şükela:  tümü | bugün
  • durum buğdayının tam halinden yapılan makarnaların en en sağlıklısıdır. türkiyede bir barilla yapıyor bir de ufak bir firma var sebzelisini üretiyor. kepekliden farkı buğdayın orjinalindeki kadar kepek ve tabi ruşeym içermesi. yemesi esasında biraz zordur ama klasik makarnaya göre daha fazla lif ve protein vb içerir.
  • saatlerce pi$ir pi$ir pi$miyor.
  • indirimini kovalayıp, yakaladığımda da depoladığım makarnadır. kipa fiyatı migros-tansaş fiyatına göre kuruşca daha uygundur.
  • pek lezzetlidir. bildiğim barilla'da ve arbella'da var. kimisi pişmiyor demiş. zaten onun özelliği o. hafif böyle sert, çıtır çıtır kalır. üzerinde ne kadar kaynat diyorsa, o kadar kaynat işte ne karıştırıyorsun.
  • tadına diyecek bir seyim yok ama insanın ağzına pütür pütür sert liflerin gelmesi biraz rahatsız edici.
  • normal beyaz unlu makarnayı yedikçe yiyesim gelir, bir tabağı bitiririm, bir tabak daha yiyesim gelir, bu nedenle çok sevmeme rağmen makarnadan iyice korkar olmuştum. sonra bunu keşfettim, evet pişirince tadı biraz değişik oluyor ama güzel şekilde soslamasını yapınca çok da bir farkı kalmıyor. ama en önemli özelliği bir tabağı yiyince zaten tıkıyor, bütün tencereyi bitirme hayalleri kurdurmuyor insana mucizevi şekilde. çok faydalı bir icat olmuş, daha da eve beyaz makarna almıyorum.
  • herkes "sağlıklı ama lezzetsiz" demeye getirmiş olsa da, bence lezzet olarak beyaz makarnadan kat ve kat üstün.

ben zaten beyaz makarnayı oldum olası çok seven bir insan değildim. bende şişkinlik yapıyor, mutsuz ediyordu. ancak bol kıymalı makarnayı "eh işte" düzeyinde seviyordum. dolayısıyla yıllardır doğru düzgün makarna yiyemiyordum.

bu tam buğday makarnasıyla tanıştım tanışalı makarnadan tat almaya başladım. makarnanın tadını alıyor insan resmen. sos, domates, vb. kesinlikle kullanmıyorum. azıcık tereyağ ve makarna... belki yanında bir kase yoğurt ve et / tavuk, o kadar.

ama sanırım her insanın damak tadına hitap edemiyor olsa gerek ki halen yeterince populerleşememiş. her yerde bulunmuyor.
  • bu zamana kadar lezzetsizdir diye ön yargı ile bakıp yanaşmadığım, dün lan dur bir deneyeyim diye alıp yağsız tuzsuz bile tadına bayıldığım makarnadır. barilla farkı da var tabii ki. yediklerime dikkat ettiğim bu dönemde ilaç gibi radyo.