şükela:  tümü | bugün
 • 5 şubat 1965 doğumlu amerikalı model ve aktris.

  6 temmuz 1983 tarihinde henüz 18 yaşındayken gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuş ve o tarihten beri de hiçbir izine rastlanamamış.

  insanlar onu scarface'te manny'nin havuz başında dil çıkararak etkilemeye çalıştığı kız olarak biliyor. filmde iki sahnesi var. biri bahsi geçen sahnede manny'e tokat attığı, diğeri de kanlı ev pazarlığında dışarda bekleyen manny'nin arabasının yanındaki.
  http://images.amcnetworks.com/…arface-tommy-web.jpg

  1983'un en meşhur gençlik filmlerinden spring break'in posterinde gençlerin üzerine bayrakla çıktığı kişi de tammy lynn leppert imiş: http://www.imdb.com/title/tt0086352/

  ölümünün/ortadan kayboluşunun ardından konuşulanlar:

  temmuz 1982'de, tami yer aldığı gençlik filmi spring break tamamlandıktan sonra yalnız başına bir haftasonu partisine gitmiş. partiden geldiğinde ise tamamen farklı biriymiş. yakın arkadaşı wing'e göre, davranışları paranoyak izlenimler vermeye başlamış:

  "bazen ona, 'ne düşünüyorsun' diye sorardım, acaba onu rahatsız eden bir şey mi var diye ve genellikle konuyu değiştirirdi ya da hiçbirşey derdi ve gülerek geçiştirirdi."

  annesi linda, tami'nin birinin onu öldürmeye çalıştığını düşündüğünü belirtmiş.

  "...sonra, 'anne' dedi, 'sana birinin beni öldürmeye çalıştığını söylesem ne derdin?'. derin bir nefes almıştım ve demiştim ki, 'birinin seni öldürmeye çalıştığını mı düşünüyorsun tami?'. evet demişti.

  sonraki süreçte tami içine kapanmış. arkadaşı wing, onun hangi korkularının gerçek hangilerinin paranoyakça olduğunu çözemiyormuş. iki haftalık bu buhranın ardından scarface'teki rol teklif edilmiş. 1983 mart ayında miami'de çekimler başlamış. orada walter liebowitz adlı bir aile dostunda kalmış. walter'a göre, çekimlerin dördüncü gününe kadar her şey güzel gidiyormuş:

  "casting director'den bir telefon aldım, tami'nin sette sinir krizi geçirdiğini söylüyordu. birinin vurulduğu ve yapay kanın her tarafa saçıldığı bir sahne olduğunu söylediler. ve sahneyi izlemekte olan tami'nin çıldırmış gibi ağlamaya başladığını ve durumunun kötüye gitmesi üzerine onu bir karavana taşımak zorunda kaldıklarını söylediler. çok büyük bir korku ve endişe halindeydi... ondaki bu büyük korkuya neyin neden olduğunu bilmiyorum. tami'nin annesiyle konuştuğumda, ona tami'yi bir doktora götürmesi gerektiğini ve aynı zamanda durumunun psikolojik mi yoksa birinin gerçekten onu öldürmeye çalışıp çalışmadığının tespit edilmesi için polise de götürmesi gerektiğini, bu işin sonuna kadar gitmesini söyledim."

  tami filmden çıkıp eve geri dönmüş. annesinin ısrarlarıyla bölge şerifiyle konuşmuş ama şerife hayatının tehlikede olduğunu ima edecek hiçbir şey söylememiş. ailesiyleyken bile, tami'nin paranoyaları iyice artmaya devam etmiş. wing'e göre, tami birinin onu zehirlemeye çalıştığına kendisini kesin olarak inandırmıştı:

  "...iyi günlerimiz de oluyordu, kötü günlerimiz de. neredeyse tamamiyle normal davrandığı günler oluyordu. inanılmaz stresli ve sinirli olduğu günler de oluyordu..."

  tami 1 temmuz 1983'te tamamiyle kendini kaybetmiş. evdeki bütün pencereleri kırmaya başlamış ve wing'e saldırmış. o an annesi linda kızında bir şeylerin ciddi şekilde yanlış olduğunu anlamış (sanki biraz geç kalmış):

  "...o olayı idare ettim, ama bir sonrakini idare edebilir miydim bilmiyordum..."

  tami'nin bütün fiziksel ve ruhsal halinin değerlendirilmesi için annesi onu bir ruh sağlığı merkezine götürmüş. doktorlar herhangi bir hap ya da alkol kullanımı tespit etmemişler. 72 saatlik gözlem süresi sonunda tami'yi taburcu etmişler. cocoa beach, florida polis departmanı'ndan dedektif jim skragg'a göre ertesi gün, tami ve bir arkadaşı arabayla yerel bir plaja gitmişler. orada tartışmaya başlamışlar:

  "...bu arkadaşı onu arabasıyla evden almış ve sahile gitmişler. çocukla konuştuk. sözlü bir tartışma yaşadıklarını belirtti. tami ondan kendisini cocoa beach'teki glass bankın yakınlarına bırakmasını istemiş ve o da bırakmış..."

  tami'nin arkadaşı onu evinden yaklaşık 5 mil uzakta bıraktığını söylemiş. yalınayaktı ve üzerinde hiçbir çanta ya da cüzdan yoktu. - son görüldüğü ve fotoğraflandığı an- dedektif skragg'a göre, bu, tami lynn'in canlı görüldüğü son andı:

  "...hiçbir ipucu bırakmadan kayboldu. yakın arkadaşlarından bazılarıyla konuştuk. tami'nin evde sorunlar yaşadığıyla ilgili ve... evi terketmek istediğiyle ilgili ortak bir inançları vardı..."

  tammy lynn leppert 1.62 cm boyunda ve kaybolduğu sırada 46 kiloydu. sarı saçlı ve ela gözlüydü.

  https://en.wikipedia.org/wiki/tammy_lynn_leppert