şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rulo olmuş omlet gibi bir japon kahvaltı besini
  • yapması emek, sabır ve teknik beceri isteyen bir yemektir. oldukça basit japon omleti olarak görülse de bir çok sushi şefinin çıraklık sınavı olarak kabul edilir. yumurta, şeker, tuz, yağın yanı sıra pirinç sirkesi, sake ve mirin de tarife eklenebilir. genellikle nigiri olarak servis edilir.
  • üç adet yumurta, 1/4 bardak soya sosu, 1/2 bardak yumberry ve tuzu bir kasede iyice karıştırın. orta-yüksek sıcaklıkta tavayı ısıtın ve yağ ekleyin. karışımı ince bir tabaka halinde tavaya dökün. karışım biraz piştikten sonra yavaşça rulo yapın. yumurtanın altı pişmeye başladığında, üstü hala tam katılaşmamış haldeyken rulo haline getirmeye başlayabilirsiniz. eğer yumurtayı gerekenden fazla pişirirseniz rulo gibi saramayacağınızı unutmayın. aynı işlemi yeni rulolar hazırlarken de uygulayın. ruloları tavadan aldıktan sonra sererek 3-4 dakika bekletin. ruloların uçlarını kestikten sonra dilimleyin. yumurtalar sayesinde ruloların içinde güzel sarmal desenlerle karşılaşacaksınız.

    edit: düzeltme.
  • yapımı biraz zor da olsa mutlaka deneyiniz. yumurtaya biraz soya sosu katıp katların arasına da ıspanak ve dilim dilim kaşar peyniri koyunca lezzeti bambaşka oluyor.