şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiç kolay değildir. inançları olmayan bir insan olsan bile, etrafın dini söylemlerle, yaşayışlarla, tavırlarla, tepkilerle, kaçışlarla öyle çevrelenmiştir ki, hiç inanmadığın halde ağzından çıkıverir bir maşallah, inşallah.. hatta yerine göre (bkz: oh my god) (bkz: jesus christ)

  içi boştur ağzından çıkarken ama neden dediğini de bilemezsin. inanmazsın ama inanmadığını, onların inançlarını haykırdıkları gibi haykırmazsın. zira gerek yoktur.

  tamamen allahsız olmak hakarettir inananlara göre, tamamen allahsıza göre ise sadece olmaktır.
 • tamamen allahsız olmakla beraber; allahsız, kitapsız, deyyus olmak anlamına da gelen lanet insanlar için kullanılan argo çemkiriş biçimi.ayrıca illet olduğun birene haykırırken de telaffuz edilen cümle bütünü.
 • kısmen allahsız olmakla bir değildir.kısmen allahsız olmak böyle zor zamanlarda 'allah'ım bir el atıver be' veya göt korkusu yaşandığında 'allah'ım sen bu kulunu koru' gibi mecburi sığınmalara başvuran ama normal zamanlarda; 'allah ne yeaaa bir güç var ama öyle senin dediğin gibi bir şey değil' şeklinde takılan insan olsa gerektir.varsayımlardan yola çıkınca yine de çok anlamlı bir şey oluştu gibi görünmese de kısmen kafada bir tanım vermiştir bence,özellikle de yusuflama zamanı önemlidir. (bkz: ehe ehe)
 • ataerkil toplumda büyümenin vermiş olduğu zararlardan dolayı din, inanç temalı cümleler kurmak inanmayan birinin ağzından dükülüverir istemeyerekten de olsa. örnekleri de verilmiştir bu başlık altında.

  bu serzeniş biçimi benim suçumm mu, ben mi istedim beni böyle yetiştirin diye. bana sordunuz mu sen nesin diye.

  aile kavramının, şu anki hükümet ve toplum dayatmalarından ötürü değişmesinin imkansız olduğu sebeplerden dolayı diyorum ki (bkz: allah belasını versin)