şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilgisayarınızın çipini reball yapmak için youtube videosu izlemeyin. izleyip yaptı iseniz 2 katı fiyat verdiğimizde ağlamayın.
 • konu komşudan matkap isteyip durmayın, adam gibi bir matkap alın. matkap candır.
 • komplike bir sistem tamir edilecekse, makineye yapılan her işlemin not edilmesi gerekir. mümkünse parça numarası ve/veya fotoğraf ile. bu şekilde işlem kartı oluşturulursa makineyi toparlamak veya eski haline getirmek daha kolay olur. bunun dışında sökülen parçalar optimize torkla sıkılmış olabilirler bunun için tork anahtarı kullanmak gerekebilir.
 • elektrik ve su veya sıvının bir araya geldiği cihazlarda elektriği kesmeden sakın tornavida pense vs ile cihaza abanmayın.
  elektrik ve su bir aradaysa risk kat be kat artar!
 • - elektrik süpürgenizin motorunun çok ince çimento tozu ile dolup kısa sürede bozulmasını istemiyorsanız duvar delerken tozları süpürge ile çektirmeyin. toz maskesi ve tam kapalı gözlük kullanın.

  - yazılmış ama tekrar söylemekte fayda var: siz siz olun, duvara vida bağlamak için asla kürdan kullanmayın. uygun çapta dübel ve vida kombinasyonu kullanın. elinizde farklı ebatlarda vidalar ve dübeller bulundurun. dübeli de ikea'dan almayın. klasik nalburdan alacağınız dübel daha iyi tutuyor.

  - 30-40 liraya gerçek bir su terazisi alın. akıllı telefonunuz düşüp kırıldığında daha fazla masraf çıkıyor.

  - matkap gibi dönen milli cihazlarla çalışırken asla ama asla eldiven takmayın. eldiven matkap ucuna dolanırsa parmaklarınızdan olursunuz.

  - kontrol kalemi hayat kurtarır. elektrik tesisatında iş yapmadan önce mutlaka kontrol kalemi ile kontrol edin. bazen sigortayı kapatsanız da duvardaki prizi yan odanın prizinden atlatmış olurlar. siz elektrik yok zannedersiniz ama çarpılabilirsiniz.

  - seyyar merdiven kullanın. merdivenin en üst basamağına çıkmayın. her zaman iki ayağınız ve bir eliniz merdivene temas ediyor olsun. merdivene alet edevat çıkardığınızda koyabilmeniz için bir sahanlığı olması ve en üst basamaktan sonra yukarı doğru uzanan tutamağı olması iyidir.

  - merdivene çıktığınızda el aletlerini, kalem, kontrol kalemi, şerit metre, dübel, vida vs taşıyabilmek için bir bel çantası edinin. elinizdeki şeyi düşürmekten kurtulacaksınız.

  - işe başlamadan önce bütün el aletlerinizi, takım çantası ve matkap, vida, dübel vs sakladığınız kutuları çalıştığınız alana getirin. sürekli gidip gelmekten kurtulursunuz.

  - ışıldak ve el feneri bulundurun. elektriği kesmek zorunda kalacağınız zaman telefonun ışığını açmaya kapamaya çalışmakla uğraşmayın.

  - ne kadar amatör olsanız da profesyonelce düşünün. alet edevatınız tam olmadan iş yapılmaz, yapılsa da boktan olur. alet edevatı kaliteli markalardan alın. alman malları her zaman iyidir. el aletinde knipex iyidir. torq kötüdür. fiyat farkı çoğu zaman malzeme ve işçilik kalitesine işaret eder.
 • -tamir edeceğiniz ürünün fotoğraflarını çekerek sökün, geri takarken bu nerdeymiş gibi sorunlar yaşamazsınız

  -ölçü alırken malzeme kalınlığını unutmayın. yani 40*40cmlik 6 tahta parçasından bir kenarı 40cm olan küp yapamazsınız.

  -ölçü alırken mutlaka birden fazla referans noktası kullanın. genel olarak evlerimizin duvarları ve yerleri düz değil malesef.

  -delme işlerinde kalemle işaretleme mutlaka yapın.

  -sökme işlerinde vidaları gruplandırın. kapaktan çıkan vidalar, içerden çıkanlar gibi bazen 1mm fark nedeniyle sorun yaşanabiliyor.

  -duvarlada kimyasal dübel tavsiye ediyorum. normal dübelin içine ve dışına sıkarsanız baya sağlamlık sağlayacaktır.

  -matkap uçlarında mıknatıs kullanın, vidalar düşmesin.

  -ucuz da olsa bir iş eldiveni kullanın 2-3tl çiftleri. ufak tefek sıyrıklardan koruyacaktır.

  -malzemelerinizi gruplandırın. işinizi planlayın. adım adım ilerleyin.

  -elektrik işlerinde sigortaları indirin. işini bitince kaldırın.

  -vidalama ve delme işlerini aynı alet ile yapmamanızı tavsiye ederim, vidalama aletleri genel olarak şarjlı ve delme amacıyla kullanılanlar genelde kablolu oluyor. güç dengesini kontrol etmek zor olacağından şarjlılar daha fazla iş yapabilir.

  -somunları elinizle döndürerek oturtamıyorsanız bir kaç tur söker gibi döndürün daha sonra oturacaktır.

  şimdilik aklıma gelen bu kadar.
 • yapmayın, klozet kapağı takarken sinirlenip klozeti komple kırabilirsiniz.
 • korkmayın ve de acı gücünüzü kullanmayın yeter.
 • ince uçlu yıldız tornavidaniz yoksa meyve bıçağı bu konuda baya yardımcı oluyor. özellikle notebook sokerken.
 • ps4'ün içini temizlemek isteyenlere önerim; temizlemeyin. bluray disk sürücüsüne elektirik gitmiyor şuan :(