• yapması emek, sabır ve teknik beceri isteyen bir yemektir. oldukça basit japon omleti olarak görülse de bir çok sushi şefinin çıraklık sınavı olarak kabul edilir. yumurta, şeker, tuz, yağın yanı sıra pirinç sirkesi, sake ve mirin de tarife eklenebilir. genellikle nigiri olarak servis edilir.
  • üç adet yumurta, 1/4 bardak soya sosu, 1/2 bardak yumberry ve tuzu bir kasede iyice karıştırın. orta-yüksek sıcaklıkta tavayı ısıtın ve yağ ekleyin. karışımı ince bir tabaka halinde tavaya dökün. karışım biraz piştikten sonra yavaşça rulo yapın. yumurtanın altı pişmeye başladığında, üstü hala tam katılaşmamış haldeyken rulo haline getirmeye başlayabilirsiniz. eğer yumurtayı gerekenden fazla pişirirseniz rulo gibi saramayacağınızı unutmayın. aynı işlemi yeni rulolar hazırlarken de uygulayın. ruloları tavadan aldıktan sonra sererek 3-4 dakika bekletin. ruloların uçlarını kestikten sonra dilimleyin. yumurtalar sayesinde ruloların içinde güzel sarmal desenlerle karşılaşacaksınız.

edit: düzeltme.
  • yumurta, tuz ve havuç ile yaptığım tarif. taze soğan yoktu evde, bu yüzden bu şekilde yaptım. maalesef bu da beni onigiri gibi hayal kırıklığına uğrattı. tadı kötü değildi ama havuçları minnoş minnoş doğrarken harcadığım zamana da değmezdi. yine de bu tarife bir şans daha vereceğim. taze soğan ve soya sosu ile de deneyeceğim (hiç bakmadım ama mirin de bulunabilen bir şeyse onu da eklemeyi düşünüyorum). yine olmazsa bu tarifte ısrarcı olmam sanırım.

değişiklik yapmak için denemek istiyorsanız deneyin, görüntüsü tatlı oluyor. bu arada pişirmesi de kolay, zor değil. ama dediğim gibi, beklentinizi yükseltmeyin.
  • teoride rulo yapılmış omlet olsada içindeki malzemeden bağımsız olarak lezzetin bu kadar fark etmesi şaşırtır. yaparım yerim severim
  • ilk denemem

görsel görsel

soya sosu koymadım ama üstüne teriyaki sosu damlattım.

tavası da şu:

görsel
    görsel
    görsel
  • basit bir asya mutfağı kahvaltısı. aslında rulo haline getirilmiş yumurta. sonra suşi gibi dilimleyerek servis ediyorsunuz.

bunu yapmak için özel dikdörtgen tavalar var ama boşuna almayın, yuvarlak tava iş görüyor.

yumurtayı yaparken soya sosu kullanmayı ve tercih ettiğiniz bir yeşillik eklemeyi umutmayın. ben üstüne çörekotu da serpiyorum. afiyet olsun.
  • rulo olmuş omlet gibi bir japon kahvaltı besini
hesabın var mı? giriş yap