• tanıdığa götürün denmiş ama ben bozulan laptopumu öz, hakiki, sahici, gerçek, bin senelik arkadaşıma götürdüm. 750 gb hdd, 240 gb olarak döndü. hoparlörüne kadar değiştirmiş. kadın olunca bu işlerden anlamadığımı mı zannetti de bu kadar cesurca, göze soka soka hareket etti bilemiyorum ama gerçekten ben bunu yaşadım. bir de pişkin pişkin "ben onları başka laptoplara takıp onları da sattım, bulamam artık" dedi. o zaman zararımı karşıla dediğim gibi de ölü taklidi yaptı.
  • sene 2021 eliniz ayağınız tutuyorsa internetiniz de varsa işaret dili konuşan orangutan kadar kafanız çalışıyorsa bir çok işi kendiniz yapabilirsiniz. he yapamıyorsanız muhtemelen dünyanın her yerinde bu iş böyledir. ya skecekler ya öpecekler.
  • bunun bir de yat bakımı ayağı vardır ki oto tamircilerini çırak çıkarırlar.

tek bir kablo yüzünden çalışmayan milyonluk tekneyi boşu boşuna 1 hafta karaya aldırıp 50 bin lira çarpan ibneler bunlar. 1'e alıp 3'e sattıkları 'helal' kazançları ayrı.

tanesi bin euroluk su altı aydınlatma lambalarının, jeneratörlerin, akülerin, güneş panellerinin, su yapıcıların dünyası... marinalar da boş durmuyor, tl ile aldığı su ve elektriği bile dövizle kitliyorlar. işletmenin tüm giderleri tl iken kontratlar döviz üzerinden yapılıyor.

türkiye gibi savanalarda gözdağı veren bir yapın yoksa ve yaptırdığın işten az da olsa anlamıyorsan sikilme ihtimalin yüksektir.
  • çok şükür çok güvendigim bir ustam var ona gidiyorum (adamı kaç kere test ettim hic bir falsosunu gormedim).

bu duruma karşı şu yapilabilir; tamir esnasında orada olup herseyi takip etmeye çalışın, sizin arabaniza fercekten sifir ürün takildi mi, ürünün markasini internetten arastirip orjinal olup olmadigini kontrol edin.
    he sizin arabanin orjinal parçası bozuk olmamasian rağmen o parçayı söküyorlarsa ona artik yapacak birsey yok.
    edit: imla
  • her kulvarda olduğu gibi bu modelin enstrüman dünyasında da luthier versiyonu var. vaktinde bir arkadaş elindeki pahaca ağır gitarlardan birinin elektronik donanımını komple elden geçirtiyor. manyetik altları ve tüm elektronik kaviteye shielding uygulatıyor, hufschmid‘den teflon kapasitör getirtiyor, bütün potansları fender 500k s-1 switch ile değiştiriyor vs. malzeme + işçilik için bugünün rakamlarıyla malzemelerin yurtdışı kargo bedelleri de hariç toplamda 2k civarı bir meblağ gidiyor.

birkaç yıl sonra dönüyor yurda, gel zaman git zaman gitarın jack girişinde bir temassızlık başlıyor. alıyor gitarı tünel taraflarında bir zat’a götürüyor. sadece jack soketi değişimi için “1 hafta sürer” cevabını alınca neyse deyip bırakıyor. gitarı teslim aldığında tonlarında bir değişiklik hissediyor, potlar da bir garip dönüyor. açıp soruyor “potlarda sıkıntı yoktu, neden böyle” diye. sadece kontakt sprey sıkıldı diye çeviriyor karşı taraf. esas şoku burguları incelerken fark ediyor. orijinal sedef burguların renginin hatırladığından farklı olduğunu anlayınca açıp bütün donanımı kontrol ediyor ve ne görsün; potlar gitmiş, teflon kapasitör gitmiş, neck manyetiği değişmiş, tabi ki sedef burgu başları da gitmiş.

özet geçeyim; neredeyse 2 yıl boyunca devam eden yasal sürecin sonunda bu lüthier bozuntusu yamyam yasadaki açıklardan yararlanarak sadece 250-300tl gibi komik bir ceza ile yırtıyor. lanet etti ölü fiyatına sattı garibim gitarı en sonunda, bir süre sonra da bastı gitti tekrar yurtdışına. sikseler dönmen kafasında şimdi.
  • vaktiyle çıkmacıda çalışmıştım. oradan alışkanlıkla dolap, çelik kapı, çamaşır makinası, su tesisatı farketmeksizin her tamir öncesinde değişecek denilen parçanın eskisi işe yarar mı, size lazım olursa çıkma olarak kullanır mısınız diye sorarım. evet derse para talep eder, hayır derse kesinlikle "çöpümü" talep ederim. yeni diye getirdiği parçaları o takmadan önce kutusundan çıkarır bağlantı noktalarına, uçlarına vb bakıp aşınma var mı diye kontrol ederim.
    özellikle tesisat, su sızıntısı vb teşhis gerektiren işlerde yanlış teşhis sebebiyle işe yaramayan bir tamiratın masrafını nasıl geri karşılayacağını sorarım.
  • çok eskiden bilgisayar ve parçalarını satan/tamiri yapılan bir yerde çalışıyordum, daha işe ilk girdiğim günlerde bir laptop gelmişti, mevcut ramleri değiştirilip yenileri takılacak ve ram kapasitesi arttırılacaktı.

ben vidalarını söktüm falan iç kısmında kapakçıkları dikkatli çıkartmaya çalışırken(çünkü biraz zorlanıyorlardı, yani bir zorlasam kırılacak şekildeydi) tabiki kırılma ihtimali olduğu için ve de işe yeni başladığım için heralde dedim bir yöntemi vardır, ben bilmiyorumdur.

neyse çocuğa seslendim, durumu anlattım ve yardım istedim(kendisi yıllardır bu işi yapan birisiydi çünkü).

çocuk direkt geldi, çat dedi ve kırarak çıkardı! dedim naptın abi kırdın, bunu adama nasıl açıklayacağız? şimdi gidip bir de orjinal parçasını takmamız lazım ve boşuna cepten masrafımız çıktı.

çocuk direkt bana laptop tamirlerinde hep böyle parçalar kırılır, sıkıntı yok, ramleri tak, kapağı kapat, yarın teslim ederiz dedi.

tabi bu durum normal değil, onun dükkanda olmadığı bir ara(öğle arası falandı), hemen gittim patrona anlattım durumu, dedim böyle böyle, müşteri geldiğinde ne yapacağız?

adam güldü, korkunun ta kendisi olur böyle şeyler, sorun yok, müşteriye de sakın söyleme, laptop tamirlerinde hep bir şeyler kırılır dedi!

aradan 1 hafta falan geçmişti, yine aynı şekilde iç kısımda bir şeyin değişmesi gereken bir laptop gelmişti elime ve yine içinde bazı kapakları çıkartırken zorlanmıştım fakat afedersiniz, bu ipnelere söylemedim ve biraz uğraştıktan sonra gayet kırmadan çıkarttım, parçayı değiştirdim ve tertemiz bir şekilde müşteriye teslim etmiştim.

demek ki onların söyledikleri gibi "laptop tamirlerinde hep bir şeyler kırılmıyormuş!", işini adam gibi, doğru düzgün yapınca hiç bir sorun çıkmıyormuş.

zaten öyle bir ortamda benim çalışmam mümkün değildi, o yüzden 1 ay sonra falan işten ayrılmıştım. o günden sonra da ne laptop ne de masaüstü bilgisayarımı hiç bir zaman tamirciye vermedim ve herhangi bir parça değişimi falan olduğunda hep kendim yaptım.

anlamadığım kısımlarda da gidip netten video izleyerek yaptım ve gayette video izleyerek öğrenilip yapılabilen şeyler bunlar.

yukarda anlattığım gibi, kişisel tecrübelerime dayanarak kimsenin bilgisayar tamircilerine gitmemeleri, ya da gideceklerse de eğer, tamir/parça değişimi yapılırken mümkünse başlarında durmalarını tavsiye ederim.

not: sektörde olduğum zamanlarda duyduğum(benim çalıştığım yerde o 1 aylık sürede görmedim) bir diğer şey ise şu, orjinal ramleri alıp yerine çakma ramler takan tamirciler varmış. yanımda çalışan ve yıllardır o işi yapan yukarda bahsettiğim çocuk söylemişti. hatta başında durma tavsiyesini de o vermişti.

adam meslektaşlarını iyi tanıyor belli.
  • kesinlikle katıldığım durum.parça değiştim diyip değişmediği parçanın parasını alanlarda var bizzat yaşadığım bir durumdur bu.
  • sanayiideki ustalar da arabalardan parça çalıyo emin olun
  • her gittiğiniz 2 ustadan birinin gerçekleştirdiği durum.

8-10 yıl önce bir aracım vardı klasik bi mercedes 1976 model arabada değişen civata bile yok o kadar güzel bir arabaydı gün oldu kalorifer ısıtmamaya başladı götürdüm sanayiye o gün de işler nasıl yoğun 10 dakika bekleyemem. usta bozuntusu dedi ki abi 2 saat sürer iyi dedim 2 saate gelirim ben gittim 2 saat sonra yapmış neyse verdik parasını arabaya bindim marşa bastım akü basmıyor. lan aküyü 1 hafta önce sıfır almışım fişi cebimde duruyor adam abi akü bitmiştir diyor. açtım kaputu akü inci akü. benim 1 hafta taktırdığım ve fişi faturası cebimde olan akü markası ise mutlu akü:d orospu çocuğu aküyü çalmış:d be ibne bitik aküyü takma bari de anlamayalım dimi? sonra şüphelendim kalorifer düğmesini kontrol ettim orjinali çalmış yerine çakma takmış. götüne sokmak suretiyle iade ettim tabi o çakma düğmeyi.

bu da böyle bir anımdır işte.
hesabın var mı? giriş yap