otobüsler varsa şoföründen yada muavininden getirmesi için rica ederseniz sizi kırmaz muhtemelen.
 • diyetisyenimin yıllardır yediğim kepek ekmeği, kepekli galeta, kepekli makarna, kepekli bisküvileri hayatımdan çıkarmasından sonra tanıştığım ekmek.
  "kepekli bir şeyler yemeye devam edersen demir eksikliği anemisinden kurtulamazsın" dedi.

  hem doyurucu, hem lezzetli bir ekmek.