• istanbul halk ekmek tarafından organik tam buğday ekmeği ve tam buğday ekmeği olarak 2 türü üretmektedir.
    organik tam buğday ekmeğinde geleneksel ekşi maya, içme suyu ve tuz* kullanılmakta iken;
    tam buğday ekmeğinde ekmek hamur mayası, içme suyu, gıda sanayi tuzunun yanısıra, ekmek katkı maddesi ve koruyucu* bulunur.

bu sebepten olsa gerek, organik tam buğday ekmeğinin tadı daha mayalı ve keskin, kabuğu daha sert iken, tam buğday ekmeği daha yumuşak ve daha tatlıdır.

besin değerlerine bakıldığında da organik tam buğday ekmeğinde yağ ve karbonhidrat oranının daha düşük; fosfor, vitamin b1*, b2 vitamini* oranlarının daha fazla olduğu görülür.
    artııı organik tam buğday ekmeğinde tam buğday ekmeğinde olmayan kalsiyum, folik asit ve niasin* bulunmaktadır.
  • normal ekmek 95 oktan kurşunsuz benzinse, bu ekmek roket yakıtıdır. boşaltım sisteminin gazını böyle kökleyen birşeye daha rastlamadım.

tuvallette yaptığım şovları david copperfield görse mesleği atilla taş'a bırakıp kaçar. o kadar.
  • delikanli adam ekmegidir. bunu da boyle filmlerde but yiyen adamlar gibi tumunu ele alip hart diye isirip yemek icab eder.. sonra gidip baltayla tomruk kesmeli kestikten sonra da baltayi omuza atip, gotunu kasiya kasiya ufku izlemeli insan...
  • -muhtemelen- tam bugday unundan mamül ekmek,
    son yıllarda özellikle diyetisyenlerin tok tutuculuk vasfıyla üzerlerinde ciddi ısrar etmeleriyle,
    özellikle büyük marketlerin unlu mamüller reyonlarında yok satan ekmek.
    ha herşey iyi güzel de, saygılıyım diyelim kendilerine,
    yakındır, yumurtalı ramazan pidesi çıksın kendisini tanırsam adam değilim.
  • ekmek almaya gittigim firinda, camekanda gordugum devasa ekmegin ne oldugunu firinciya sormam uzerine "tam bugday ekmegi abicim, 4 saatte pisiriyoruz biz onu, kilosu 4 lira, istediginiz kadar kesip tartiyoruz, kolay bayatlamaz" ifadeleriyle anlattigi ekmek cesidi. koyu renkli kabugu hayli sert ama ici yumusak, lezzetli, doyurucu bir ekmek. kuru fasulyeye bandirilarak yeme testi yapilmadi henuz, hanim kuru fasulye yapar yapmaz test edilecek.
  • insalığın yüzyıllarca daha iyisini yemek için çabaladığı ve bildiğimiz francala ekmeği üretilince uzun süre yüzüne bile bakmadığı ekmek türü. halbuki şimdi ne kadar faydalı olduğunu öğrenince yeniden dost olduk.
  • beyaz ekmekten daha ucuz olması gerekirken aksine üç katı fiyatına olan ekmek.

buğdayı öğütüp eleyecen bu kadar. rafine işlemi yok. neden daha pahalı olsun ki. bulunmaz hint kumaşı da değil. doğrudan buğdayı öğütecen. ekstra bir katkı yok.

özel fırınlar pahalıya satıyor da halk ekmek neden pahalı veriyor onu sormak lazım.

neymiş efendim arz talep meselesiymiş. tam buğday daha az talep ediliyormuş. pahalı olduğu için az talep ediliyor. az talep edildiği için de pahalı oluyor.

sen bi fiyatı normale düşür o zaman gör bakalım nasıl rağbet oluyor. kısır döngüden çık.
  • ekmek alacaktım, dışarı çıkmak zor geldi. migros hemen'den söyleyeyim dedim, fiyatı 8 kusur tl. bir ekmek bu kadar olur mu???

len dedim, evde tambugday unu var, kendin yap. neyse yaptım, fırına verdim. kızım ankara'ya, okuluna gittiğinden (kendisi vegan da) evde hayvansal ürün tüketebilirim rahatlıkla diyerekten epeydir canımı çektiği kıymalı yumurta yapayım, çay da koyar bu ekmekle de gömerim dedim. onu da yaptim. daha fırında pişerken misler gibi ekmek koktuğundan ve sabah 09.00'dan beri bir şey de yemedigimden hepsi pişince resmen saldırdım. ekmeği bandıra bandıra yedim, lakin ölçüyü kaçırmışım. taş gibi oturdu mideme şu an. en fazla iki dilim yiyecekken ekmeğin yarısını goturmusum.

kendimi o kadar tok hissediyorum ki yarın akşama kadar bir şey yemesem de olur. hatta pazartesi akşamına kadar.

malzemeler basit
    - 1 paket kuru maya
    - 1 tatlı kaşığı şeker
    - 1 tatlı kaşığı tuz
    - 1,5 su bardağı ılık su
    - 2,5 bardaktan 2 parmak fazla tam buğday unu.

önceden isitilmis ve içerisine su dolu kap konmuş 180 derecedeki firinda 20-25 dakika pisiriyorsunuz.

şu an o kadar taş ki midem, yiyecek herhangi bir şeyden daha fazla söz etmek istemiyorum. bir ara yapımını da anlatırım.

yemek ne kötü bir şey ya, ye ye nereye kadar.
  • tam buğdaylı sandviç ekmeği tarifi verelim.

malzemeler:
    1 bardak ılık süt
    1 paket instant maya
    1 çay kaşığı toz şeker
    2,5 bardak tam buğday unu
    yeteri kadar tuz
    üzeri için zeytinyağı ve susam

yapılışı:
    öncelikle maya, süt ve şekeri bir kaba alıp karıştırıyor ve üzerine örtüp 20-25 dakika mayalandırıyoruz. daha sonra bu karışımı un ve tuzun üzerine boca edip önce kaşıkla sonra ellerimizle yoğurabildiğimiz kadar yoğuruyoruz. yine üzerini örtüp ılık bir yerde 1 saat dinlenmeye bırakıyoruz. süre sonunda çok da söndürmeden eşit bezeler alıp bunları elimizle içe doğru katlayarak dilediğimiz şekli veriyoruz. tepsi üzerinde de üzeri örtülü şekilde bir yarım saat beklettikten sonra üzerlerine fırça yardımıyla biraz zeytinyağı sürüp susamlarımızı (haşhaş da olur, ay çekirdeği de) ekiyoruz. önceden 180 derece ısıtılmış fanlı fırında pişirmeye bırakıyoruz. kontrol ederek 15-20 dakika sonra ekmeklerimizi çıkarıp soğumaya bırakıyoruz.

sabah işe giderken içine ne istersek doldurup kahvaltıda afiyetle yiyoruz. ben peynir, domates ve marul severim. siz ne dilerseniz.

ekleme: bu tariften 4 uzun sandviç ekmeği çıkıyor.
  • (#96134832) bu gibi insanlar sanki bir bok biliyormuş gibi entry giriyor ya ona yanıyorum. cahil olmak güzel duygu he. 2 ince dilim tam buğday ekmeğinde 10 çay kaşığı şeker varmış, neremizle gülüyoruz? 1 ince dilim ekmek 25-40 gram arası bir şey hadi 2 dilim yedin alacağın şeker oranı 1 çay kaşığı şeker bile değil. 60 gram tam buğday ekmeğinde 1.8 gram şeker var, gerisi sağlıklı glisemiks endeksi düşük karbonhidrat. beyaz ekmekten bahsetmiyorum onun şeker oranı çok daha yüksek liften yoksun olduğu için. kaynak, sol tarafta şeker miktarı yazıyor
hesabın var mı? giriş yap