• bir dönem devlet tiyatrolari genel müdürlügü yapmis, ve halen devlet tiyatrolari genel müdür yardimcisi ve tobav genel baskani olan tiyatro oyuncusu ve yönetmeni.
 • (bkz: seynan levent)
 • seynan levent'in eşi
 • ankara devlet tiyatrosu sanatcisi. 1950 yılında izmir'de dünyaya geldi. ankara devlet konservatuvarı tiyatro yüksek bölümünden 1977 senesinde mezun oldu. devlet tiyatrolarında önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalışmalar yaptı. ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi'nde, eskişehir anadolu üniversitesinde, new york üniversitesi tiyatro bölümünde, berlin yüksek sanat okulu tiyatro bölümünde, ingiltere yorkshire bretton hall college'de ve warwick üniversitesinde yaratıcı oyunculuk dersleri verdi. sahneye koyduğu "yeniden yaratma" adlı oyunla devlet tiyatrolarının ilk rusya turnesini gerçekleştirdi. tamer levent ayrıca fia (uluslararası aktörler federasyonu) türkiye temsilcisidir. sanatçı ayrıca devlet tiyatroları çalışanlarının eğilim yoklaması sonucunda en yüksek oyu alarak devlet tiyatroları genel müdürlüğü görevi yapmıştır. "sanata evet" kampanyasının mimarı olana levent, halen devlet tiyatroları genel müdür yardımcılığı görevini sürdürmektedir
 • ruhat menginin 6 mayis 2004 tarihli vatan gazetesinde hakkında şu yazıyı kaleme aldığı kişidir aynı zamanda....

  devlet tiyatroları genel müdür yardımcısı tamer levent'i senelerdir tanımasam, ne kadar nazik, saygılı bir insan olduğunu bilmesem trabzon valisi'nin onun hakkındaki sözlerine milyonda bir ihtimalle inanabilirdim.

  'milyonda bir' diyorum çünkü sadece tv'de ve gazetelerdeki "vali" görüntülerine bakarak bile bu sözlerin ne kadar agresif ve kişilik kavgası içinde bir ağızdan çıktığı anlaşılabiliyor.

  şimdi, önce olayı en doğru şekliyle size anlatayım: trabzon'da karadeniz'e kıyısı olan ülkeler arası tiyatro festivali yapılıyor. birçok ülkeden katılan sanatçılar ve yöneticiler var. devlet tiyatroları genel müdür yardımcısı tamer levent vali'ye "efendim arzu ederseniz açılış için çelengi atatürk büstüne birlikte koyalım" diye soruyor. vali'nin yüksek sesle bağırarak verdiği cevap şu: "senin bakanının çelengi, git kendin koy ben valiyim!"... bu da yetmiyor devam ediyor vali bey; "hayret bir şey. ben senin çelengini niye koyacağım?"

  tamer levent nezaketinden, ayrıca vali'nin makamına ve konuklara da saygısından sesini çıkarmıyor, konuşmasını yapıyor. yerine dönerken onu eli cebinde gören vali bağırmaya başlıyor: "çıkar ellerini cebinden. pis sarhoş. bu sanatçılar zaten böyledir, hadlerini bilmezler..." bu sözleri, tv'lerde de yayınlanan galiz küfürler ve bir tekme izliyor. doğal olarak şok yaşayan tamer levent yine de susuyor. bütün bu rezaletten sonra hâlâ tatmin olup sakinleşemeyen vali aslan yıldırım savcılığa "görev yerinde alkollü bulunmak" ve -dikkat ediniz-"valiliğe hakaret'ten suç duyurusunda bulunuyor.

  tamer levent'i alkol testine götürmek için gelen görevlilerin "isteğinize bağlı. gelmeyebilirsiniz" sözlerine rağmen levent gidiyor. test sonucu önce "sıfır alkol" çıkıyor. birkaç kez tekrarlıyorlar, sonuç: 1.2... tamer levent "o da herhalde yediğim portakaldan" esprisini yapıyor. ama gazetelerde "1.2" değeri; 102,105 gibi (noktası unutularak) yanlış veriliyor.

  ve şimdi, koskoca devlet tiyatroları'nın seçimle iş başına gelen eski genel müdürü ve şimdiki genel müdür yardımcısı, onca yerli ve yabancı sanatçı ile halk karşısında düşürüldüğü duruma, uğradığı ağır hakarete üzülürken bir de 'zeytinyağı gibi üste çıkanlar'ın karşısında 'içkisizliğini' ispatlama çabasında.

  'güler misin, ağlar mısın' diyeceğim ama onu da diyemiyorum. buna olsa olsa ağlanır. bütün sanat ve sanatçı dernekleri ayağa kalkmış durumdalar ve yerden göğe haklılar.

  bir valinin (veya her kim olursa olsun) ülkenin imajını da en kötü şekilde etkileyecek olan bu kadar sorumsuz ve saygı dışı bir davranışa hakkı yoktur. bu olay yerel yönetimlere daha fazla yetki verecek olan yasa gerçekleştiği takdirde, bu anlayıştaki yöneticilerin neler yapabileceği sorusuna cevap aramayı da akla ve gündeme getirmiştir.

  tamer levent'e yapılan saygı ve görev etiği dışı davranış başta kültür bakanlığı olmak üzere tüm kuruluşlar tarafından kınanmalıdır. sayın tamer levent'e "geçmiş olsun" diyorum.
 • kendisine yapılan davranış daha önce başbakanın bir gazeteciyi azarlamasına benziyor.
  (bkz: ağzı da leş gibi kokuyor)
  (bkz: imam cemaat ilişkisi)
 • ramazan ile cülide adli kötü oyunda gayet güzel oynayp, ferhad ile şirin'i harika yöneten aktör,yönetmen.
 • bıkmadan dinleyebileceğim bir sese sahip sanatçı. 22. ankara film festivali'nde okuduğu iranl'lı yönetmen cafer penahi'nin mektubu için
 • kendisi gerçekten muhteşem bir aktör.

  kendisine daha önce galilei'e hayat verirken hayran olmuştum. bugün venedik taciri'nde yahudi sarraf syhlock rolünde diğer tüm oyuncuların arasında oyunculuğu parıldıyordu.

  kendisine oyundan önce küçük tiyatro'nun yanındaki mudurnu'da rastlamak, on dakika sonra da kendisini sahnede izlemek ilginçti.
 • ankara devlet tiyatrosu'nda venedik taciriadlı oyunda izleme şansına eriştiğim usta oyuncu, rejisör, oyun yazarı.
hesabın var mı? giriş yap