*

şükela:  tümü | bugün
  • eksi sonsuzdan arti sonsuza kadar olan virgulden sonrasi olmayan sayilar kumesi
  • tamsayilarda her sayinin toplama islemine gore bir tersi vardir ( yani her a sayisi için oyle bir -a vardir ki a+(-a) = toplamanin etkisiz elemani(0)'dir) ama çarpma işlemi için boyle birsey yoktur.

iste bu yüzden olsa olsa halkadır. cisim değildir.
  • almanca zählen (saymak) kelimesinden dolayı tam sayılar kümesinin z harfi ile gösterildiği rivayet edilir.
  • doğrusu tam sayılar olan sayılar
  • kuryeleri kovalayan köpek gibi, ben de tamsayıları kovalıyorum "kimdir nedir"'imde. hepsi şahane sayılar olursa, mesela 10-100-1000 gibi ya da hepsi 7 ile biterse, sözlüğü bir daha dönmemek üzere bırakıyorum. tek kollu kumar makinelerinde aynı şekillerin yan yana gelince verdiği mutluluk gibi, ben de bunlara takıntılıyım işte. girdiğim entrylere tamamen bu içgüdü hakim. yazasım yoksa bile rakamlar şık duracaksa yazıyor; eğer sayı bütünlüğü bozulacaksa elimi kırsalar yine yazmıyorum.

benim için tam sayı, toplam entry sayımın son bir hafta ve son bir ayda girdiklerimin katı olması ve kalansız bölünebilmesidir. biliyorum hastalıklı bir alışkanlık ama, dengeyi tutturduğum zaman aldığım keyif başka bir şeyde yok. bir daha yazmamak üzere terk etsem de, ertesi sabah geldiğimde bu terazinin bozulduğunu görmek moralimi bozuyor; ben de yeniden dengeye gelene kadar yazıyorum. moderasyona, "bu işi sabitlemenin bir yolu yok mu?" diye mesaj attım kaç kere, tek bir cevap gelmedi. sabırtaşı olsaydım çatlardım.

bugün ise oldukça rezalet rakamlara uyandım; zaten 14 saatlik uzun bir elektrik kesintisinin kesinti olmadığını, sigortanın attığını henüz keşfettim, bir de bu kifayetsiz rakamlar akşama kadar yazsam da bir şeyin değişmeyeceğini gösterdi.

toplam entrym bununla birlikte 1182 olacak. son 1 ayda girdiğim 189, son bir haftada ise 37. ne kadar yazarsam yazayım, tam sayılara ulaşamayacağım, hep kalanlı bölünecek. o kalanı da önceden ısıtılmış fırında 30 dakika bekletip ekmeğin üzerine koyacağım; daha kahvaltı etmedim. evet uzun süreli açlığın beyinde yarattığı hasarlara ve halusinasyonlara canlı yayında tanık oluyorsunuz. kendi üzerimde deneyler yapıyorum, nobel ödülüne göz diktim. güzel para veriyorlarmış sanırım; hayatımın sonuna kadar her gün en pahalısından pizza yiyebilir, işe gitmek zorunda bile kalmadan "nobel'e giden yol: en uzak hayal" kitabımı yazabilirim. bir nobel de edebiyattan gelir, apartman alır kiraya veririm. yaşlı cadıya kira vermekten ve verdiğim kiralarla gerizekalı kızınının ingiltere'de dil öğrenmesinden bıktım.

ara sıra zenci dansçıların olduğu gece klüplerine gidip, benim bir aylık kiramı tek bir gecede harcadığını görüyorum kabuslarımda. böyle zencinin taytının içine falan yerleştiriyor poundları; benim kazanmak için cumartesileri bile işe gidip kahır çektiğim banknotlar bir zencinin toşşağıyla tanışıyor londra'da. "paranın yolculuğu: nereden nereye" adlı kitabım için ilham veriyor tabi bunlar, nobel iktisat ödülü de gelir belki; ben de kiracılarımı kırbaçlayarak güzel paralar kazanırım. neden olmasın?

aslında entry silerek tam sayılara ulaşabilirim ama bu da kronolojik tekniğimin ve birbirine bağlanan tüm entrylerimin kendi üzerine çökmesine neden olur. format dahilinde kendi tarihçemi yazarken aradan birkaç parçanın çıkması, zincirin hareketini ve tekerleklerin dönmesini engeller. bu da bisiklet olarak kabul ettiğim hayatın, ilerlemediği sürece ayakta kalmasının da mümkün olmadığını gösterir. dolayısıyla silmek ve sözlükten atılacak herhangi bir davranışta bulunmak, kendi kendimin kazıklı voyvodası olmaktan öteye gidemeyeceğinden, sürekli yazarak ilerlemeliyim; başka yolu yok.

-abi, tanım değil diye silinir mi bu entry?
    -hayır esteban, tek kollu kumar makinelerinde aynı şekillerin yanyana gelmesinin ikramiye kazandırdığını söyledim; bunlar aslında hep bilgi.
    -pizza mı yiyeceğiz biz şimdi?
    -günü tek öğünle geçirmek, hımm. el possible.
  • negatif tamsayılar, pozitif tamsayılar ve sıfır sayısının birleşiminden oluşan sayılar kümesidir.
  • (bkz: zahlen)
  • tam sayilar kumesi z harfi ile gosterilir. z harfi almanca zahlen kelimesinden gelir.
    tam sayilarda carpma

3*3=9
    (-3)*3=-9
    3*(-3)=-9
    (-3)*(-3)=9

bunlarin ingilizce aciklamalari soyledir:
    if you gain 3 dollars 3 times, you gain 9 dollars.
    if you lose 3 dollars 3 times, you lose 9 dollars.
    if you gain 3 dollars of debt 3 times, you lose 9 dollars.
    if you lose 3 dollars of debt 3 times, you gain 9 dollars.

ayni isaretlilerin carpimi/bolumu pozitif, zit isaretlilerin carpimi/bolumu negatiftir.
  • kesirsiz, köksüz, pi'siz, küsüratsız... rahat ettiren, akarı kokarı olmayan, harbici sayılardır. henüz bir yamukları olmamıştır.
hesabın var mı? giriş yap