• mmt, dsg, edc, eco gibi yarı otomatik şazsımanlardan farklıdır. tam otomatik şanzımanlar tork konvertörü ile çalışır. yani bildiğimiz vites kutusundan hayli farklı bir yapısı vardır. .

yarı otomatik şanzımanlar ise manuel şanzımanların otomatikleştirilmiş halidir. tüm altyapı aynıdır ancak debriyaj ile ayrılan motor-hareket organları bağlantısı otomatik olarak ayrılır. dsg gibi gelişmiş teknolojiilerde çift kavrama vardır hatta.

otomatik vites avantajları:
    -daha sarsıntısız daha yumuşak kullanım
    -daha az elektronik gereksinim

otomatik vites dezavantajları:
    -yüksek tüketim
    -yüksek torku iletebilme sorunları
    -tork ve güç kaybı

yarı otomatik vites avantajları:
    -düşük tüketim
    -manuel gibi gücü tam aktarma
    -dizel motorlarla sorunsuz çalışma

yarı otomatik vites dezavantajları:
    - dsg hariç sarsıntılı vites geçişleri
    - elektronik sorunlar
  • istanbul gibi lanet trafikli şehirlerde, kullanması çok keyifli olmasına rağmen benzincilerde yaşamak zorunda bırakan vites çeşidi. ne onunla oluyor, ne de onsuz.
  • sarsıntısız vites değişimi en göze çarpan özelliğidir. yarı-otomatik vitesli bir arabada bazı zamanlarda zamansız değiştirilmiş bir manuel vites hissini alırsınız. bmw gibi tam otomatik vitesli bir araçta ise sanki tek bir vites ile gidiyormuş gibi olursunuz, unutuuur gidersiniz vitesi.
  • tam otomatik şanzımanlarda tork konvertörü yağ basıncı ile çalışır. yarı otomatik şanzımanlarda ise elektrik ile.
  • bu şanzıman, otomatik vites araçların şahıdır, kralıdır...

öyle sikimsonik, easytonik, dsg ( buda kuru ) gibi şanzımanlara benzemez... konforu yüksek, ömrü araç ömrüyle eşit yapıdadır... kayış koparmaz, balata bitirmez, tamir istemez... içindekileri kusturmaz, böbrek taşı düşürtmez...
  • bir keresinde ilk defa rent a cardan otomatik araba kiralım.velhasıl arkadaş çalışır vaziyette bana teslim etti iyi güzel hoş burası. biraz zaman gittikten sonra durdum isto ettirdim ama arabayı çalıştıramıyorum şaka gibi :) yav bu araba nasıl çalışıyor sağa bak yok sola bak yok. neyseki google amca her zamanki gibi yardım etti, yine çalıştırırken de frene basarak çalışıyormuş bir yaşıma daha girdim o vakit.

istanbul şartlarında kesinlikle tavsiye ederim, bu trafikte bu yoğunlukta inanılmaz güzel.ama başka şehir de yaşıyorsanız manuel kullanma bana göre daha zevkli değerli dostlar.
  • dsg’den sonra bu şanzıman’ın olduğu araca binince at sürüyormuş gibi hissediyorsunuz. özellikle dizel dsg’den benzinli tam otomatiğe geçince. arabayı arkadan rüzgar ittiriyor gibi değişik sarsıntılar yaşatıyor insana. :) aslında güzel yanları var, yokuşta sıfır kayma gibi. ama yok abi, benzinli arabaya binilmez. özellikle otomatik benzinliye. binenlerin allah yardımcısı olsun, pompacıyla akraba eder adamı.
hesabın var mı? giriş yap