şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insanı öfkeden çıldırtan sinir bozucu realite.

    güneş tutulması gibi muhteşem bir doğa olayı gerçekleşiyor ama sırf tam o sırada ay’ın araya girmesi sebebiyle insanlar bu muhteşemliği izlemekten mahrum kalıyor. 1999, 2006, 2015... şimdiye kadarki istisnasız tüm güneş tutulmalarında bu can sıkıcı durum söz konusuydu. günler öncesinden hazırlanıyoruz, gözlüklerimizi takıp pür dikkat güneşi izliyoruz fakat o da ne? ay denen saçma sapan gök cismi araya girip tüm manzarayı engellemiş, üstüne üstlük ortalığı karanlığa boğmuş. hayır normal zamanda böyle bir şey yapsa problem değil ama sanki özellikle güneş tutulmasının izlenmesini engellemeye çalışıyor gibi hareket etmesi sinir bozucu. umarım ilerleyen yıllarda teknoloji güneş tutulmaları sırasında ay’ı kenara çekebilecek kadar gelişir.
  • güneş tutulması mantığını anlamamış yazar tesbiti. tutulma zaten ay'ın karanlık yüzünde yaşayan karanlık uzaylıların işeyip güneşin bize bakan yüzünü söndurmesiyle oluşur.
    belli dönemlerde bunların geleneksel en uzağa işeme olimpiyatları olur. ay'da da malum çekim az. alabildiğine gider rüzgarla.
  • yalnızca güneş tutulmasından günler öncesinden ay’ı sabitlemek suretiyle üstesinden gelinebilecek durum. sonra belki tekrar dönmesine izin verebiliriz.
  • var böyle bir durum. ay'ın her zaman rol çalma çabası olmuştur, su götürmez bir gerçek. sınıfın şımarık, bencil, dikkat çekmek isteyen çocuğu gibidir ay. her durumda illa kendinden söz ettirecek. bir yıl içinde 12 defa turluyon işte hem kendi etrafında hem dünya etrafında, 12 kez dolunay yetmedi mi ? bu kadar turlama kafa yapıyorsa demek ki.
  • bel tutulmasi icin de gecerli olan durum.tam muazzam bi sekilde belim tutulcak dunyayla belimin arasina ay giriyo hic bisey goremiyoruz.