şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pasifik savaşının en usta japon deniz subaylarındandır. kariyerini muhrip komutanı olarak geçirmiştir. güney pasifikteki neredeyse tüm deniz savaşlarında yer almış, yamato'ya son yolculuğunda eşlik etmiştir. japonyanın savaş yönetimini sürekli eleştirdiği için terfileri yavaş olmuştur. 1961 yılında "japanese destroyer captain" adıyla yayınladığı anıları pasifik savaşını bir japon subayının gözünden takip edebileceğiniz mükemmel bir kaynaktır.
  • kendisinin gemileri kaptanı olarak savaşa başladığı ve java denizi ve guadalcanal muharebelerine katıldığı kagero sınıfı destroyer amatsukaze, desdiv27'yi yönetirken sancak gemisi olan shiratsuyu sınıfı shigure ve en son olarak da yamato'ya son yolculuğunda* eşlik eden hafif kruvazör yahagi'dir. shigure'den ayrılmasından yahagi'nin kaptanı olarak görevlendirilmesine kadar yokosuka yakınlarındaki donanma torpido okulunda kıdemli eğitmen olarak görev yapmıştır.

    ayrıca kendisi gerçekten de torpido kullanmanın kitabını yazmıştır: pasifik savaşının başlarında japon donanmasının vurucu gücünde büyük değeri olan torpidoların kullanım taktikleri ile ilgili torpido saldırısı el kitabını yazmış ve bu kitap japon donanması tarafından resmi doktrin olarak kullanılmıştır.