*

şükela:  tümü | bugün
 • çoğunuzu olduğu gibi beni de vuran sahnesi müzeci yaşlı adamın arabaya bindiği sahne oldu. galiba intihar etmek istesek ve bedii beyin yerinde olsak duymak istediklerimizi söyleyeceğinden dolayı çoğumuzu o kısım etkiledi. gerçekten de intihar olmasa bile çok dip olduğumuz bi an odamıza süzülen güneş ışığı ya da yolda yürürken bir evden gelen ve çocukluğumuzun huzurlu yanlarına götüren patates kızartması kokusu modumuzu o dut gibi değiştirmiyor mu. ihsan oktay anar der ki puslu kıtalar atlasında ; dünya’daki en büyük mutluluk bu dünya’nın şahidi olmak, der. bu satır bir anlığına okuyunca iyi gelir insana. herkese ve her şeye inat yaşamalı bu hayatı !
  teşekkürler abbas kiyarüstemi .
 • bir yol filmi.
  ıran'i yakından tanımak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.
  çok bunalım, yeni dalga etkili, yer yer komik çokça hüzünlü ve dokunaklı bir film.
  klostrofobik mı klostrofobik.

  bazen ölmek istersiniz de ölemezsiniz..
  toprak sizi kabul etmez ..
 • intiharların son günlerde bir hayli arttığı ülkemizde, bunun acısını içimde taşırken önüme çıkan film. konusu mu ? intihar etmek isteyen bir adamin ,kendisini gömecek birini araması.

  ne enteresan değil mi?

  intihar,zayıflık halidir. tükenmişlik durumudur. mental anlamda çökmüşlüğün sonucudur. dibe vuruştur. kişiyi de zaten en çok bu vurur zaten. yaratıcı herkese yük verir ama herkes bu yükü kaldıramaz. kafa olarak kaldıramaz. kirli bir vücut her zaman kirli düşüncelere nazaran yeğdir. yeter ki düşünceler kirlenmesin. vücudun kaldıramayacağı yük yoktur.

  insan, zihniyle insandır. düşünceleriyle insandır. bilmişlik sadece fiziksel anlamda olmalı kesinlikle kafada olmamalı. elin, ayağın ya da vücudunun herhangi bir uzvundan mahrum kalsan da kaldıramayacağın yük yoktur insanoğlu. zihnin hala berraksa eğer.

  bu kişiyi ararken karşılarına çıkan insanlara bakın. birisi genç, orta yaş, ileri yaş. hemen hemen her yaş grubundan insan. hepsi de kendi penceresinden özetliyor hayati. hepsi, ayrı yaslar , ayrı hayatlar ama hepsi tek bir potada eriyor : iste insan. özellikle yaşlı amcanın söylediklerine kulak vermek lazım. zira , anlattıkları hayatın yansıması. senin vücudun sağlam ama parmağın kırık evlat ! vücudun sağlam ama hasta olan düşüncelerin! bakış açını değiştir!

  tipik iran filmi , ağır agir, ilmik ilmik işleyen bir akis. ve vurucu.
 • --- spoiler ---

  bu filmin finali ve filmde müzik kullanımı ders olarak okutulacak cinsten*

  bir de film müziği açık radyo sarhoş atlar zamanı programının jenerik müziği, harika bir seçim.
  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap