şükela:  tümü | bugün
 • meme kanseri olan hastalarda kullanılan bir ilaç. meme üzerine tedavi edici etkisinin yanında, endometrium üzerinde olumsuz*** etkileri vardır. bu nedenle, bu ilacı kullanan hastaların mutlaka jinekolojik yönden kontrollerini de yaptırmaları gerekir.
 • östrojen antagonisti olması meme kanserinin tedavisinde en önemli seçim nedenidir.
  bir de şurda kullanılır:
  (bkz: gynaecomasti)

  mantık: hücrede östrojen'in bağlanıp etki göstereceği yerlere bağlanır ve östrojen'i etkisiz kılar.

  edit: tam olarak östrojen antagonisti değil, parsiyel agonistidir.

  anonim okur'a teşekkürler.
 • östrojen reseptör antagonisti bir ilaç olup, antineoplastik etkilidir.
 • hedef hücrelerdeki östrojen reseptörlerinin parsiyel agonistidir.agonistlik etkinliği,kemiklerde ve lipoprotein metabolizmasında belirgindir.

  pre ve post menapozal dönemdeki 'östrojen reseptörü pozitif' metastazlı meme kanseri olgularının palyatif tedavisi için ve ayrıca mastektomiden sonra adjuvan olarak kullanılır.

  meme kanserli hastanın ömrünü uzatır,postoperatif nüks riskini azaltır.

  kronik kullanımı halinde koroner kalp hastalığı insidansını %20 dolayında azaltır ve osteoporozu yavaşlatır.

  en sık yan etkisi sıcak basması, bulantı ve kusmadır.

  lökosit ve trombosit sayılarında düşme yapabilir.
 • luminal a subtipindeki çok genç (35 yaştan genç) meme kanserli kadınlarda tek başına değil mümkünse başka hormonal tedavilerle (örneğin aromataz inhibitörleri ile) kombine kullanılmasının sağ kalıma ek fayda sağladığı gösterilmiş olan selektif östrojen reseptör modülatörü. (bkz: serm)
 • (bkz: jinekomasti)

  çocuklarda bile rahatlıkla kullanılabilen bir östrojen parsiyel antagonistidir. body yapanların kürlerden sonra can kurtarıcısıdır. aksi halinde yarışanlarda komik görüntüler oluşur.

  başına jinekomasti gelenler hemen operasyona yönelmesin. lokal veya genel anestezi almak pek de güzel bir şey değildir. tamam süper kafa yapar. bulutların üstünde uçarsınız da. neyse işte.

  ayrıca (bkz: letrozol)
 • meme dokusunda anti-östrojenikken, genitalyada östrojenik etkilidir. bu nedenle meme kanserlerinde etkili bir ilaç olmasına karşın, endometrial polip, endometrial hiperplazi ve endometrial kanser gelişim riskini artırabilir.
 • postmenopozal hormon replasman tedavisinde birlikte ssri'lar ile birlikte kullanıldıklarında özellikle paroksetin tamoksifenin aktif metabolitine dönüşmesini sağlayan enzimi inhibe ettiğinden dolayı birlikte kullanılması kontrendikedir.
 • eczaci degilim ama calistigim, icinde bulundugum saglik sektoru. saglik politikamizin ne kadar kokusmus oldugunun zaten farkindayim ama bir kez de hasta yakini pozisyonunda bu tamoksifen isimli meme kanserinde kullanilan ilaci aramaya kalktim. konustugum eczacilar yaklasik uc aydir ulkeye gelmedigini soyledi. izmir gibi buyuk bir sehirde yoktu mesela. istanbul gibi buyuk bir sehirde on kutu etmez kalan ilac. bahsettigimiz sey agri kesici, kas gevsetici, oksuruk surubu gibi bir sey degil; meme kanserind kullanilan bir ilac. bilmiyorum nasil bir sistemle calisiyoruz ama ne tamoksifeni ne muadili olan nolvadexi bulmak kolay oldu. uzucu...
 • şu şekilde bir change.org kampanyası başlatılmış. aklım almıyor maaşlarımızdan binlerce lira bu sağlık sistemine aktarılırken nasıl oluyor da böylesine önemli bir ilacı getirtmek bu kadar zor olabiliyor. yazık günah ya.

  https://www.change.org/…etition&utm_medium=copylink