şükela:  tümü | bugün
  • 2016 yapımı güney kore filmi.
  • oldukça kaliteli bir film.
  • ingilizce ismi phantom detective olan komedi ögeli gizem/aksiyon filmi. karakterlerde oyun karakterleri gibi güç çubuğunun olduğu varsayılarak izlenmelidir;

--- spoiler ---
    son çatışma sahnesi neydi öyle? adamların arasında üç adım yok, tarayan tarayana, kimsenin öldüğü yok, canları bitmek bilmedi.
    --- spoiler ---

öte yandan epeycene iyi filmdi, güney kore sineması iyice gözüme girmeye başladı, adamların çok kaliteli filmleri var.
  • mantığın terk-i diyar eylediği film. mantıktan, realizmden vs eser yok. ciddi bir film olduğu için mantıksız sekanslar (ki çok fazla) göze fazlasıyla batıp iyice rahatsız ediyor. öte yandan türlü şaşırtma klişelerinden de nasiplenmiş, iyi olmamış. zerre şaşırtmıyor, şaşırtamıyor. hiçbir karakteri de orijinal değil. ayrıca, yönetmen bir süre sonra iyice zack snyder'a bağlayıp coooooolll sahnelerin peşinde koşturuyor ve hayır, iyi etmiyor. gene de yer yer epey eğlenceli. fazla sıkmıyor. çok şey beklemeden izlenebilir.

spoiler

elemanımız kan davalısını ararken bir yere geliyor, camdan bakıyor, adam içeride bağlanmış durumda. ama sonra elemanın baktığı yerle adamın olduğu yerin farklı yerler olduğunu öğreniyoruz. berbat bir klişe. halen kullanılıyor olmasını ayıplıyorum. bunun dışında filmin şeytani karakterinin kahramanın ağabeyi çıkması... gülüverdim şuna. ya da finalde kötülerin planlarının ters tepmesi. devletin içine yerleşmiş örgütün iki dakikada çözülüvermesi. insanlarla arası iyi olmayan, sherlock kopyası dedektifin iki çocukla maceralarından sonra insan olduğunu hatırlaması. bunlar klişe. devletin içindeki örgütle ilgili de türlü mantıksızlıklar var. finalde birbirleri arasında 2 adım olan karakterlerin çatıştıkları anlar berbattı. vasat bir film neticede. fakat veletler filmi çekilir kıldılar. özellikle kahraman dedektifin cool cool takılıp pes bir sesle konuşurken bu iki veledin çıkıp sahnelerin tüm cool'luğunu bozmaları eğlenceliydi.

spoiler